ТЕРЕБІЖ | Монастириський район | Тернопільська область

 В Адміністративно-територіальний устрій, ДОВІДКОВІ РЕСУРСИ, Історія регіону

ТЕРЕБІЖ – село, належало до Вістрянської сільської ради, виведене з облікових даних у зв’язку з переселенням мешканців. Розташоване на березі р. Дністер. За переказами, с. Теребіж виникло ще у княжі часи. За іншими переказами, тут оселилися кілька сімей із Коропця після того, як це містечко у 1672 р. спалили турецько-татарські орди. Перші поселенці “витеребили”, викорчували ліс і назвали територію “Теребіж” чи “Тербіж”. Ці слова походять від староруського “теребити”.

У 1952 р. тут було 15 дворів, 58 жителів. Тоді було прийнято рішення про виселення мешканців у східні області УРСР і довколишні села. Проте влада план не реалізувала, і в кінці 1950-х рр. – хутір Теребіж до якого приєднали інші хутори, отримав статус села. Із політичних мотивів за радянської влади були засуджені й відбували покарання уродженці с. Теребіж:

  • Іван Гарасимчук (1927–р. см. невід.), Іван (1909 р. н.), Микита (1907–р. см. невід.) та Василь (“Касян”; 1907–р. см. невід.) Кіндзери, Михайло Куриляк (1927–р. см. невід.).

У другій половині 1970-х рр. за участю будівельників семи країн (СРСР, Польща, Чехословаччина, Болгарія, Угорщина, Румунія і НДР) споруджували газопровід “Союз” (Оренбурґ–Західний кордон СРСР), частина якого пролягала територією Тернопільської області. 10 квітня 1978 р. виконавчий комітет Монастириської районної ради депутатів трудящих звернувся до виконавчого комітету Тернопільської обласної ради із листом, в якому, зокрема, йшлося:

“У зв’язку з будівництвом магістрального газопроводу “Оренбурґ–Західний кордон СРСР” жителі села Теребіж в організованому порядку переселені у навколишні села. А тому райком Компартії України і райвиконком просить зняти з обліку с. Теребіж”.

Джерело

Уніят, В. Теребіж [Текст] / В. Уніят // Тернопільщина. Історія міст і сіл : у 3 т. Т. 3. — Тернопіль, 2014. — С. 37.

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt