ВЕЛІВ | Шумський район | Тернопільська область

 В Історія регіону

ВЕЛІВ – неіснуюче нині поселення. Було відомим у 16 ст. Ще побутували назви Валів, Валов. У 1613 р. Велів належав Богушеві Боговитину – одному з представників литовсько-руського роду вельмож, які тоді володіли краєм.

У 1570 р. за поборовим реєстром Крем’янецького повіту поселення мало власницю Дибовську. Через 13 років (згідно з поборовим реєстром повіту) за село платив податок Каспер Колодзінський. Поселення було розташоване на південь від Шумська й на північ від Ямполя (нині – Хмельницької області).

На основі того, що Дибовська платила податки за с. Бриків та с. Баймаки (нині Білогірського району Хмельницької області), можна припустити: поселення було біля них, але достеменно на території сучасної Шумщини.

Після 1583 р. відомостей про Велів нема. Єдина згадка про це поселення є лише у книзі Олександра Цинкаловського “Стара Волинь і Волинське Полісся” (198):

ВЕЛІВ або ВАЛІВ (1570 р.), село Крем’янецького повіту, на північ від Ямполя і на південь від Шумська. Згідно з поборовим реєстром Крем’янецького пов. з 1570 р. було власністю Андріївської Дибовської, котра платила з В. за 42 дим., 2 боярів путних, 2 город., 2 млинських коліс. В 1583 р. Каспер Клодзінський з того села платив за 18 дим., 8 город., 2 комір (Яблоновський, Волинь, 25, 143

Джерела

Фарина, І. Велів [Текст] / І. Фарина // Тернопільщина. Історія міст і сіл : у 3 т. Т. 3. — Тернопіль, 2014. — С. 544 : фот. — Режим доступу: http://irbis.library.te.ua/cgi-bin/irbis64r_15/cgiirbis_64.exe (останній перегляд: 20.11.2019).

Цинкаловський, О. Стара Волинь і Волинське Полісся [Текст] : (краєзнавчий словник — від найдавніших часів до 1914 року) / О. Цинкаловський ; Ін-т дослідів Волині. — Т. 1. — Вінніпег, 1984. — С. 162.

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt