ЖУКІВ. Церква Св. Івана Богослова, 1873

 В Меморіальні об’єкти | Пам'ятники | Пам’ятки, Церкви | Монастирі | Некрополі | Культові споруди

 

Дерев’яна церква Св. Івана Богослова, 1873
Україна. Тернопільська область. Бережанський район. с. Жуків

“Перша згадка про парафію датується 1709 роком. Ймовірно, тоді вона вже була греко-католицькою і такою залишалася по 1946 рік. Вдруге парафія стала греко-католицькою у 1990 році. Роки використання храму: (Стара дерев’яна церква) – 1832-2001 рр., (Нова мурована церква) – з 2001 року.”

Місцеві перекази переконують: існуюча сьогодні деревяна тризрубна триверха церква не з Жукова. Її збудували в 1873 році в Нараєві (колись містечко, а сьогодні велике село в Бережанському районі).

Не відомо коли її перевезли до села Жуків. Правда відомо, що церква була парафіяльною. На стінах восьмериків бабинця і вівтаря, на блясі можна побачити дати: “Жуків 1928” і “Шумляни 1928”. Очевидно, що в цьому році саме на кошти парафіян сіл Жуків і Шумляни придбали і встановили бляшане покриття верхів.

Греко-католицька громада, якій на початку 1990-х років передали в користування церкву, відремонтувала її, а пізніше з півдня прибудувала до вівтаря нову муровану ризницю (стара деревяна є при північній стіні вівтаря). А зі сходу до вівтаря прилягає велика кам’яна захристія.

Церква привертає уважний погляд своїми деталями. Наприклад: кожну стіну будівлі зміцнили парами вертикальних брусів, баню нави завершили двоярусним ліхтарем (подібно як на церкві з Урмані,), а верхи бабинця і вівтаря – ліхтарями на основі у вигляді зрізаної цибулі.

На території біля церкви збереглася стара деревяна дзвіниця і пам’ятник ієрею Іосифу Лужницькому (1821-1881(?).

Джерело:

Тернопільсько-Зборівська архиєпархія УГКЦ  [Текст]: Парафії, монастирі, храми. Шематизм. —Тернопіль, 2014. — 520 с.

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt