ВИШНІВЕЦЬКИЙ ПАЛАЦ

 В Меморіальні об’єкти | Пам'ятники | Пам’ятки

 

Тернопільська область, Збаразький район, смт Вишнівець, вул. Замкова, 5
Тел. (03550) 3-12-34. Час роботи: з 8-00 до 17-00
Переглянути на карті →

Вишнівецький палац — архітектурна пам’ятка 18 століття загальнодер­жавного значення у смт Вишнівець Збаразького району Тернопільської області. Колишня резиденція останніх представника князівського роду Вишневецьких — Михайла-Сервація, а після його смерті 1744 — князів Мнішеків.

Розташований на місці оборонного замку 1395, який перебудував і укріпив 1640 Ярема Вишневецький. Після руйнувань замку 2-ї пол. 17 ст. фортифікаційні елементи відновлено 1705. 1730-ті М.-С. Вишневецький збудував за проектом архітектора Я. Бланже палац, який у кін. 18 ст. реконструйовано. Паралельно до головної забудови закладено парк (див. Вишнівецький парк).

В архітектурі Вишнівецького палацу поєднані риси пізнього бароко й класицизму. Після перебудови просторий палац набрав обрисів класичного стилю; його видовжений у плані двох’ярусний корпус із флан­гами, вищими на один ярус бічними еркерами становив симетричну П-подібну композицію. Центральна частина фасаду з парадним входом оздоблена риза­літом, увінчаним трикутним щитом з пишним ліплен­ням. На задньому фасаді поміж ризалітами розміщувались аркові галереї. Брами до резиденції величні, виконані з наслідуванням античних тріумфальних брам.

Внутрішня структура палацу була симетричною, дзеркальною, з вестибюлем зі сходами і салоном. Ряд залів у партері, поєднаних широкими арковими переходами, становили дзеркальну галерею з численними предметами мистецтва, що була однією з найвеличніших у приватних резиденціях Речі Посполитої 18 ст.

Оноре де Бальзак, який відвідав Вишнівець 1848, назвав палац і парк «малим Версалем». Саме у цьому палаці французький письменник познайомився із майбутньою дружиною — Евелиною Ганською.

1852 року брати Мнішеки — Юрій і Андрій — розділили володіння і виїхали до Франції. Відтоді починаються сумнозвісні аукціони, коли з усієї Європи на Кременеччину приїжджали антиквари. Так були розпорошені колекції Вишневецьких…

На початку XX століття реставровував палац знаменитий київський архітектор Владислав Городецький. На жаль, споруда серйозно постраждала під час Першої світової війни.

А вже після ще згубніших руйнацій, завданих палацу під час Другої світової війни, його знову відбудовували вже за радянської влади в 50-х роках XX століття, однак первісний вигляд, зокрема його внутрішнє убранство, не відновлено.

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt