Волощина. Церква Св. Параскеви, 1824

 В Меморіальні об’єкти | Пам'ятники | Пам’ятки, Церкви | Монастирі | Некрополі | Культові споруди

джерело

Волощина. Церква Св. Параскеви 1824
47535, Волощина, с. Бережанський р-н. Тернопільська обл. Україна
Переглянути на карті →

Дерев’яна філіальна церква в селі Волощина збудована в 1824-1826 рр. на схилі, біля народного дому «Просвіта» (збудований в ХХ ст.).

Своїм виглядом зовсім не подібна до інших дерев’яних церков у районі. Зовні нагадує польський костел. Дану версію підтверджує той факт, що вівтар в церкві знаходиться з північної сторони – часто так орієнтували свої сакральні будівлі поляки. Ще два докази – церква не має піддашшя і завершена сигнатуркою.

Зі сторони дороги на стіні церкви висить вирізьблений з дерева рушник з короною у верхній частині, на який громада УАПЦ виставила зображення з розп’яттям Христа. Цікаво, що на цьому рушнику було зображено до останньої війни?

Крім бічних рамен, до церкви зробили дві прибудови: зі сходу – ризницю, а з заходу невеликий прямокутний зашклений ганок. Варто звернути увагу на оригінальні розрізи вікон.

На прицерковній території крім дерев’яної дзвіниці побачите на постаменті фігуру Пр. Богородиці з глечиком у руках, з якого давніше текла вода. Тепер біля неї посвячують воду на свято Йордану.


Волощина — село Бережанського району Тернопільської області. Поштове відділення — Божиківське. Із хутором Раковець підпорядковане Божиківській сільраді. Розташоване на лівому березі річки Золота Липа. Населення — 410 осіб (2001).

Згадане (Wołosczizna) в документах Податкового реєстру за 1578 р. серед сіл, що підпорядковувались Підгайцям, але спалені татарами. Така ж доля спіткала навколишні села – Божиків, Литвинів, Мужилів, Рудники та ін.

Село лежить у гористій околиці серед лісів, на схід від золотої Липи. У назвах населених пунктів Дуліби, Угринів, Волощина — імена племен і народів, вихідці яких за різних обставин селилися на подільській землі. Тобто, назва вказує на те, що першими мешканцями села були волохи, яких спроваджували на ці землі для заселювання після татарських воєн.

Враховуючи походження від вірменського прізвище Осадца, а також взявши до уваги існування у селі таких прізвищ, як Гайдукевич, Статкевич, та подібних, приходимо до висновку, що в початковому періоді серед населення Волощини були також і вірмени. До села належить один присілок (хутір) — Раковець.

У селі є пам’ятний хрест на честь скасування панщини, який поставили у 1848 р. та пам’ятний хрест, поставлений в день передачі ікони Зарваницької Божої Матері іншому селу. Також на місцевому кладовищі є могила, яку вдруге висипали у серпні 1989 р., в якій похоронено 3 хлопці, яких витягнено з ріки Золота Липа.

На території села є дві церкви: стара, дерев’яна — в історичних довідках згадується початок її будівництва — 1826 рік (Українська Православна Церква) на подвір’ї якої стоять дерев’яна дзвіниця, кам’яна статуя Матері Божої зі збанком у руці, каплиця для Богослужб у літку.

Друга церква — нова, цегляна — початок будівництва 1995 рік (УГКЦ), освячення якої відбулося у липні 2005 р., на подвір’ї якої споруджено статую Матері Божої, пам’ятний хрест в честь загиблих за Волю і Незалежність України, завершується будівництво каплиці і дзвіниці. Між селом і хутором Раковець є невеличка капличка.

У селі є великий двоповерховий будинок культури (СБК), збудований у 1966 р., бібліотека-філія, яка розташована в приміщенні будинку народної творчості з часу його побудови, аптека, початкова школа, у якій навчаються діти 1—4 класів, сільська амбулаторія сімейної медицини, магазин.

Встановлено кам’яний хрест на честь скасування панщини (1848). 22 жовтня 1989 року в селі Волощина Бережанського району була відправлена панахида і мітинг на могилі жертв, замордованих енкаведистами у бережанській тюрмі 1941року.

Відомі вихідці села: о.-д. Осадца Михайло (1836 — 1865) — український мовознавець, священик УГКЦ, педагог, архітектор Аполінарій Осадца (1916 — 1997).  У селі народився Микола Бартків — відомий український громадський діяч у США.

 

Джерела:

Дем’янова І. Волощина [Текст]  // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль, 2004. — Т. 1 : А — Й. — С. 302.

Савчук, В. Волощина [Текст] /В. Савчук, М. Федечко //  Тернопільщина: історія міст і сіл : у 3 т. — Т. 1. — Тернопіль, 2014. — С. 375—376: фот.

 

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt