ЮРКЕВИЧ Андрій Михайлович

 В АТО | ООС. Книга пам'яті

Andriy-UrkevychЮРКЕВИЧ Андрій Михайлович (псевдо «Грізлі»; нар. 18.04.1982, с. Білозірка Лановецького району Тернопільської області — 05.09.2014, м. Металіст Луганської області), український військовик, командир 2-го взводу 2-ї роти «Захід» 24-го батальйону територіальної оборони «Айдар» МО України.

Навчався Андрій Юркевич у Тернопільській школі № 13. Працював у фірмі «Максимум» (Тернопіль). Був бійцем спортивного клубу «Характерник» (м. Тернопіль), громадським активістом, активним учасником Майдану.

Після початку війни на сході України вступив до батальйону «Айдар» і у його складі брав участь у звільненні Луганщини, вів щоденник учасника війни у соціальній мережі.

Загинув у засідці терористів на ділянці дороги Щастя—Металіст, поблизу села Весела Гора. 5 вересня, дві групи батальйону висунулися на блокпост на ділянці Металіст-Щастя в Луганській області. Через артобстріл території загону довелося відступити в лісосмугу, а потім машина з бійцями виїхала в бік Щастя.

У машині було 12 осіб першої групи Термінатора та 11 бійців — другої, під командуванням Андрія Юркевича. Проїхавши поворот на Кольорові піски, через 1-1,5 км вони під’їхали до блокпоста, на якому майорів український прапор. Командир групи, вийшов з машини і підійшов до постового. На питання постового: «Хто такі?» відповів «Ми — Айдар». «Айдар!», – крикнув постовий і одночасно весь блокпост відкрив вогонь по машині бійців.

Один із поранених дістався до вояків 80-ї бригади і добровольців. Десантники кинулись на допомогу айдарівцям, влетіли на блокпост, вступили в бій. Підбили танк і БТР противника, зруйнували споруди блок-поста, проїхавши по ньому, і пішли далі в напрямку Щастя.

Поминальні служби відбулися 11 вересня у с. Підгороднє Тернопільського району та в Архікатедральному соборі Тернополя, похований Андрій Юркевич на Микулинецькому цвинтарі.

11 листопада 2014 року в державному архіві Тернопільської області відбулась презентація книги спогадів про Майдан і Революцію гідності Андрія Юркевича «Моя революція» (ВЦ «Вектор», наклад 50 примірників). 17 квітня 2015 року в Тернопільському прес-клубі дружина Андрія Христина представила перевидання книги «Моя революція» (наклад — 2500 прим.).

Андрій закінчив писати оповідь за два тижні до того, як піти на схід добровольцем. Писав уночі, — «Мушу встигнути це зробити, інакше мене замучить совість».

17 квітня 2015 року в Тернопільській ЗОШ № 13, де навчався Андрій Юркевич, відбувся вечір-реквієм та відкриття кутка пам’яті героя.

Кадри з похорону Андрія Юркевича стали початком документального фільму Леоніда Кантера та Івана Яснія «Добровольці Божої чоти».

5 вересня 2015 року на могилі Андрія Юркевича освятили пам’ятник.

Указом Президента України № 365/2015 від 28 червня 2015 року, “за особисту мужність і високий професіоналізм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі”, нагороджений орденом «За мужність» III ступеня (посмертно).

18 серпня 2015 р. рішенням Тернопільської міської ради присвоєно звання «Почесний громадянин міста Тернополя» (посмертно).

Громадська волонтерська організація «Спілка бійців та волонтерів АТО «Сила України» нагородила Андрія орденом «Честь і слава» (2015, посмертно) — за мужність, самовідданість та зразкове виконання службового обов’язку, проявлені у боротьбі за Незалежність України під час проведення АТО на Сході України.

22 грудня 2016 – нагороджено нагрудним знаком «За оборону Луганського аеропорту» (посмертно).

Джерела:

Юркевич, А. “Айдарівець” із Тернопільщини: “АТО можна завершити за тиждень – два, потрібна лише воля нашого уряду…” [Текст] : [інтерв’ю з учасником АТО Андрієм Юркевичем / провела] Іванка Гошій // Нова Тернопільська газета. – 2014. – № 30 (13-19 серп.). – С. 6.

Почесними відзнаками нагородити… [Текст] : звання “Почесний громадянин міста Тернополя” посмертно отримали Герої АТО: Бас П., Гурняк В., Заплітний Д., Коломієць Ф., Курилович В., Наливайчук Ю., Орляк О., Римар П., Сикліцький Н., Стефанович В., Флекей З., Юркевич А. // Нова Тернопільська газета. – 2015. – № 31 (19-25 серп.). – С. 6.

30 облич наших героїв [Текст] : [30 героїв, вихідців з Тернопільщини, які загинули на Майдані і на східному фронті] // Нова Тернопільська газета. – 2014. – № 47 (24 груд.-14 січ.). – С. [6-7].

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt