ВІСТРЯ. Дерев’яна церква Пресвятої Богородиці

 В Церкви | Монастирі | Некрополі | Культові споруди
ВІСТРЯ. Дерев’яна церква Пресвятої Богородиці (1873)
Тернопільська обл. Монастириський р-н.

Переглянути на карті →

Дерев’яний храм Пресвятої Богородиці в селі Вістря стоїть на схилі пагорба, що спадає в долину річки Дністер. Згідно одних джерел – зведена у 1754 році. Була парафіяльною.

Також цю церкву датують 1873 роком і називають “Пресвятої Богородиці”. У шематизмах за 1935 і 1939 роки відзначено, що “нова церква мурується” (сьогодні в центрі села справді є мурована церква). Стара церква в користуванні громади УАПЦ.

Стоїть на маленькій терасі біля старого цвинтаря у північній частині села. Видовжена в плані, але приземиста тризрубної конструкції з одним верхом. Завершення церкви непропорційно низьке, ймовірно, верх був перебудований.

Збудована церква в 1873 році. Є вона класично тридільною і складається з бабинця, нави та вівтаря. По периметру храм оперізує піддашшя, що захищає нижню частину храму від дощу та снігу.

А от баня на храмі одна і височить вона над навою. Входи в храм два. Один зі сторони бабинця, а другий знаходиться у наві. Зруб нави трохи ширший від зрубів бабинця і вівтаря.

З північної сторони до вівтаря прилягає ризниця. Під опасанням стіни все ще оббиті деревом, над опасаням і восьмерик тепер під пластиковою вагонкою. Вікна в стінах церкви теж замінили пластиковими. Верхня частина храму піддавалася ремонту і втратила свій первісний вигляд. Поблизу храму на відстані майже 30 метрів з південного заходу.


ВІСТРЯ – село Монастириського району, Тернопільської області. Розташоване на річці Дністер, на півдні району у мальовничому річковому каньйоні. Населення в 2003 році складало -1066 осіб.

Перша писемна згадка про поселення відноситься до 1754 року. Враховуючи географічне розташування на території села часто відбувалися запеклі бої, та стояла лінія фронту. Село розташоване на березі річки, тому не раз потерпало від повеней.

Центр сільради, яка раніше об’єднувала хутори Діброва-Вістрянська, Левентова, Цвітове, Ямне та с. Теребіж. Біля села розташовані геологічні пам’ятки природи — Відслонення девону № 1 і № 2. У податковому реєстрі 1515 року в селі документується 2 лани (близько 50 га) оброблюваної землі.

У Вістрі діяли читальня товариства «Просвіта», Народний дім, товариство «Луг», кооператива, школа, дошкільний заклад, хор, аматорський гурток.

Пам’ятки:

  • Дерев’яна церква Пресвятої Богородиці з дзвіницею
  • Костел. Дзвіниця знаходиться у верхній частині фасаду храму, під хрестом.

Встановлено пам’ятний хрест на честь скасування панщини (1850), який був відновлений в 1991 році, братська могила з надгробною плитою та обеліском. Насипані символічні могили Борцям за волю України (1990) та воякам УПА (1992). Діють ЗОШ 1-2 ступ., клуб, бібліотека, ФАП, дошкільний заклад «Сонечко», відділення зв’язку, 5 закладів торгівлі.

Джерело:

Дем’янова, I. Вістря [Текст] / І. Дем’янова, В., Заболотний // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль, 2004. — Т. 1 : А — Й. — С. 285.

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt