ЦЕРКВА ВВЕДЕННЯ В ХРАМ Пр. БОГОРОДИЦІ | Стара Ягільниця

 В КУЛЬТУРА | ЛІТЕРАТУРА | МИСТЕЦТВО, Меморіальні об’єкти | Пам'ятники | Пам’ятки, Релігії | Діяльність церкви, СУСПІЛЬНО-ПОЛІТИЧНЕ ТА РЕЛІГІЙНЕ ЖИТТЯ КРАЮ, Церкви | Монастирі | Некрополі | Культові споруди

Церква Введення в Храм Пр. Богородиці | 1794
Стара Ягільниця | Чортківський район | Тернопільська область

Староягільницьку збережену дерев’яну церкву датують  1894 роком, хоча в Шематизмах Станиславівської єпархії з 1893 до 1938 років подають дату 1794 р. Церква була парафіяльною.

Вона є прекрасним витвором народної слов’янської архітектури кінця XVIII століття. Її споруджено без жодного цвяха. Це восьмигранна споруда з двох прямокутників, що містили в собі бабинець і захрестя. Вгорі три куполи з хрестами. На хрестах, як не дивно, – шестикутна зірка і півмісяць у фазі молодика. Що вони символізують? У 1240 році Київ І всі інші прилеглі землі (князівства) були захоплені монголо-татарами. Один із перших наказів хана – зрізати всі хрести на храмах, а на їх місця почепити півмісяці. З перемогою християнства вирішено було не знімати півмісяці, але хрести знову встановити. Усі церкви, які сягають сивої давнини, мають півмісяць у підніжку хреста. Шестикутна зірка на церквах ХVI-ХVІІІ ст. – зірка царя Давида, встановлена на честь народження Ісуса Христа, збереглась і на церкві у с.Стара Ягільниця. (джерело)

У 1930-х роках  парафіяни села Петро Тильний і Захар Ревуцький закупили великі дзвони до церкви. Дзвін Захара Ревуцького пропав під час Другої світової війни, а дзвін Петра Тильного зберігся до наших днів.

У 1944 році снаряд розбив баню над бабинцем, яку відновили по закінченні війни. Церква була зачинена радянською владою з 1963 до 1989 року, коли після ремонту її наново освятили. У 2014 році громада УГКЦ святкувала 220-ліття церкви.

Стоїть у центрі села, біля роздоріжжя, на маленькій ділянці. Вівтар орієнтовано до південного сходу. Тризрубна триверха святиня виразний силует якої запам’ятається завдяки трьом високим восьмерикам. У плані бабинець і вівтар не прямокутні, а шестибічні, нава в плані – восьмибічна.

Має щонайменше дві прибудови до основної конструкції: з заходу до бабинця присінок, з півночі до вівтаря – ризницю. Над опасанням стіни все ще оббиті гонтами, під опасанням – дерев’яною вагонкою, вікна тепер металопластикові.

Мурована двоярусна дзвіниця розташовується напроти входу до церкви.

Джерела:

Погорецький, В. Купольні хрести на дерев’яній церкві у с. Стара Ягільниця на Чортківщині увінчані шестикутною зіркою і півмісяцем [Електронний ресурс] / Погорецький, В. // Золота Пектораль. — Чортків, 2007—2018. — Режим доступу: http://zolotapektoral.te.ua/kupolni-hresty-na-derevyanij-tserkvi-u-s-stara-yahilnytsya-na-chortkivschyni-uvinchani-shestykutnoyu-zirkoyu-i-pivmisyatsem, вільний. — Дата ост. пер.: 30.08.2019.

Стара Ягільниця. Церква Введення в Храм Пр. Богородиці 1794 [Електронний ресурс] // Дерев‘яні церкви Західної України / В. Громик. — Львів, 2007—2018. — Режим доступу: http://decerkva.org.ua/ter/st-yahilnytsia.html, вільний. — Дата ост. пер.: 30.08.2019.

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt