Тернопільський район

 В Карта Тернопільської області

 

Карта Тернопільської області: Тернопільський район

Площа району — 0.8 тис. кв. км.
Населення — 65,2 тис. осіб.
27 сільським радам підпорядковано 54 населених пункти, серед яких два селища міського типу — Велика Березовиця та Великі Бірки.
Утворений у 1966 році.
Розміщений у центральній частині області.
Центр — місто Тернопіль.

 

джерело

Географічні дані

Лежить у межах Подільської височини. На сході району — горбисте пасмо Товтр. Трапляються карстові форми рельєфу.
Корисні копалини: кварцовий пісок, глина, вапняки, пісковики, торф. Є джерела мінеральної води (поблизу села Настасів).

Район належить до вологої, помірно теплої агрокліматичної зони. Річки – басейну Дністра: Серет з притокою Нестерівкою і Гнізною. Переважають темно-сірі опідзолені ґрунти.

Площа лісів – 4.9 тис. га. У районі – Чистилівський заказник та частина Серетського заказника (державного значення), 4 заказники, 2 пам’ятки природи, Настасівський і Плотичанський парки-пам’ятки садово-паркового мистецтва (місцевого значення).

Промисловість

У Тернопільському районі розміщено ряд підприємств харчової промисловості та інших галузей. Усього – 22 об’єкти. Розвинуте сільське господарство. У районі – 102 фермерські господарства.
Функціонують 50 загальноосвітніх шкіл, 25 дошкільних закладів. На сторожі здоров’я у районі стоїть 149 лікарів, 338 працівників середнього медичного персоналу.

Культура

Культосвітньою роботою займаються 56 клубів та бібліотек. У районі розвинуте аматорське мистецтво: 12 народних аматорських колективів, 4 зразкових. Серед них – зразковий дитячий ансамбль бального танцю «Пролісок», народний ансамбль естрадного танцю РБК «Сведлем».

Об’єкт туризму: будинок, у якому пройшли дитячі та юнацькі роки української співачки та педагога Соломії Крушельницької, меморіальний музей співачки (с. Біла). Зберігся арковий залізничий міст у селі Буцневі, численні пам’ятки архітектури, історії та культури різних держав, народів і епох.

У с. Баворові, народився письменник, історик та громадський діяч В.Будзиновський. Село Шляхтинці – батьківщина братів Барвінських, які відзначилися в літературному і культурному житті західних земель України.

У с. Кип’ячці народився відомий літературознавець та мовознавець, фольклорист і письменник, академік АН України К.Студинський. Село Острів є батьківщиною поета В. Ярмуша, у селі Лучка народився Л.Гарматій – етнограф, фольклорист, педагог і громадський діяч, а у с. Настасові – І.Тесля – вчений-географ, кліматолог і гідролог.

Великі міста та селища району

На території Тернопільського району розташовані два селища міського типу – Велика Березовиця та Великі Бірки. Велика Березовиця – селище міського типу, розташоване в центральній частині району, за 7 км на південь від м. Тернополя на автошляху та залізничній лінії Тернопіль – Чернівці.

Велика Березовиця – промисловий центр, є залізнична станція. Тут працюють комбінат «Будіндустрія», цукровий завод «Поділля», комбінат з виробництва шляхобудівельних матеріалів та ін.

Великі Бірки – селище міського типу, що розташоване у східній частині Тернопільського району на берегах річки Гнізни. Залізнична станція на лінії Київ – Львів. Перша письмова згадка про селище належить до 1410 року.

Тут є загальноосвітня школа, будинок культури, бібліотека. Містечко є батьківщиною видатного українця, вченого світового рівня, автора численних праць із соціальної та педагогічної психології С.Балея.

У Великих Бірках також народилися просвітянин П.Бігус, науковець К. Дейна, педагог і громадський діяч Ф.Замора. В селищі проживали: громадський діяч о. д-р В.-В.Гавліч, актор і режисер Й.Стадник. Тут проводив археологічні дослідження І. Ґерета (1987).

 


Дізнатися більше:

Бережанський район | Борщівський район | Бучацький район | Гусятинський район | Заліщицький районЗбаразький районЗборівський район | Козівський район | Кременецький районЛановецький район | Монастириський районПідволочиський район |  Підгаєцький район | Теребовлянський районТернопільський районЧортківський район | Шумський район |

Об’єднані територіальні громади |

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt