СТРОКОВА Ядвіга

 В ДОВІДКОВІ РЕСУРСИ, Історія регіону

СТРОКОВА Ядвіга (Ядвіга з Zobzоw, з роду Зубжицьких (1854, м-ко Тлусте, нині смт Товсте Заліщицького району — 29.08.1916, м. Рабка, нині м. Рабка-Здруй (до 1999 року Рабка, пол. Rabka-Zdrój) Новотарського повіту Малопольського воєводства) — польська громадська діячка, освітянка, письменниця.


Народилася в родині вчителя, учасника Весни Націй в Угорщині та Січневого повстання Marcelego (1817-1882) та Вікторії Зубжицької (1829-1896). Навчалась у вчительській семінарії у Львові (1875-1882), де після перерви, спричиненої матеріальними проблемами, склала іспит на матуру та випускний іспит. Працювала вчителькою у Галицькім передмісті Львова, Лановицях поблизу Самбора.

З приблизно 1890 р. вчителювала в Лозуві неподалік Кракова. Її чоловік Корнель Строка був архітектором та будівельним інспектором Краківської мерії. Була активною в галузі освіти серед сільських жінок, членом Towarzystwo Szkoła Ludowej та співзасновницею першої читальні товариства. З 1912 року, була членом Головної ради ТСЛ та була головою Краківського осередку Товариства.

З причин поліпшення здоров’я в 1914 році проживала в містечку Рабка. Співпрацювала з низкою періодичних видань «Школа», «Нова реформа», «Кур’єр Львовський», «Газета Людова», «Католицький» та дитячі журнали: «Światełek», «Юний вік». Вона була головним редактором “Польського народу” та краківського журналу «Вчитель».

Одночасно вона була причетною до жіночого руху. Була першим президентом Жіночої ліги Галичини та Сілезії (червень 1915 – червень 1916). Померла й похована 1 вересня 1916 року в Рабці на кладовищі Раковицьких ; одна з вулиць у Броновіце носить її ім’я.

Авторка 104 видань поезії та прози, зокрема:

  • популярної версії польської історії від найдавніших часів — книжка «Поляки»,
  • низки видань для дітей,
  • сценічних картин для аматорських та шкільних театрів з історії Польщі,
  • біографічних брошур про відомих поляків,
  • збірки народних легенд та казок.

Значна частина її роботи була призначена головним чином для селян та сільських дітей, вона зазвичай публікувала власні твори. У 1903 р. заснувала бібліотеку «Jadwiga z Łobzowa», в якій було видано сімдесят томів її авторства (до 1922 р.) з понад 215 тис. примірників. У 1951 р. Всі її твори були вилучені з польських бібліотек та цензуровані.

джерело

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt