ТОМАСЕВИЧ Степан

 В Архітектори | Художники | Скульптори, КУЛЬТУРА | ЛІТЕРАТУРА | МИСТЕЦТВО, Образотворче мистецтво | Архітектура
ТОМАСЕВИЧ Степан (1859, с. Микулинці (за ін. даними — Збараж?) —1932) — маляр, графік, карикатурист.

Навчався малярства у церковного маляра Іллі Копровського в Збаражі, згодом у Краківській школі красних мистецтв. У 1886–87-х рр. – навчався в школі при Краківській академії красних мистецтв.

Мистецтвознавець В. Рубан звергнула увагу на те, що у Степана Томасевича, навіть після Краківської академії мистецтв, до якої він вчився живопису в іконописця Копровського, переважають ознаки традиційного малярства

Твори:

  • «Візія князя»,
  • «Напад татар на церкву»«Ой, не ходи, Грицю …»,
  • «Гагілки»,
  • «Сільська наука»,
  • «Квашення капусти»

У 1890-х pp. Степан Томасевич разом з Корнилом Устияновичем розписував церкву в с. Бутинах біля Жовкви. Крім того, малював декорації для театру товариства «Руська Бесіда»; був карикатуристом журналу «Страхопуд».

Процес против пп. Корнила Устияновича і Ст. Томасевича.

О год. 9½ засїли пп. К. Устиянович і Степан Томасевич на лаві обжалованих. В сали явило ся богато рускої публики; місце дневникарів займило кількох кореспондентів руских і польских ґазет. Предсїдатель сов. Зубрицкій розпочав передвступні питаня по руски і вeлїв потім відчитати акт обжалованя, котрий наводимо дословно:

“Ц. к. прокураторія державна у Львові вносить обжалованє перед трибуналом присяглих у Львові, — що Корнило Устиянович, числячій 54 лїт, греко-кат., стану вільного, родом з Волкова, артист-маляр, некараний, — і Стефан Томасевич, числячій 34 лїт, родом з Микулинець, греко-кат., стану вільного, артист-маляр, некараний — спільно дїлаючи в лїтї 1892 р. в церкві в Бутинах вималювали образ, представляючій пекло, котрий своїм теденційним змістом взиває, заохочує і старає ся побудити горожан до неприязни против різних народностей і кляс суспільних, а також до неприязних сторонництв против себе. Тим чином допустили ся провини з §.302 і переступства з §.516 з. к., каригідних після приписів §§35 і 302 з. к… (Джерело й деталі→ https://zbruc.eu/node/81047

Джерела:

Шенгера, Б. Майстерня та Учні Малярів Копровських [Електронний ресурс] / Борис Шенгера, Андрій Захарків-Олійник // Майстерня та Учні Малярів Копровських / Львівська національна галерея мистецтв імені Б.Г.Возницького ; автори тексту: Тарас Возняк, Борис Шенґера ; графічний проект каталогу: Незалежний культурологічний журнал «Ї» ; верстка : Христина Рябуха. — Львів, 2020. — С 17—27. — Електронна версія : http://lvivgallery.org.ua/sites/default/files/verstka_koprovskyy_optimized.pdf , вільний.

Енциклопедія українознавства / Наукове товариство імені Шевченка. — Париж, 1955—2003.

Мистецтво України : біогр. довідник / упоряд.: А. В. Кудрицький, М. Г. Лабінський ; за ред. А. В. Кудрицького. — Київ, 1997. — 700 с.

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt