Ягільницький замок

 В Меморіальні об’єкти | Пам'ятники | Пам’ятки

Україна.Тернопільська область. Чортківський район. с. Ягільниця
Тип споруди: замок, який виконував функції міської цитаделі
Перший етап будівництва: XV —XVI століття (дерев’яно-земляний замок), 1630 рік (кам’яний замок). Останній етап будівництва: середина ХІХ — І пол. ХХ ст.

Ягільницький замок — спадщина давнього містечка Ягільниця.  Вперше поселення (до 1944-го – Ягольниця) згадується під 1448 роком. В багатьох популярних джерелах цю згадку пов’язують з відвідинами місцевого замку польським королем Казимиром Ягеллончиком. Ба, навіть назву поселення виводять від прізвища коронованого гостя. Насправді ж король відвідав Ягільницю трішки пізніше – 1454 року, коли прямував до Кам’янця-Подільського. На той час власником Ягільниці був такий собі Теодорик із Бучача.

Укріплення та поселення на місці Ягільницького замку існувало здавна. Можливо, ще з княжих часів, але жодної інформації про це не збереглося. Надто вже місце зручне – сама природа облаштувала його для майбутнього укріплення – плоскогір’я, з майже прямовисним схилом, що омивається річкою Черкаскою. З цього боку ворогу і без усіляких стін та валів штурмувати нелегко. Відомо, що якийсь, скоріш за все дерев’яно-земляний, замок стояв тут задовго до першої писемної згадки.

Колись Ягільниця розташовувалася на обох берегах річки Черкаски, проте в якийсь момент історії було прийнято рішення розділити Ягільницю на два окремих поселення, кордоном між якими мало служити русло річки. Таким чином, поселення Ягільниця зайняло лівий берег Черкаски, а село Нагірянка — правий.

Замок, розташований на правому березі річки, автоматично був приписаний до Нагірянці. Так появилася суперечність — Ягільницький замок за фактом вже не мав ніякого стосунку до Ягільниці, його приписали до Нагірянки.

Ймовірно XV ст. Біля річки Черкаска (притока річки Серет) було засновано поселення Ягільниця. В якості місця для будівництва укріплень вибрали край плоскогір’я над крутим схилом долини річки.

1488 рік. Перша письмова згадка поселення, яке в цьому році відвідав польський король Казимир IV Ягеллон.

1518 рік. Щоб поліпшити добробут поселення польський король Сигізмунд I Старий (1467 — 1548) надав Ягільниці статус містечка з правом проводити торги по п’ятницях, а на Зелені Святки було дозволено влаштовувати ярмарок.

Початок XVI століття. Можна припустити, що перші ґрунтовні фортифікаційні споруди появилися в Ягільниці в цей період. Хоча окремі дослідники вважають, що в Ягільниці фортечні мури були побудовані в 15-м столітті.

1538. Найперша з відомих згадок Ягільниці, як укріпленого пункту. Цього року військо волоського воєводи Пёрта з  «здобуло» Ягільницю. Ймовірно, мова йде про першу фортецю чи замок, оскільки немає відомостей про існування в Ягільниці міських укріплень.

1630. Станіслав Лянцкоронський, майбутній польний гетьман коронний (1654 — 1657), на місці старих дерев’яно-земляних укріплень будує кам’яний замок бастіонного типу.

Станіслав вважався видатним воєначальником свого часу. В період повстання Хмельницького він брав участь в успішній обороні Кам’янця , пізніше (в 1649) брав участь в обороні Збаража та багатьох інших військових компаніях Речі Посполитої.

На момент споруди Ягільницький замок вважався одним з найпотужніших укріплень на Поділлі. Замок навряд чи розглядався виключно як укріплена приватна резиденція, ймовірно, мав він значення і на більш високому рівні, будучи одним з ключових оборонних пунктів Поділля.

Майданчик замчища була перетворена в сильну фортецю після того, як потужні природні укріплення були посилені новітніми бастіонними фортифікаціями. Оборонний пояс замку був представлений бастіонами, з’єднаними між собою куртинами, а також трикутними в плані виступами, освіченими заломами куртин.

Укріплення були облицьовані каменем. З півночі і заходу замчище захищали глибокі природні яри річкової долини, а з півдня і сходу підступи до замку перекривав глибокий штучний рів.

В’їзд в замок перебував в південно-східній частини укріплень. Тут в товщі куртини, захищеної  з двох сторін бастіонами, перебувала квадратна в плані надбрамна вежа, фасад якої був прикрашений гербом Лянськоронських.

До воріт замку вів міст, перекинутий через рів. Найближча до замку секція цього моста була підйомної. На замчище, уздовж лінії укріплень, були побудовані житлові та господарські будівлі, що оточували просторий внутрішній двір.

Відомо, що у північної стіни було побудовано житловий будинок, що складається з 3-х великих і 3-х малих кімнат. Під цим будівлю були влаштовані великі підвали. Окремо варто відзначити, що, описуючи замок, дослідники часто відзначають наявність дуже потужної системи підвальних приміщень.

1648. На початку повстання Богдана Хмельницького козацькі війська не змогли захопити замок.

