З історії Скала-Подільської бібліотеки

 В Бібліотеки

У 1908 році єврейським товариством “Сафа Берура” (Чиста Мова) засновано єврейську школу і бібліотеку, в якій були книжки на мові ідиш, польській, німецькій, англійській та інших мовах.

1 серпня 1914 року почалася перша світова війна. Було заборонено діяльність всіх громадських організацій.

Скала перебувала під російськими військами з невеликими перервами до середини липня 1917 року. 30 вересня 1914 року губернатор Галичини видав наказ, за яким заборонялося продаж в книгарнях і видача в бібліотеках літератури українською мовою.

У 1921 році Єврейською громадою Скали побудовано Єврейський Народний дім «Бет-Ам», куди було перенесено бібліотеку, яка нараховувала більше 1400 книг. В 1924 році відновила свою діяльність читальня «Просвіти» та бібліотека. Головою «Просвіти» був обраний Гродський Франц, бібліотекарем-Щербань.

В Скалі (1925)було закінчено будівництво будинку «Рідна школа» та польська влада не дозволила розпочати навчання рідною мовою. За рішенням української громади Скали в цьому будинку розмістилися українські товариства та курси кравців. В червні 1932 року польська поліція провела обшук читальні «Просвіта».

З бібліотеки були вилучені книжки Л. Українки,О. Пчілки, українські журнали, календарі і частину іншої популярної літератури. Поліція офіційно заявила, що бібліотека мала книжки антидержавного змісту.

19 березня 1933 року відбулися вибори правління читальні «Просвіта», головою обрано Гродського Ф., бібліотекарем-Ковбель Петра.

17 листопада всі українські товариства Скали, в тім числі і бібліотека, брали участь у «Святі Книжки», що проходило в Борщові. Свято було організовано спілкою «Українська книгарня» з Чорткова і філією «Просвіта» у Борщові. 15 березня 1936 року відбулися вибори правління «Просвіти».

Головою був обран

ий Гелетюк, замісником-Мартюк Петро, бібліотекарем-Ковбель П. На цій посаді вони були до приходу радянської влади у вересні 1939 року. У березні цього року польська поліція конфіскувала українські часописи, які висвітлювали події на Закарпатті, де було проголошено Українську державу.

З приходом радянської влади припинила свою роботу «Просвіта» та бібліотека. Під час німецької окупації(14 липня 1941) почалося гоніння на євреїв, були розігнані єврейські організації, знищена бібліотека, яка на почато другої світової війни нараховувала біля 5 000 книжок.

Мізерна частина яких була місцевими мешканцями захована (це були видання польською мовою). Збережені видання розійшлися поміж скаличанами. З допомогою повітового українського комітету почала працювати «Просвіта» а з нею і бібліотека. Правління «Просвіти» і бібліотеки було те що і до війни.

Після вигнання німецьких окупантів і встановлення радянської влади почали працювати партійні і радянські органи. Бібліотека почала працювати в 1946 році. Було завезено велику кількість радянської літератури(атеїстичної і художньої).

Дізнатися більше з історії бібліотек Борщівського району →

джерело

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt