СТАВРОВЕЦЬКИЙ-ТРАНКВІЛІОН Кирило

 В Письменники | Літературознавці, Редактори | Видавці, Церковні діячі
СТАВРОВЕЦЬКИЙ-ТРАНКВІЛІОН Кирило (р. н. невід. — п. 1646) — видавець, письменник, богослов, освітній діяч. Походив із галицької шляхти. Писав під псевдонімом «Транквіліон” (латиною — «спокійний»).

Вважається, що Ставровецький-Транквіліон навчався у Львівській братській школі, а також був там учителем. У грудні 1589 він вітав константинопольського патріарха Єремію II Траноса промовою грецькою мовою.

Внаслідок конфлікту Львівського братства із львів. єпископом Г.Балабаном наприкінці 1591 змушений переїхати до Вільна (нині м. Вільнюс), де став викладачем у братській школі (ймовірно, викладав і в Острозі).

У 1618 став ігуменом Унівського монастиря, а 1619 — Любарського Свято-Георгієвського монастиря. Існує версія, що це був Кирило, у чернецтві Кипріян, член Острозького гуртка.

У 1621—1625 р. Ставровецький-Транквіліон був проповідником у Замості (нині м. Замость Люблінського воєводства, Польща), на початку 1626 прийняв унію. 25 березня 1626 був призначений унійним архімандритом Чернігівського Єлецького Свято-Успенського монастиря.

Заснував власну друкарню, котра діяла в різних містах, видав у ній свої головні твори:

  • «Зерцало богословия» (Почаїв, 1618; перевидане в Уневі 1679 і 1692),
  • «Євангеліе учителное албо казання» (Рохманів, 1619; перевидане в Уневі 1696 і 1697),
  • «Перло многоцінноє» (Чернігів, 1646, перевидане в Могильові 1699).

Ставровецький-Транквіліон довільно трактував Святе Письмо, занадто довіряв апокрифам, за що його «Євангеліе учителное» було засуджене православним Собором українсько православної церкви як єретичне і  навіть публічно спалене. Ставровецький-Транквіліон був талановитим поетом, письменником і проповідником. Його «Перло многоцінноє» використовувалося як посібник із поетики.

Помер у Чернігівському Єлецькому Свято-Успенському монастирі.

Рохманівська мандрівна друкарня

Джерело

Мицик, Ю.А. СТАВРОВЕЦЬКИЙ-ТРАНКВІЛІОН Кирило [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України /Ін-т історії України НАН України. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Stavrovetskyj_K (останній перегляд: 22.07.2019).

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt