ЗАСТІНОЧЕ | Теребовлянський район | Тернопільська область

В Адміністративно-територіальний устрій, ДОВІДКОВІ РЕСУРСИ, Історія регіону

ЗАСТІНОЧЕ — село в Україні, у Теребовлянському районі Тернопільської області, в складі Теребовлянськох міської територіальної громади. Розташоване на лівому березі р. Серет (ліва притока Дністра), за 3,5 км від районного центру і найближчої залізничної станції м. Теребовля. Через село проліг автошлях Галич – Сатанів. Територія – 1,69 кв. км. Дворів – 200. Населення – 463 особи (2014). Поблизу села виявлено археологічні пам’ятки трипільської культури.
Перша письмова згадка – 1410 р., згодом згадане у 1471 р. в праці польського автора П. Домбковського “Адміністративний поділ воєводства Руського і Белзького в ХV ст.” (Львів, 1939), але ще є згадка від 1430 р. про Застіноцький кам’яний кар’єр.

Назва походить, найімовірніше, від того, що село розташоване у долині між горою з кам’яним кар’єром із боку Теребовлі та урочищем “Стінка” з боку села Гумниська; від слова “стіна” – прямовисна скеля, отже, поселення “за стінкою”.
За переказами, село почали заселяти з вулиці Каптури, її так називали, оскільки місцеві жителі носили плащі з наплічними каптурами, які в негоду накладали на голову. Була в Каптурах своя церква – святої Анни, за розповідями жителів, згоріла. На місцевому цвинтарі збереглася плита, де викарбувана дата – 1668 р.

«Застіноче було багате в так званий «теребовельський камінь» — пісковик червоної або сірої краски, що його добували з великих зложищ у селі. В каменоломах знаходило працю багато мешканців не тільки Застіноча, але теж із поблизьких сіл Малова, Гумниськ, Малих Садів. Камінь, що його добували був дуже доброї якості. За Польщі працювало в каменоломах понад 500 робітників, а між ними около 200 мазурів, для яких збудовано осібні бараки. Камінь вивозили вузькоторовою залізничною до села Кровінка, де ладовано його до залізничих ваґонів. З того каменя виробляли робітники плити на хідники, або так звані кістки для вимощування вулиць. Зокрема виробля­ли з нього кожного року около 500 тисяч брусків до гострення, що залізницею Підволичиска-Одесса йшли аж до Японії та Китаю. В каменоломах збудовано навіть пам’ятник, на якому був напис польською мовою: «Na wieczne spomnienie, bo stad do Chin i Japoniji slano kamienie». Уживано також цього ка-меня загально для будови різних пам’ятників, хрестів, як теж на точила до гострення». (джерело)

Згідно з даними Львівської єпархії, в 1814 р. у Каптурах проживало 116 греко-католиків, а в Застіночому – 225. З роками Каптури стали вулицею Застіночого. 1904 р. велика земельна власність належала Юзефові Козібродському. Протягом 1913–1924 рр. у селі завдяки діяльності пароха о. Платона Карпінського (1873–1937), який тоді очолював Острівецьку парафію, куди належало Застіноче, активізувалося громадсько-культурне життя. У селі було засновано філії товариств “Просвіта” (1908 р.), “Сокіл” (1909 р.), “Луг”, “Сільський господар” та інших, читальню з бібліотекою та гуртоком “Рідна школа”.

В УГА воював Дмитро Куліковський, який згодом був активним членом товариств “Просвіта”, “Сільський господар”, “Рідна школа”, Повітового союзу кооператив.
1938 р. в селі урочисто відзначено 70-річчя “Просвіти”, свято пройшло з ініціативи церкви, парохом якої у 1937–1950 рр. був уродженець Застіночого Йосип Побережний (1895–1951; доброволець Леґіону УСС; у 1950 р. заарештований і засуджений на 25 р. концтаборів Сибіру, де й помер).

Від вересня 1939 р. Застіноче – під радянською владою. Від 6 липня 1941 р. до 24 березня 1944 р. село – під нацистською окупацією. Навесні 1945 р. селом проходила сотня вояків УПА, якою командував житель села Мар’ян Іваніцький. Із мобілізованих на фронти німецько-радянської війни загинули 14 чоловіків, зокрема Михайло (1908–1945) та Ярослав Іваніцький (1911–1944), Зиґмунд Снятовський (1910–1944) та Володимир Сокальський (1907–1944) та інші.

У 1948 р. примусово організовано колгосп. Нині селянські паї орендують ОПП “Острівецьке”, ПАП “Земледар” і “Яр”. У 1990-х рр. у селі відновлена діяльність товариства “Просвіта”.

• муровані церкви св. Миколая (1894; від 1957 у храмі був склад крамниці, від 1978 – музей атеїзму; 1989 відновлено церкву УАПЦ) та (2005, УГКЦ),
  • дзвіниця (1991, встановлено дзвони, що пролежали в землі від 1943),
  •  пам’ятник на честь Незалежності України (1992),
  • символічна могила УСС (1933, за радянської влади була знищена разом з іншими пам’ятками-“фіґурами”
    на території села, відновлена у 1995).

Діють дитячий садок, два торгових заклади. Є поклади червоного каменю, який видобувають уже протягом кількох сотень років. В 1766 р. вироби із застіноцького каменю були представлені на виставці у Відні, де здобули 2 місце та срібну медаль. Вироби з каменю використані в урядових будівлях у містах Варшава, Відень, Київ, Краків, Львів та Москва. Певний час камінь вивозили із села вузькоколійкою Застіноче-Кровинка (розібрана під час Другої світової війни). Нині тут працює кам’яний кар’єр ВАТ “Будівельник”.

У Застіночому народилися:

• педагог, публіцист, історик, громадський-політичний діяч Олег Вітвіцький (1976 р. н.),
  • журналіст, публіцист, редактор, поет Володимир Краснодемський (1953 р. н.),
  • вчений-медик і громадський діяч Андрій Куликівський (1927 р. н.),
  • вчений у галузі фізики Остап Побережний (1941–1994),
  • церковний діяч Йосип Побережний (1895–1951);

Проживав кандидат медичних наук, краєзнавець Андрій Куликівський. Тут неодноразово перебували поет, перекладач, громадський діяч Роман Лубківський, публіцист, літератор Михайло Ониськів, громадський діяч Богдан Хаварівський та інші.

Книги:

• Василя Іваницького “Застіноче” (1997),
  • Андрія Куликівського “Спомини мого життя” (2014).

Застіноче [Текст] / Г. Дика, Г. Івахів, Б. Мельничук, М. Ониськів // Тернопільщина. Історія міст і сіл : у 3 т. Т. 3. — Тернопіль, 2014. — С. 266—267 : фот.