1655. Замок захопили війська Василя Батурліна. Нападникам вдалося захопити твердиню через зраду серед солдат гарнізону. В одному з письмових джерел того часу значилося, що після взяття замку «чимало шляхти і людей служивих в неволю московську попало, а інших вбили».

Раніше, в січні 1654 року, Батурлін очолив російське посольство, яке від імені царя Олексія Михайловича (1629 — 1676) уклало з українським козацтвом, очолюваним Богданом Хмельницьким, угоду про спільні воєнні дії проти Польщі. Після укладення угоди з козаками, Батурлін командував російськими військами, які брали участь у визволенні Правобережної України від влади Речі Посполитої.

1672 рік. Почалася Польсько-турецька війна (1672 — 1676). Величезне турецько-татарське військо рушило в сторону Львова, спустошуючи все на своєму шляху. Командував військами особисто турецький султан Магомет IV (1642 – 1691).

Безліч польських укріплень, замків, міст і фортець впала під ударами цього війська. Ягільницький замок, ймовірно, здали без бою. Тут був залишений турецький гарнізон. Але через кілька днів, можливо, після того як основні турецькі війська покинули Ягільницю, раніше обеззброєний гарнізон замку напав на турків і, перебивши їх, знову взяв замок під свій контроль.

Незабаром турки повторно заволоділи замком. Перший етап війни завершився підписанням Мирного договору під Бучачем (18 (28) жовтня 1672). Після його укладення, Поділля опинилося під владою турків.

У цей період в Ягільницькому замку знаходилася резиденція турецького паші. Мир, однак, був недовгим. Коли польський Сейм відмовився затвердити Бучацький договір, війна спалахнула з новою силою. Після цього замок ще кілька разів переходив то під контроль турків, то поляків.

Ймовірно 1673. Ягільницю відвідав шведський мандрівник Ульріх фон Вердум, який відзначив у своїх подорожніх нотатках місто і замок.

1683. Війська Речі Посполитої під керівництвом Анджея Потоцького витіснили турецький гарнізон із замку. Після цього замок на деякий час перейшов у власність Потоцького, якому належало зайнятися захистом східних кордонів Речі Посполитої.

В цей же час король Речі Посполитої Ян III Собеський (1629 — 1696) з основними військами поспішив на допомогу Відню, обложеного турецько-татарськими військами. 11 вересня 1683 року під стінами Відня відбулася знаменита Віденська битва, яка прославила Собеського і поставила хрест на європейській експансії Османської імперії.

1684. Ян III Собеський побував в Ягільниці, повертаючись із військового походу на Кам’янець, який з 1672 року перебував під контролем турків.

18 століття. По тому, як Османська імперія повернула Поділля Речі Посполитій, містечко повертається у власність Лянцкоронських (до того ним певний час володів визволитель Потоцький).

Лянцкоронським довелося чимало попрацювати, відбудовуючи містечко та замок. Останньому добряче дісталося, починаючи від Хмельниччини.

Позаяк оборонного значення на той час замок уже не мав, його перебудували на величезний палац, а сама Ягільниця на той час стала головною резиденцією родини Лянцкоронських. Замок, відремонтований після бурхливих подій Польсько-турецької війни, був головною резиденцією Лянцкоронських.

1772. Після поділу Речі Посполитої Ягільниця переходить під владу Австро-Угорщини.

1779 — 1782. Австрійськими військовими картографами була складена так звана «Карта Міга», на якій, серед інших населених пунктів, була відображена й забудова Ягільниці.

Оскільки карта створювалася ще до того, як замок був сильно перебудований, на ній можна побачити, як виглядала лінія старих укріплень твердині. На території замкового двору відзначені окремі будови. Зафіксовано на карті і широкий замковий рів, який майже повністю зникне в 19-м столітті.

1817. Замок, що знаходиться на той час в приватному володінні, був проданий австрійському уряду. Нові власники форпосту перебудували замок в тютюнову мануфактуру, в результаті чого істотно змінився зовнішній вигляд комплексу.

В ході перебудови були знищені ворота і зміцнення замку з напільного боку, частково засипаний рів, а на території замкового двору, вздовж бастіонів і куртин, звели довгі промислові корпусу «Державного складу тютюнових виробів» ( «Państwowego Magazynu wyrobów tytoniowych»), де сушилася і складували сировину.

1844. У приміщеннях замку була відкрита фабрика для отримання поташу (карбонату калію), що використовується для підвищення врожайності тютюну. До цього часу рів з напільного боку замку був практично повністю засипаний, а кам’яні укріплення в значній мірі демонтовані чи перебудовані. В результаті цих робіт замок став мало схожий на потужне укріплення. Фабрика функціонувала до Першої Світової війни.

Кінець ХІХ ст. — 1930-і роки ХХ ст. Замок появляється на ряді листівок і фото, де найчастіше фігурує як «тютюнова фабрика».

1940. Ягільниця втратила свій міський статус і була зарахована до категорії сіл.

Підземелля завжди були невід’ємною складовою будь-якого поважного замку. Але легенди про підземні ходи, що вели аж до сусідніх Чортківського та Червоногородського замків і навіть до Кам’янця-Подільського – безпідставні. Натомість, за спогадами багатьох сучасників, у цих підземних лабіринтах свого часу переховувалися бійці УПА.

ІІ половина ХХ ст. За Радянської влади в приміщеннях замку функціонував тютюновий завод. Для виробничих потреб будівлі на території замкового двору перебудовувалися. У цей період завершилося формування комплексу виробничих і складських приміщень.

Початок ХХІ ст. Замковий комплекс приватизував російський підприємець Олександр Потьомкін.

2007 рік. На сайті тернопільської агенції нерухомості «Яворина» з’явилося оголошення, що пропонує потенційним покупцям придбати Ягільницький замок за ціною $ 950 000. «Яворина» представляла інтереси Олександра Потьомкіна.

В описі об’єкта, виставленого на продаж, значилося, що «будівлі та споруди займають площу 14216,3 кв.м. Комплекс розташований на ділянці площею 4,44 га ». Так само повідомлялося, що електропостачання комплексу забезпечує власна трансформаторна підстанція, водопостачання здійснюється за рахунок джерельної води, є газопостачання, опалення та каналізація-септик.

Незабаром прокуратура тернопільської області висунула «Яворині» свій протест з приводу запуску механізму продажу об’єкта. Оскільки порушувалася стаття №18 закону «Про охорону культурної спадщини»:

«Об’єкти культурної спадщини, что є пам’ятками (за винятком пам’яток, відчуження або передача яких обмежується законодавчо актами України) можуть буті відчужені, а також передані власником або уповноваженим ним органом у володіння, Користування чи управління іншій юридичній або фізичній особі за наявності погодження відповідного органу охорони культурної спадщини».

Іншими словами, «Яворині» потрібно було свої дії узгоджувати з органами охорони культурної спадщини, а оскільки необхідного узгодження не було, то організована продаж вважалася незаконною. У відповідь на звинувачення представник «Яворини» запевнили, що всі потрібні дозволи будуть отримані в разі фактичного продажу замку.

Замок продавали близько півроку. Повідомлялося, що об’єктом цікавилися покупці з Києва, Львова та Луцька. В результаті його придбала фірма «Атлас» з Чернівців.

Нові власники замку заявили, що хочуть розмістити на території пам’ятки архітектури туристичний і рекреаційний центр, планували відкрити тут готель і ресторан. Значився в проекті і невеликий музей. Проект передбачав поетапний запуск комплексу. Передбачалося, що всі роботи буде завершено протягом 5 років. Наведений в порядок замок передбачалося використовувати як один з найважливіших «опорних пунктів» для туристів, які подорожують по південній частині Тернопільської області.

2007 — 2008. Були найняті кілька людей, які почали проводити першочергові роботи з облагороджування території замкового комплексу. Повідомлялося, що ці працівники одночасно виконували ролі і сторожів замку. Надходили повідомлення про роботи по розчищенню підвалів і підземель замку. Були розібрані кілька навісів, споруджених для господарських потреб, проводилася побілка стін комплексу, були демонтовані великі труби, спотворювали стіни замку.

Наші дні. Практично уздовж всього оборонного периметра замкового двору збереглися нижні секції потужних кам’яних укріплень замку. Місцями висота старих кам’яних стін сягає значної висоти. Всі будівлі, що піднімаються на території замкового двору, дісталися комплексу в спадок від тютюнового заводу, що існував на цьому місці в ХІХ —ХХ століттях. В даний час завод не функціонує. Існує безліч згадок про підземні ходи і підземеллях замку, частина яких останнім часом почали досліджувати нові приватні власники замку.

Джерела

Бойко, В. Ягільницький замок [Текст] / В. Бойко, С. Бубернак, Б. Мельничук // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль, 2008. — Т. 3 : П — Я. — С. 679—680.

Бубернак, С. Ягільниця [Текст] / С. Бубернак, Б. Мельничук, М. Федечко // Тернопільщина. Історія міст і сіл : у 3 т. — Тернопіль, 2014. — T. 3 : М — Ш. — С. 525—528.

Бубернак, С. Ягільницький замок або замок Лянцкоронських, який сьогодні за $960 тис. продає російський підприємець Олександр Потьомкін. Його він прикупив у місцевих владців на початку 2000-х років. Реалізацією займається тернопільське агентство [Текст] / С. Бубернак // Золота пектораль. — 2017. — Режим доступу: http://zolotapektoral.te.ua/про-ягільницький-замок-або-замок-лянц, вільний.

Мороз, В. Секрети містечка Ягільниця [Текст] / В. Мороз // 20 хвилин. — 2010. — 26 лют. — С. 18 : фот. кольор. — (Історії).

Таємниці Ягільницького замку (Чортківський район Тернопільська область) [Текст] / С. І. Бубернак // Матеріали Всеукраїнської науково-краєзнавчої конференції “Краєзнавча музеологія: минуле, сьогодення, перспективи” : (до 100-річчя Терноп. обл. краєзнавчого музею) / Терноп. обл. краєзн. музей. — Тернопіль, 2013. — С. 128—132. — Бібліогр. в кінці ст.

 

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt