Вербівський скарб

 В Історія регіону, Меморіальні об’єкти | Пам'ятники | Пам’ятки

Вербівський скарб знайшов селянин Ф. Гевко під час оранки поблизу с. Вербів Бережанського повіту (нині Бережанський район). Цей скарб складався зі срібних ювелірних виробів, зокрема срібних клейнодів, стародавніх дорогоцінних прикрас, колтів, ажурних защібок тощо. Ці речі були передані музею «Наукового товариства ім. Т. Шевченка» у Львові.

Археологи, що досліджували скарб, встановили, що його предмети відносяться до ХІ-ХІІІ ст. Серед предметів скарбу знаходились:

  • трибусинові скроневі кільця (сережки київського типу), що належали до традиційних прикрас жіночого головного убору. Їх також вплітали у коси, носили на стрічках. Техніка виготовлення цих оздоб, запозичених з ювелірного мистецтва Візантії і розповсюджених у Київській землі, була дуже складною. Кожну кульку виготовляли окремо з тонкого філігранного каркасу, на який напаювали складний орнамент з дрібних кульок зерні.
  • начільна жіноча прикраса, яка складається з сорока випуклих карбованих пластинок, на кінцях заокруглених, прикрашених геометричним орнаментом.
  • срібні защібки-фібули трикутної форми з пальметою в центрі, що нагадує людську постать. Фібули з антропоморфними зображеннями були на той час розповсюдженими амулетами, призначеними оберігати людину від злих духів.

Під час Другої світової війни (ймовірно, у 1940 р.) знахідки з Вербівського скарбу були вивезені до Варшави.

Джерело

Гаврилюк, О. Історія краю за часів княжої Русі (Х–перша половина ХІV ст.) [Текст] / О. Гаврилюк //Тернопільщина. Історія міст і сіл [Текст] : у 3 т. Т. 1. — Тернопіль, 2014. — С. 52.

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt