ВИШНІВЕЦЬ. Дерев’яна церква святої Трійці

 В Меморіальні об’єкти | Пам'ятники | Пам’ятки, Церкви | Монастирі | Некрополі | Культові споруди
Вишнівець. Дерев’яна церква святої Трійці
Адреса: Україна, Тернопільська обл., смт Вишнівець, вул. Троїцька, 10
Переглянути на карті →

Дерев’яний храм Пресвятої Трійці у Вишнівці – типовий зразок псевдоросійської  архітектури кінця XIX століття – однонавовий п’ятибаневий (велика на високому світловому барабані над середохресттям і маленькі – по кутах нефа) храм довжиною 33 метри з триярусною дзвіницею під високою шатровою покрівлею над бабинцем.

Його витягнута по осі схід-захід будівля складається з чотирьох різновеликих прямокутних периметрів притвору, бабинця, нефу і апсиди, які всередині створюють візуальний ефект великого спрямованого вгору простору завдяки поступовому розкриттю об’єму з домінуванням середній частині.

Головний вхід в храм знаходиться в притворі, також є бокові двері в наві. Бабінець та вівтар нижчі за наву. Церква має великі розміри, архітектурні елементи храму прямокутної форми. Відомо, що храм було зведено майстром Омеляновським.

Скромний зовнішній декор храму складають пілястри доричного ордера, підкреслений лобовим карнизом антаблемент, трикутні фронтони, декоративні главки на високих барабанах, лиштви-акценти віконних прорізів і ганок бічних виходів оформлені рундуком з гирькою шатрового завершення, що спирається на чотири колони.

Ідея будівництва церкви у Вишнівці завдячує Ієремії Вишневецькому (1612 – 1651). Саме завдяки йому тут постали оборонні мури фамільної резиденції та дерев’яний храм для простого люду. Храм за його розпорядженням був споруджена в 1645 році під час чергової модернізації маєтку.

Ось тільки час для будівництва дерев’яного костелу, освяченого на честь святої Анни, як виявилося, було обрано не вдало – повстання під проводом Богдана Хмельницького (1595 – 1657) бойові дії другої половини XVII століття, в ході яких Вишнівець не один раз був атакований і взятий силою козацькими загонами, татарськими ордами, а потім турецькими військами, зпопелили храм до тла.

Відродженню храм зобов’язаний останньому з ВишневецькихМихайлу Сервацію (1680 – 1744). І в 1726 році у Вишнівці постав костел святого Михайла. Капітальний ремонт храму в 1768 році оплачували вже Мнішеки.

Внаслідок чергового (1832) капітального ремонту замість костелу австрійський уряд відкрив греко-католицьку церкву. Згоріла будівля 17 квітня 1863 року. Відновили храм лише в 1892 році. При цьому він отримав нове ім’я на честь Пресвятої Трійці.

То ж не не дивлячись на дві світові війни, атеїстичні гоніння, перекроювання кордонів й до сьогодні біля дороги між Кременцем і Тернополем височить дерев’яна церква святої Трійці. В комуністичні часи церква святої Трійці в Вишнівці була єдиною діючою в околиці. У 2000-х проведений внутрішній ремонт, а в 2012 – зовнішній.

Джерела:

Уніят, В. Вишнівець [Текст] /В. Гаджук, В. Щавський //  Тернопільщина: історія міст і сіл : в 3 т. Т. 2. Тернопіль, 2014. С. 230-235: фот.

Шовчко, В. Троїцька церква у Вишнівці [Електронний ресурс] / В. Шовчко // Zabytki. Режим доступу: https://zabytki.in.ua/uk/1339/troyitska-tserkva-u-vishnivtsi, вільний.

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt