Всеукраїнська літературно-мистецька премія імені Братів Богдана та Левка Лепких

 В КУЛЬТУРА | ЛІТЕРАТУРА | МИСТЕЦТВО, Премії | Відзнаки | Нагороди

premia-imeni-brativ-bogdana-ta-levka-lepkihВсеукраїнська літературно-мистецька премія імені Братів Богдана та Левка Лепких заснована 1991 редакцією журналу «Тернопіль».

До 2005 року вручалась як Всеукраїнська літературно-мистецька та громадсько-політична премія імені Братів Богдана та Левка Лепких.

Нею нагороджують людей, які зробили значний вклад у розвиток української культури. Певний час (через відсутність коштів) премію не вручали. Стараннями ініціативної групи у 2008 році премію було відновлено.

Вручення та пошанування лауреатів Премії за кожен попередній рік проводиться у визначений Положенням термін — 22 січня, у День Соборності України.

Вік учасників не обмежений. Необхідні матеріали: автобіографія, творча біографія в довільній формі, подання від громадської організації, перелік робіт, завірених громадською організацією. Матеріали приймаються протягом року.

Голови комісії в попередні роки — Олесь Гончар, Борис Хижняк. Голова Ради – Богдан Хаварівський, заступник голови – Роман Півторак, секретар – Михайло Ониськів, секретар-архівіст – Богдан Кусень.

Лауреати

2019 — Лауреати Всеукраїнської премії Братів Богдана та Левка Лепких — 2019 

2018 – Лауреати премії Братів Лепких — 2018

2017

КУПЧИНСЬКИЙ Олег Антонович Олег Антонович (Львів) – за серію літературно- і мистецтвознавчих досліджень останніх років.

МИХАЛЬСЬКА Лариса Романівна (Тернопіль) – за цикл (майже 200) програм ТТБ «Відверті діалоги».

о. Василь ПОГОРЕЦЬКИЙ (Копичинці Гусятинського району) – за книги прози та поезії «На роздоріжжі» (2013), «Хрест на вістрі буття» (2014), «Україна іде…» (2016), «Рахманне роздолля» (2017) та публікації під рубрикою «Духовні обереги» в журналі «Літературний Тернопіль».

ШУПЛЯК Олег Ілліч (Бережани) – за серії живописних картин «Двовзори» та «Рідна земля».

2016

Мацьків Леся Степанівна (сценічний псевдонім Горлицька; м. Бучач) – за поетичну, композиторську, педагогічну і благодійну діяльність останніх років.

Людмила та Олексій Покусінські (м. Борщів–м. Рибниця, Придністров’я) – за монографію «Борщівська народна сорочка. Матеріали. Крій. Техніка шитва. Колекція Борщівського краєзнавчого музею» (2012).

ФАРИНА Ігор Андрійович  (м. Шумськ) – за книги есеїстки «Вогнище на дощі» (2011), «Шумська мелодія» (2012), повість «Кулемет» (2016).

ФОЛЬВАРОЧНИЙ Василь Іванович (м. Київ) – за роман-епопею «Симон Петлюра» у п’яти книгах (2009–2014), роман «Хрещеники Сталіна» (2012) і роман-сповідь «Розчахнута душа» (2014).

2015

ГЕРМАН Олег, письменник, науковець, громадський діяч — за літературно-мистецьку твори і просвітницьку діяльність у ЗМІ.

СЕМЕНЯК-ШТАНГЕЙ Валентина, журналістка, письменниця, фотохудожниця — за багаторічну літературну і журналістську діяльність.

ТКАЧИК Богдан, художник, громадський діяч — за цикл художніх полотен “Хресна дорога України” і громадську діяльність.

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ Олег, діяч культури, директор Тернопільської загальноосвітньої школи № 14 — за багаторічну діяльність щодо збереження пам’яті про Богдана Лепкого.

2014

ВАВРИК Оксана, мистецтвознавець — за монографічні дослідження та книгу «Кобзарські школи в Україні».

ТЕРНОПІЛЬСЬКА ОБЛАСНА КОМУНАЛЬНА ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНА КОМПЛЕКСНА ШКОЛА МИСТЕЦТВ ІМЕНІ ІГОРЯ ҐЕРЕТИ (директор Остап Гайдукевич) — за вагомий внесок у розвиток національної культури та високоорганізований навчальний процес.

МАКСИМІВ Іван, видавець, громадсько-політичний діяч — за багаторічну видавничу діяльність і популяризацію творчої спадщини Братів Лепких.

НИЧИК Богдан, редактор — за громадсько-культурну діяльність і серію статей про творчість Богдана Лепкого.

2013

АНДРЕЙЧИН Михайло, голова осередку НТШ, доктор медицини, професор медичного університету імені І. Горбачевського — за вагомий внесок у розвиток науки і культури та багаторічну популяризацію творчих досягнень видатних українських вчених і громадсько-культурних діячів.

ГОНЧАРЕНКО Олег, член Національної спілки письменників України, поет, прозаїк, публіцист (м. Мелітополь Запорізької області) — за багаторічну творчу діяльність і за книгу поезій «Катрени оголошених картин» (навіяне живописом Івана Марчука.

ДУДА Ігор, директор обласного художнього музею, заслужений працівник культури — за творчі дослідження у царині українського мистецтвознавства та багаторічну краєзнавчу діяльність.

ТИХИЙ Богдан, заступник директора Державного історико-архітектурного заповідника (м. Бережани) — за популяризацію творчості братів Богдана та Левка Лепких і особистий внесок у збереження історико-культурної спадщини.

2012

БАРНА Володимир, поет, відповідальний секретар Національної спілки письменників України (м. Київ) — за активну літературно-мистецьку роботу на пошанування творчості Богдана Лепкого та книгу «Храм вічності душі».

ТУПІЛКО Віктор, голова Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Чорнобиль-допомога» (м. Донецьк)  — за пропаганду української історії, літератури та мистецтва на Сході України.

УДІНА Тамара, член Національної спілки художників України, мистецтвознавець (Тернопіль-США) — за вагомий внесок у розвиток українського образотворчого мистецтва, зокрема публікації останніх років у художніх каталогах та засобах масової інформації (вручено посмертно).

2011

ЛАЗАРОВИЧ Микола, доцент Тернопільського національного економічного університету, докторант — за серію публікацій з історії України, зокрема українського січового стрілецтва.

ГАВДИДА Наталія, викладач кафедри іноземних мов Тернопільського національного технічного університету імені І. Пулюя, кандидат філологічних наук — за популяризацію та утвердження імені і творчості Богдана Лепкого.

СТЕЛЬМАЩУК Степан, композитор і диригент, професор, музикознавець і фольклорист — за багаторічну подвижницьку працю на ниві української культури, дослідження творчості родини Лепких та книги останніх років.

СТАНКЕВИЧ Михайло, член-кореспондент Національної академії мистецтв України, доктор мистецтвознавства (м. Львів) — за науково-творчі дослідження в царині українського мистецтвознавства та виховання молодих науковців.

МОСІЙЧУК Олег, режисер, народний артист України — за постановку в Тернопільському академічному обласному драматичному театрі імені Т. Шевченка вистави «Мазепа».

РІЗНИК Левко, письменник (м. Львів) — за романи останніх років, у тому числі опубліковані в журналі «Літературний Тернопіль» — «Поет і Пророк», «Доктор і Професор, або На шляху поступу».

ТКАЧУК Микола, літературознавець, доктор філологічних наук, професор ТНПУ імені В. Гнатюка — за серію літературознавчих праць, зокрема дослідження та популяризацію творчої спадщини Богдана Лепкого

2010

ІВАШКІВ Василь, вчений-літературознавець, фольклорист (м. Львів) — за серію монографічних досліджень з історії української літератури, підготовку і видання творів заборонених комуністичним режимом українських письменників.

ЛЕМІШКА Ярослав, оперний і камерний співак — за пропаґанду української пісні за межами України та концертну діяльність останніх років.

БЕЗКОРОВАЙНИЙ Євген, поет, голова ТОО НСПУ — за поетичні книги «Душа як сонях» та «Осіння сльоза».

УНІЯТ Віктор, історик, краєзнавець, журналіст — за науково-краєзнавчі дослідження та публіцистичну діяльність.

УДІН Євген, графік, громадський діяч за вагомий внесок у розвиток української книжкової графіки, сумлінну працю і високий професіоналізм та активну громадсько-культурну діяльність.

ЧЕРЕМШИНСЬКИЙ Остап, краєзнавець, етнограф, літературознавець, громадський діяч — за багатолітню популяризацію творчості Богдана, Левка та всієї родини Лепких.

2009

ВЕРМІНСЬКИЙ Володимир, співак, дириґент, аранжувальник, громадський діяч — за реалізацію історично-пізнавального концертно-естрадного проекту «Відлуння криївки» у 2009 році.

ЛУБКІВСЬКИЙ Роман, поет, перекладач, науковець, громадський діяч, дипломат (м. Львів) — за літературні твори і переклади останніх років, широку громадську діяльність на Тернопіллі у 2004–2009 роках.

МАРЧУК Іван, художник (м. Київ) — за високомистецькі художні полотна останніх років, гідну репрезентацію Тернопільщини на всесвітньому рівні у 2004–2009 роках.

ПІВТОРАК Роман, педагог, громадський діяч, краєзнавець, меценат — за значний вклад у розвиток освіти, козацтва і краєзнавства області, популяризацію творчості всесвітньовідомого скульптора Михайла Паращука у 2004–2009 роках

СМИК Олександр, письменник, культуролог, поет-пісняр, виконавець власних текстів, драматург — за реалізацію історично-пізнавального концертно-естрадного проекту «Відлуння криївки» у 2009 році.

2008

БІЛИК Надія, літературознавець (м. Тернопіль) — за публікації в галузі лепкознавства останніх років.

ВОЗНЮК Володимир, поет, літературознавець, есеїст, перекладач, культуролог (м. Чернівці) — за збірки поезій і науково-краєзнавчих досліджень.

АСТАФ’ЄВ Олександр, поет, перекладач, науковець (м. Київ) — за поетичні та літературознавчі книги.

ДЕМЧИШИН Іван, літератор — за серію публікацій у журналі «Літературний Тернопіль» протягом 2008 року.

НЕОПАЛИМА КУПИНА, народний фольклорний театр танцю  (керівник Василь Починок) Тернопільського ВПУ № 4 імені М. Паращука — за концертну діяльність у 2005–2008 роках.

2006

ЗЛОНКЕВИЧ Ярослав, композитор, музикант, педагог — за плідну роботу в розвитку української музичної творчості, композиторську діяльність та пропагування творів братів Б. та Л. Лепких.

ХИЖНЯК Борис, письменник, журналіст, громадський діяч — за серію оповідань, повістей і романів з життя тернопільського краю.

 2005

ГОЛОВИН Богдан, історик, педагог, публіцист, громадсько-освітній діяч — за активну громадсько-політичну та публіцистичну діяльність.

КІРІНДАСЬ Володимир, інженер-зв’язківець, громадський діяч, літератор— за збірки поезій 2001–2005 років.

ЛИТВИН Володимир, державний і політичний діяч — за вагомий особистий внесок у процеси українського національного державотворення.

СМАЛЬ Кузьма, композитор, фольклорист, музикоетнолог, педагог (м. Кіцмань) — за збереження й популяризацію української пісенної творчості.

СОРОКА Петро, письменник, літературознавець, редактор, видавець — за вагомий вклад у сучасну літературну критику, полемічну і публіцистичну діяльність у 2001–2004 рр.

2003

БУРЛАКА, ансамбль полонених вояків 1-ї Української дивізії Української Національної Армії — за популяризацію української пісні, національно-визвольних змагань та за подвижницьку гуманітарну місію.

ДИРДА Надія, культурно-освітня діячка, краєзнавець — за широкомасштабну та багаторічну пропаганду творчої спадщини Б. і Л. Лепких та їх батька Сильвестра Лепкого на Бережанщині.

ЗОЗУЛЯК Євген, журналіст, письменник — за збірки поезій останніх років «Політ світлячка в темряві», «Голуб і поет» та «Соло для камерного хору».

САВКА Орест, актор, режисер, сценарист, громадський діяч— за багаторічну режисерську і сценічну діяльність, популяризацію творчості Богдана і Левка Лепких.

СКАЛЬСЬКА Уляна, вчений у галузі хімії, громадсько-культурна діячка (м. Івано-Франківськ) — за велику подвижницьку працю в справі повернення Прикарпаттю імені та творчості братів Лепких і їхнього батька Сильвестра.

ХАВАРІВСЬКИЙ Богдан, архівіст, педагог, краєзнавець, громадсько-культурний діяч, літератор — за плідну роботу у справі відкриття нових архівних даних з історії національно-визвольних змагань, науково-пошукову діяльність та популяризацію творчої спадщини родини Лепких.

 2002

БАРАН Григорій, поет, журналіст, громадський діяч — за книги поезій «Підпалені присмерки» і «В гучнім оркестрі завірюх».

ГЕРМАКІВСЬКИЙ Іван, письменник, журналіст, фольклорист — за серію романів на національно-визвольну тематику.

ЗАГРАВА, народний аматорський хор національно-патріотичної пісні за популяризацію на теренах України національно-патріотичних пісень.

КАЧКАН Володимир, письменник, фольклорист, етнограф, літературознавець, пресознавець, журналіст, історик етнокультури, педагог, громадсько-освітній діяч (м. Івано-Франківськ) — за серію джерелознавчих книг «Хай святиться ім’я твоє» та наукові дослідження життя і творчої спадщини родини Лепких.

КОБЗАР, заслужена самодіяльна капела бандуристів (с. Струсів Теребовлянського району) — за популяризацію пісень на слова Богдана і Левка Лепких.

САЧКО Ярослав, письменник, залізничник — за літературну діяльність останніх років, поетичну збірку «Ломикамінь».

2001

ЗАЛІЗНИЙ Валерій, літератор, громадський діяч, художник-аматор, співак, композитор-аматор — за пропаганду творчості братів Б. та Л. Лепких на Східній Україні та низку пісенно-поетичних збірок.

КОСТІВ-ГУСКА Ганна, лікар, поетка, перекладачка, громадсько-політична діячка – за поетичні збірки «Червоні коралі», «Голгофа», «Страстна дорога», «Зелені свята», «Зона» і книгу перекладів з білоруської «Неприручена пташка».

ЧЕРНИХІВСЬКИЙ Гаврило, літературознавець, краєзнавець, історик — за низку дослідницьких праць з літературознавства та краєзнавства”, зокрема про перебування Б. Лепкого у Кременці у 1935 році.

2000

КЛИМИШИН Микола, вчений-літературознавець, діяч ОУН — за популяризацію в діаспорі творчості Богдана та Левка Лепких.

КОРИТКО Роман, письменник — за серію істерико-публіцистичних розвідок з життя родини Сильвестра, Богдана і Левка Лепких.

МЕЛЬНИЧУК Богдан, письменник, редактор, журналіст, краєзнавець — за перші в сучасній Україні інсценізації за творами Богдана Лепкого «Мазепа — гетьман України», «Сотниківна» та літературознавчу пошукову роботу.

ОНИСЬКІВ Михайло, краєзнавець, літературознавець, громадсько-політичний діяч — за пошукові роботи і публікації раніше заборонених творів братів Лепких на сторінках журналу «Тернопіль» та за активну літературну і громадсько-політичну діяльність.

ТИМОШЕНКО Юлія, державна і політична діячка (м. Київ) — за вагомий вклад у стабілізацію, енергетичного комплексу України, виважену політичну діяльність та зміцнення престижу України у світі.

ТРАКАЛО Василь, журналіст, письменник, громадський діяч (м. Бучач) — за роман «Колонія».

1999

БАБУНЯК Ярослав, диригент, співак, бандурист, громадсько-культурний діяч (Великобританія) разом із хором «Гомін» — за пропаганду української пісні за межами України.

ГОМІН, український чоловічий хор — за пропаганду української пісні за межами України.

1998

АНДРУШКІВ Богдан, економіст, громадський діяч, письменник — за активну наукову, літературну і громадсько-політичну діяльність.

БЕРЕЖАНСЬКИЙ НАРОДНИЙ АМАТОРСЬКИЙ ХОР «ПРОСВІТА» — за концертну діяльність 1991–1997 років, пропаганду пісенної спадщини братів Богдана та Левка Лепких.

БОЙКО Роман, співак, педагог, громадський діяч — за багаторічну виконавську діяльність, пропаганду стрілецьких пісень на твори Богдана та Левка Лепких.

ГОЛОВАЦЬКИЙ Зиновій, диригент, хормейстер із хором «Просвіта» (м. Бережани).

САМОДІЯЛЬНИЙ ДРАМАТИЧНИЙ ТЕАТР МІСЬКОГО ЦЕНТРУ КУЛЬТУРИ Й ДОЗВІЛЛЯ в м. Копичинці Гусятинського району – за постановку вистави «Мазепа, гетьман український» Б. Мельничука за Б. Лепким.

МАЗУРАК Ярослава, співачка, діячка культури, краєзнавець, самодіяльний композитор (м. Бережани) — за пропаганду пісенної спадщини братів Богдана та Левка Лепких.

МЕДВЕДИК Петро, літературознавець, фольклорист, етнограф, бібліограф, мистецтвознавець — за низку фольклорно-літературних збірок, ряд статей про життєвий і творчий шлях родини Лепких.

ПЕТРАШ Осип, літературознавець, критик, педагог — за наукові розвідки про Лепких, монографію «Подвижники української ідеї. Маркіян Шашкевич та його побратими».

САГАЛЬ Йосип, співак, педагог — за багаторічну виконавську діяльність, пропаганду стрілецьких пісень та пісень на твори братів Лепких.

СЛАБОШПИЦЬКИЙ Михайло, прозаїк, критик, літературознавець, публіцист, громадський діяч (м. Київ) — за книгу «З голосу нашої Кліо».

УСТЕНКО Олександр, вчений у галузі економіки, педагог, громадсько-політичний діяч — за вагомий внесок у підготовку висококваліфікованих спеціалістів у різних галузях народного господарства.

1997

ГРОМ’ЯК Роман , літературознавець, публіцист, критик, педагог, громадсько-політичний діяч — за пропаганду та популяризацію імені і творчої спадщини Б. Лепкого, художньо-публіцистичний роман у двох книгах «Вертеп».

ҐЕРЕТА Ігор, археолог, мистецтвознавець, історик, громадсько-політичний діяч — за громадсько-політичну, публіцистичну діяльність з духовного відродження краю.

КУСЕНЬ Богдан, громадський діяч, літератор — за науково-практичну роботу з пропаганди творчості братів Б. і Л. Лепких та організацію діяльності обласного літературно-просвітницького товариства імені Б. Лепкого.

ПЕРЕБИЙНІС Петро, поет, драматург, редактор, публіцист, громадський діяч за збірки останніх років «Точний час», «На світанку роси».

ЮЩЕНКО Віктор, державний і політичний діяч, фінансист — за роботу із зміцнення економіки України, запровадження державної валюти, розбудову банківської системи.

1996

ВОЛИНЕЦЬ Надія, громадська й культурна діячка (м. Бережани) — за популяризацію творчості братів Богдана і Левка Лепких на Тернопільщині.

ДЕМКІВ Борис, поет, публіцист, перекладач — за збірку ліричних пісень «Квіти ромена» та поему «Сповідь Богдана Лепкого перед десятьма свічками».

1995

ІЛЬНИЦЬКИЙ Микола, літературознавець, критик, публіцист, поет, перекладач (м. Львів) — за велику літературознавчу роботу із дослідження творчості Б. Лепкого, повернення його імені Україні та за перевидання двотомника творів Б. Лепкого.

ПОГРЕБЕННИК Федір, історик української літератури, фольклорист, письменник, громадсько-культурний діяч (м. Київ) – за літературно-критичні нариси, сценарії фільмів про братів Лепких і наукову розвідку «Богдан Лепкий — український письменник з Поділля».

ПОЛЯНСЬКИЙ Олег, історик, педагог, громадський діяч — за пропаґандистську діяльність з духовного відродження України.

САПЕЛЯК Степан, письменник, публіцист, літературознавець, громадський діяч (м. Харків) — за численні добірки поезій, опубліковані у періодичній пресі, зокрема в журналі «Тернопіль» і газеті «Русалка Дністрова».

СИВІЦЬКИЙ Микола, вчений, літературознавець, публіцист (Польща) — за книжку «Богдан Лепкий. Життя і творчість».

1994

НИЗОВИЙ Іван, поет (м. Луганськ) — за добірку віршів, опублікованих у журналі «Тернопіль».

ОМЕЛЯН Ярослав, художник, громадський діяч — за художнє оформлення низки книжок, виданих у бібліотечці журналу «Тернопіль» і за ескіз першого лауреатського значка.

ПЕТРУК-ПОПИК Георгій, поет, прозаїк, публіцист, лікар, громадсько-політичний діяч — за збірку віршів «Співоче Поле» й публікації в часописах.

ПОДУФАЛИЙ Василь, педагог, фольклорист, краєзнавець, громадський діяч, самодіяльний композитор, художник — за музику, написану на тексти Богдана Лепкого і за впорядкування низки його книг.

СМИК Роман, лікар, громадський і культурний діяч, меценат (США) — за реабілітацію творчої спадщини Б. Лепкого і повернення її в Україну.

1993

БАСТЮК Богдан, письменник, –  за повість-хроніку «Сопигора».

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ АКАДЕМІЧНИЙ ОБЛАСНИЙ ТЕАТР АКТОРА І ЛЯЛЬКИ — за постановку творів забутих українських письменників, зокрема «Казки про Ксеню і дванадцять місяців» Б. Лепкого, інсценізація Б. Мельничука.

ТИМОЧКО Петро поет, і перекладач, драматург, публіцист, громадський діяч — за серію художніх перекладів і за поетичну збірку «На канадській землі».

1992

ВИХРУЩ Володимир, вчений-економіст, поет, громадський і господарський діяч — за збірку поезій «Світло душі».

КРУПА Левко, письменник, журналіст, громадсько-політичний діяч, педагог — за історичну драму-легенду «Ой Морозе, Морозенку».

Джерела:

Ониськів, М. Сподвижники поля духовного [Текст]: лауреати Всеукраїнської літературно-мистецької та громадсько-політичної премії імені Братів Богдана та Левка ЛЕПКИХ / Ониськів М. Уніят В. — Тернопіль, 2014. — 111с., іл.

У Тернополі визначили лауреатів Всеукраїнської літературно-мистецької премії ім. Братів Лепких [Текст] // Наш день. – 2016. – № 4 (27 січ.-2 лют.). – С. 20 : іл.

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt