ТОВСТОЛУГ | Тернопільський район | Тернопільська область

В Адміністративно-територіальний устрій, Карта Тернопільської області

ТОВСТОЛУГ— село в Україні, в Тернопільському районі Тернопільської області. Розташоване на річці Гнізна, на сході району. Було центром сільради, якій підпорядковувалося с. Застінка. Від вересня 2015 року ввійшло у склад Великогаївської сільської громади. Розташоване на р. Гнізна (ліва притока Серету, басейн Дністра), за 12 км від м. Тернопіль і за 6 км від найближчої залізничної зупинки Дичків.  Площа – 3,1 кв. км. Дворів – 350. Населення – 715 осіб (2014). Поблизу села виявлено археологічні пам’ятки давньоруської культури.

Перша письмова згадка – 1482 р., згідно з актами гродськими і земськими як власність Якуба Ворони. Назва походить, найімовірніше, від місця розташування – серед розлогих, “товстих”, багатих сінокосами лук.

У 1760 р. відбулося селянське повстання. 1832 р. в Товстолузі проживало 286 осіб; була дерев’яна
церква, працювало дві каменоломні. Село славилося роботами місцевих каменярів, які виготовляли фіґури і надгробки.

1851 р. заснована однокласна школа. 1890 р. в селі – 965 жителів, із них – 643 українці, 294 поляки, 28 євреїв; функціонували фільварок, каменоломні та корчма. У 1913 р. споруджено костел (згорів за радянської влади). 1915 р. велика земельна власність належала Мохнацькому.

В УСС і УГА воювали Григорій Гуцал, Ярослав Дупак, Василь Жминда, Василь, Іван і Петро Назарки, сотник УГА Іван Томків, Василь, Іван і Степан Шайнюки, Іван Шулик, Василь Яцишин та ін.

1921 р. у селі 222 будинки, 1125 осіб. Діяли філії товариств “Просвіта” (кінець 19 ст.), “Січ”, “Сокіл”, “Сільський господар”, “Союз Українок”, “Рідна школа”, “Відродження”, а також кооператива, районова молочарня, хор, аматорський драмгурток, оркестра.

Восени 1930 р. під час пацифікації багатьох людей побили, О. Павлишина заарештували. У 1930-ті рр. завершено будівництво триповерхового Народного дому – одного з кращих на Тернопільщині.
Протягом 1934–1939 рр. село належало до ґміни Баворів.

1941 р. примусово створено перший колгосп. Під час німецько-радянської війни в Червоній армії
загинули або пропали безвісти 29 уродженців села. В ОУН і УПА перебували, загинули, репресовані, симпатики цих об’єднань – близько 60  осіб, у т. ч. у власному домі вояків УПА переховував Василь Назарко; у дивізії “Галичина” воював Михайло Шайнюк.

21 серпня 1941 р. 98 жителів села підтримали Акт відновлення Української держави. У березні 1945 р. в селі створили станицю “стрибків”; 31 особа). На початку 1948 р. відновлено колгосп. 10 серп-
ня 1948 р. вояки УПА знищили колгоспний інвентар, 5-х “стрибків” взяли у полон.

У 1955 і 1959 рр. до місцевого колективного господарства приєднали колгоспи сіл Кип’ячка і Застінка. Працювали державні кам’яні кар’єри, пилорама. 1992 р. село газифіковане.

ПАМ’ЯТКИ:

• церква св. Юрія Побідоносця (1901, кам’яна; 2001, реставрована, розписав тернопільський художник Василь Купецький),
  • капличка (2002),
  • “фіґури” на честь скасування панщини (друга половина 19 ст., відновлена у 1991 р.) і святого Яна (кін. 19 ст.).
  • пам’ятники полеглим у німецько-радянській війні воїнам-односельцям (1965, скульптор Василь Панчишин), Тарасові Шевченку (1992, скульптор Тарас Шулик);
  • символічна могила Борцям за волю України (1991).
  • Між Товстолугом і Костянтинівкою зберігся насипаний у 1784 р. курган, що розділяв землі між власниками Баворова і Бірок Великих.

Працюють ЗОШ 1–3 ступенів (музичний гурт “Край”), клуб, бібліотека, ФАП, відділення зв’язку, дитячий садочок “Барвінок”, 2 торгових заклади; земельні паї орендують ПМП “Агрон” і фермерське господарство “Березовський”.

У Товстолузі народились:

• інженер, господарник Юрій Болюх (1946 р. н.),
  • Герой соціалістичної праці Олександра Гаврилюк (1936–1998),
  • дириґент, діяч культури Зенон Гнопко (1912–1993),
  • фотожурналіст, підприємець Петро Литвин (1961 р. н.),
  • релігійний діяч, учений-теолог Іриней-Іван Назарко (1905–1976),
  • інженер, майстер писанкарства Юрій Цікало (1955 р. н.),
  • педагог, скульптор Тарас Шулик (1956 р. н.),

проживає громадський  діяч Михайло Миколенко; душпастирювали релігійні діячі Іван Дідух, Яків Білоскурський, Іов (в миру – Василь Павлишин) і Мирон Кордуба та ін.; вчителювали громадський
діяч, публіцист Ярослав Демидась, Олег Тернопільський.

У селі є ботанічна пам’ятка природи місцевого значення Товстолугівський дуб (0,02 га).

Уніят-Карпович, В. Товстолуг [Текст] / В. Уніят-Карпович // Тернопільщина. Історія міст і сіл : у 3 т. Т. 3. — Тернопіль, 2014. — С. 425—426 : фот. кольор.