ВІТЕНКО Онисій Федорович

 В Геральдика | Родознавство
ВІТЕНКО Онисій Федорович (1900, с. Кам‘янка Київської губернії (нині Попільнянського району Житомирської області) — 04.11.1937) — господарник. Батько Івана Вітенка.

Онисій Федорович Вітенко народився в 1900 році в селянській родині середнього достатку  в с.  Кам‘янка тодішньої Київської губернії. Закінчив місцеву церковно-приходську школу.

У період з лютого по червень 1919 року перебував по мобілізації в армії Симона Петлюри. Після встановлення в червні 1920 року радянської влади, займався осібним господарством.

Після організації місцевого колгоспу в 1929-му,  безпартійний Онисій Вітенко з 1931 по 1933 рік працював його головою. Незважаючи на неврожай, плани державної заготівлі зерна у 1932 р. були різко збільшені. За доносом був засуджений до «одного року примусових робіт». Пізніше працював полеводом у місцевому колгоспі ім. Щорса.

30 липня 1937 р. політбюро ЦК ВКП(б) схвалило оперативний наказ No 00447 «Про опера­цію з репресування колишніх куркулів, карних злочинців та інших антирадянських елементів», що дало початок «великому терору».

О. Ф. Вітенко заарештований співробітниками Попільнянського райвідділу НКВС 20 жовтня 1937 року після проведеного на основі виданого начальником Попільнянського РВ НКВС лейтенантом Демченком ордера для обшуку за № 48:

У жовтні 1937 р. Попільнянським райвідділенням НКВС виявлено й заарештовано в селі Кам‘янка контр-шкідницьке націоналістичне угрупування у складі 6 чоловік: Володимира Семеновича Скарженівського, Анатолія Порфировича Мельника, Корнія Івановича Лісовщука, Петра Яковича Гончарука, Гната Миколайовича Вітенка й Онисія Федоровича Вітенка.

Вже 29 жовтня 1937 року постановою трійки при Житомирському обласному управлінні НКВС (протокол № 7) у «Справі Попільнянського РВ НКВС № 59405, 1900 р. народження, уродженець і мешканець с. Кам‘янка, Попільнянського району, до арешту — полевод колгоспу» Вітенко Онисій Федорович за звинуваченням у злочинах, передбачених ст.ст.  54-7, 54-11 КК УРСР (участь у контрреволюційному шкідницькому націоналістичному угрупуванні) засуджений до розстрілу. Вирок виконано 04 листопада 1937 року, місце поховання не зазначене.

22 жовтня 1955 року президія Житомирського Обласного суду Української РСР за протестом прокурора Житомирської області постановила (справа № 4-УС-8):

«Протест прокурора Житомирської області задовольнити, а рішення трійки при УНКВС по Житомирській області від 29 жовтня 1937 року відмінити в частині засудження… Вітенка Онисія Федоровича і справу переведенням припинити в цій частині за недоведеністю складу злочину в діях… Вітенка Онисія. 

Вітенко Онисій Федорович реабілітований посмертно».

Джерело:

Державний архів Житомирської області. Фонд Р-5013

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt