ЗАЛІЩИЦЬКИЙ ПАРК | Заліщицький район | Тернопільська область

 В Заказники | Заповідники | Природні парки

ЗАЛІЩИЦЬКИЙ ПАРК — парк — пам’ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення.
Адреса: вул. С. Бандери, м. Заліщики, Тернопільська область, 48604.

Оголошений рішенням виконавчого комітету Тернопільської обласної ради від 20 грудня 1968 року № 870 “Про затвердження списків пам’яток природи, що беруться під охорону держави”. Площа 5,0 га. Входить до складу регіонального ландшафтного парку “Дністровський каньйон”.

Заснований наприкінці XIX століття на лівому терасовому березі Дністра. Розміщений біля колишнього палацу. Палац побудований у 1832 р. для барона Броніцького. Парк закладений на лівому терасовому березі Дністра в регулярному стилі.

На початку XX ст. за заслуги перед австрійським урядом полковник Турнау, який служив в австрійському генеральному штабі, отримав маєток у Заліщиках: з одного боку палац з красивим парком, а з другого — фільварок площею 2000 га (Заліщики — Добрівляни — Бедриківці).

Подальша історія палацу і парку тісно пов’язана з ім’ям дружини полковника Турнау — Стелли Турнау. Ця жінка була німецькою графинею з довгим титулом: Стелля де Турнау фон Добчиця з роду барона Вайман-Маєлкамп-Беккі. Саме вона доклала найбільше зусиль і праці до реорганізації парку та упорядкувала його за тодішніми європейськими стандартами.

За свідченнями старожилів, баронеса надзвичайно любила цей чудовий, мальовничий куточок свого помістя і вправно господарювала у своєму маєтку. Для догляду за парком вона запросила спеціаліста з Німеччини — городника Душинського, який одержав вищу біологічну освіту у Відні. Крім того, вона наймала й інших спеціалістів, зокрема таких, які знали садівництво, паркознавство.

 

У 1902 р. в Заліщиках відкрили дворічну городньо-садівничу школу. Стараннями городників парк гарно обладнали і утримували в порядку. Прикрасами слугувати клумби, на яких росли найрізноманітніші квіти від ранньої весни і до пізньої осені, адже їх спочатку вирощували в оранжереї, а потім висаджували у відкритий ґрунт.

Клопотаннями баронеси було закладено стаціонарні теплиці, в яких вирощували тропічні й субтропічні рослини, зокрема: лавр банан, драцени, а також здійснювали схрещування і займались виведенням нових сортів троянд. Крім цього, на зиму для збереження в оранжереї заносили деякі теплолюбні рослини. У романі українського письменника П. Ковальчука знаходимо таку згадку про парк:

«Було ще одне місце в Заліщиках, яке вабило міську дітвору, — графський парк, густий, тінистий. Від палацу, що знаходився посеред парку, бігли рівненькі алеї, які широкими схилами спускалися до самої води. Часто із заздрістю поглядали сюди хлопчаки, на це володіння баронеси Стелли фон Турнау, сюди не лише їм, а й навіть поважним мешканцям міста заборонялося ходити».

За часів баронеси Турнау були спроби інтродукції дерев-екзотів з інших країн світу. Проте лише частина завезених сюди цінних дерев акліматизувалася і збереглася до наших днів. Хоча багато дерев і кущів було знищено під час війни 1914 р., а також 1941 р., водою під час повені, коли рівень води у Дністрі піднявся на 11 м.

З 1939 р., коли до основних територій України приєднали Західну Україну (в тому числі і м. Заліщики), маєток Турнау разом із парком передали будинку для відпочинку громадян. На сьогодні парк є пам’яткою садово-паркового мистецтва місцевого значення.

Тут зростає 64 види, форми, гібридів дерев, кущів, ліан, з них — 34 екзоти. Особливої уваги заслуговують:

 • гінкго дволопатеве (діаметр 112 см, висота 26 м),
 • 3 дерева бундука канадського (діаметр 79 см, висота 19-20 м),
 • дуби: звичайний (діаметр 164 см, висота 26 м), північний (діаметр 105 см, висота 22 м),
 • гіркокаштан звичайний (діаметр 101 см, висота 15-16 м),
 • тополя дельтоподібна (діаметр 100 см, висота 25 м),
 • софора японська форма плакуча (діаметр 64 см, висота 8 м),
 • керія японська,
 • бархат амурський,
 • гледичія звичайна форма безколючкова
 • та інші.

 

Заліщицький парк — один зі старовинних парків Тернопільської області, де зростає близько 20 видів дерев-старожилів. У парку виконуються роботи з покращення його естетичного вигляду. Підсаджено декоративні кущі:

 • таволга середня,
 • вейгела рожева,
 • жимолость татарська,
 • форзиція європейська
 • та інші.

На території парку побудований літній кінотеатр, спортивні майданчики. Систематично здійснюються роботи з поліпшення його санітарного стану і видового складу.

Тепер парк потребує дбайливого догляду, з метою збереження віковічних дерев, які мають наукову і народногосподарську цінність. Перебуває у віданні Заліщицької міської ради.

Джерела:

Бай, І. Заліщицький парк [Текст] / І. Бай // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. – Тернопіль, 2008. – Т. 3 : П – Я. – С. 501.

Заліщицький парк [Текст] // Унікальні перлини Тернопільщини / В. М. Черняк, Г. Б Синиця, І. О П’ятківський. – Тернопіль, 2014. – С. 163–164 : фот.

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt