СТРИЄК Дмитро

 В Архітектори | Художники | Скульптори, Діаспора
Стриєк Дмитро [Стрієк, Дмитро] (05.11.1899, с. Ланівці (нині — Борщівського району Тернопільської області) — 07.03.1991, м. Саскатунь, Саскачеван, Канада) —  українсько-канадський художник-примітивіст, один із найвизначніших примітивних художників Канади.

Дмитро Стриєк народився 5 листопада 1899 р. в селі Ланівці Борщівського повіту. Після служби в українській армії, він імігрував до Канади в 1923 році. Оселившись поблизу Хаффорда (Саскачеван), працевлаштувався в Канадську національну залізницю, де пропрацював 38 років.

За час роботи робив маленькі портрети чорнилом та олівцями, але лише після виходу на пенсію в 1965 році почав серйозно малювати. Після переїзду в Саскатун в 1967 році вінпочав виставляти і привернув увагу кураторів та мистецтвознавців, особливо Пітера Мілларда.

Його сюжети включають пейзажі , квіти, птахів, релігійно-історичні події, часто ті, що пам’ятаються з юності в Україні. Його портрети включають деяких відомих українців , таких як Тарас Шевченко, Леся Українка, гетьман Іван Мазепа, Симон Петлюра та кардинал Йосиф Сліпий, а також світові лідери, такі як королева Єлизавета II, Індіра Ганді, Джон Діфенбахер та П’єр Трюдо.

Хоча Стриєк прожив більшу частину свого життя в Канаді, його бачення глибоко вкорінене в його українському середовищі та українській громаді в Саскатуні. Його картини дивовижно винахідливі та приголомшливо ліричні (наприклад, серіал «Пагорб квітів»).

Блискучий колорист, Стрийєк домагається свіжості, яка здається невичерпною, і кидає виклик прийнятим ідеям неторованого живопису як окремої від основного мистецтва.

Монографія Пітера Мілларда « Стриєк: Спроба кольорів» (Саскатун, 1988) була опублікована спільно з перехресною Канадою пересувною виставкою картин Стриєка.

Джерело

Zelska-Darewych, D. Stryjek, Dmytro [Електронний ресурс] / Daria Zelska-Darewych // Encyclopedia of Ukraine / Canadian Institute of Ukrainian Studies. — Toronto, 2001- . — Режим доступу: http://www.encyclopediaofukraine.com/display.asp?linkpath=pages%5CS%5CT%5CStryjekDmytro.htm, вільний (ост. пер.: 25.01.2020).

 

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt