ТЮТЬКІВ | Теребовлянський район | Тернопільська область

 В Адміністративно-територіальний устрій

ТЮТЬКІВ — село в Україні, в Теребовлянському районі Тернопільської області. Село, підпорядковане Дарахівській сільській раді. Розташоване на березі р. Тюха (притока Брушиці, басейн Серету, сточище Дністра), за 12 км від районного центру і найближчої залізничної станції м. Теребовля. До Тютьківа належало село Новий Тичин. Через село проліг автошлях Галич–Сатанів. Територія – 3,26 кв. км. Дворів – 165. Населення – 463 особи (2014).


Поселення відоме від 1410 р., проте перша письмова згадка про Тютьків належить до 1683 р., коли село було власністю одного з представників польської шляхти.

За переказами ще за княжих часів на території, де нині Тютьків, існувало загадкове поселення Златий Тавор, де теребовльські князі та бояри збиралися на відпочинок і полювання на степову дичину, серед якої був найбільший на Русі птах – дрохва.

Село зазнавало спустошливих нападів татарів, і під час одного з них Златий Тавор був зруйнований. Через деякий час люди повернулися на старе поселення. Жив тут господар Тітко. Кажуть, що від його прізвища і назви потічка Тюха, що починається у степу за селом, і пішла назва – Тютьків.

За іншою леґендою, багато століть тому на землях, що нині належать до Тютькова і навколишніх сіл, росли плантації тютюну, посеред якого була дуже велика ділянка, вкрита травою, а навколо росли дерева. Коли гетьман Ківськ утікав із тюрми, то опинився на цій прекрасній галявині. Через деякий час він пішов у село, зібрав людей, які погодилися допомогти йому визволити з тюрми козаків. Після їхнього звільнення гетьман подякував селянам за допомогу, а сам
хор читальні разом із селянами ходили до могил Українських Січових Стрільців у Семиківцях.

В УГА служив Адам Стефанишин, згодом член УНДО. У Тютькові діяв осередок ОУН, членами якого були родини Володимира Бейгера, Івана Капусти, Іллі Семківа, Романа Юрківа.

Від вересня 1939 р. Тютьків – під радянською владою. Було припинено діяльність усіх громадських організацій. Від 1940 р. у селі запрацювала семирічна школа. 1941 р. у селі під час першої мобілізації смершівець застрелив Василя Семківа.

Так на Тютьківському цвинтарі була насипана кашкетами друзів перша могила, і постав на ній великий кам’яний хрест з написом “Тут спочиває Семків Василь, який загинув від руки ката”. Але після приходу Червоної армії хрест закопали глибоко в землю, де він пролежав до 1991 р.; нині на могилі відновлені хрест і напис.

На той час хтось підпалив будівлі в селі, й у тому звинуватили Василевого брата – Івана Семківа. Його схопили і повезли на публічну страту в с. Лошнів; лише через три дні батько з односельцями викрали труп і поховали на могилі брата. Сім’ю Семківих вивезли в Сибір.

Від 6 липня 1941 р. до 24 березня 1944 р. село – під нацистською окупацією. Із чоловіків, мобілізованих на фронти німецько-радянської війни, загинули:

 • Йосип Бергер (1906–1944),
 • Едвард Обертас (1925–1945),
 • Григорій Прядун (1916–1944),
 • Владислав Скредкович (1904–1945),
 • Юліан Тарневич (1905–1945),
 • Йосип Тичинський (1923–1945),
 • Алоїз Хмужинський (1910–1945);

Пропали безвісти:

 • Йосип Волошкевич (р. н. невід.–1945),
 • Віктор Орлянський (1904–1945),
 • Михайло Семків (1911–1944),
 • Ілля Стефанишин (1922–1944),
 • Нестор Чайковський (1907–1944).

У 1948 р. організовано колгосп, який у 1950-х рр. прославився на весь Радянський Союз як мільйонер-рекордсмен (досягнення тютьківських буряководів згадувалися на 19 з’їзді КПРС у жовтні 1952 р. у звітній доповіді Г. Маленкова, яку він виголосив замість Й. Сталіна).

У 1962 р. господарства Тютькова і Дарахова об’єдналися; 1993 р. Тютьків відокремився у колективне господарство, котре очолив М. Пастухевич; за короткий термін побудовано тік, зерносклад, ремонтні майстерні. В 2000 р. колгосп реорганізовано у ПОП “Промінь-Скабор” (очолює С. Іваницький) та СФГ “Яворина”, які нині орендують селянські паї.

ПАМ‘ЯТКИ:

 • мурована церква Покладення ризи Пресвятої Богородиці (1998, УАПЦ),
 • мурована церква Різдва Святого Івана Хрестителя (1991, реставрована у 1993–1995 рр. із костела, УГКЦ),
 • “фіґури” .

За радянської влади в селі були знищені всі хрести і пам’ятники. На Тютьківському цвинтарі є могила з пірамідальним обеліском лейтенанта Будура Шахабудоїмова (загинув у 1944 р.); насипана могила загиблим воякам УПА (1949 р.).
Працюють клуб, бібліотека, фельдшерський пункт, крамниця.

У Тютькові народилися:

 • польський літературознавець Збіґнєв Баранський (1925–2009),
 • лікар, науковець Богдан Бегош (1959 р. н.),
 • вчений у галузі матеріалознавства і технології полімерних композиційних матеріалів Андрій Букетов (1973 р. н.),
 • викладач, науковець у Дублянах Роман Добровольський (1938–2009),
 • вчений-імунолог у Польщі Стефан Сльопек (р. н. невід.),
 • педагог-музикант, керівник народного аматорського ансамблю “Більчанки” у Борщівському районі Віра Тесля (1960 р. н.),
 • викладач, науковець ТНЕУ Галина Цаль (1972 р. н.);

Працював педагог, дириґент, співзасновник Струсівської капели бандуристів “Кобзар” Іларіон Пухальський (1929–1991).


ТИЧИН – село; було розташоване за 3 км на захід від Тютькова. Тут мешкали нащадки німецьких колоністів, які приїхали в Україну ще за польського короля Станіслава Лещинського. Село було невеличке, але багате й ошатне. У 1940-х рр. усі будинки були під червоною черепицею.

Коли німецька армія відступала, жителі покинули нажиті місця і подалися за кордон. У порожньому селі часто переховувалися підпільники ОУН і УПА. Радянська влада бульдозерами знищила все село, а мешканців вивезли у південні області України.

У Тичині ріс дуже старий дуб, в дуплі якого була скульптура Матері Божої, її також зруйнували.
На місці знищеного села поставили пам’ятник Матері Божій, який замовив житель Великобританії родом із Тичина (2006 р., виконав Володимир Стефанишин із смт Дружба), хрест на місці своєї хати встановив Богдан Чайковський. Нині не існує.

Джерело

Івахів, Г. Тютьків [Текст] / Г. Івахів, Л. Колиняк // Тернопільщина. Історія міст і сіл : у 3 т. Т. 3. — Тернопіль, 2014. — С. 336—337 : фот. кольор.

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt