СОРОКА Петро Іванович

 В науковці | винахідники | раціоналізатори, Письменники | Літературознавці

СОРОКА Петро Іванович (06.01.1956, с. Грицівці Збаразького району Тернопільської області – 05.06.2018, с. Петрики, Тернопільський район, Тернопільська область), письменник, літературознавець, редактор, видавець. Член НСПУ, міжнародного ПЕН-клубу. Кандидат філологічних наук. Секретар Тернопільської обласної організації НСПУ.

Закінчив Кременецьке медичне училище та Тернопільський педагогічний університет, захистив кандидатську дисертацію з проблем розвитку гумору і сатири.

Нині – доцент кафедри теорії літератури і порівняльного літературознавства ТНПУ ім. В. Гнатюка. Співзасновник і видавець ряду альманахів і видань. Працював кореспондентом, редактором журналів «Сова» і «Тернопільський оглядач».

«Тернопільський Оглядач» – третя і, мабуть, «остання ілюзія» Петра Івановича «створити в Україні професійний і регулярний журнал». До цього були, як зізнається письменник, не зовсім вдалі спроби – «Курінь» (на початку 1990-х) і «Сова» (в середині 1990-х).

Автор книг «Секрет довгожителя», «Крона роду», «Сповідь сльозою», «Пам’яті навперейми», «Рік подвійних райдуг», «Найкраще помирати в понеділок», «Голос із притвору», «Емма Андієвська. Літературний портрет», «Однокрилий янгол, або Роман Бабовал», «Слідами жар-птиці», «Шедевр», «Жезл і посох» тощо.

Автор численних наукових монографій про майстрів слова і пензля, серії «Денників», а також поетичних збірок. Окремі твори перекладено англійською, російською, французькою і чеською мовами. Українською мовою переклав Михайла Пришвіна і Крістіана Бобена.

Член міжнародного ПЕН-клубу і НСПУ. Лауреат міжнародних і всеукраїнських літературно-мистецьких премій: «Слово України», «Тріумф», ім. В. Сосюри, ім. Г.Сковороди, ім. Д. Нитченка-Чуба, ім. М. Гоголя, ім. Р. Федоріва, «Лісова пектораль», ім. І. Филипчака, ім. Братів Лепких, премії журналу «Літературний Тернопіль», обласної премії в галузі культури у номінації «Твір для дітей та юнацтва – імені Іванни Блажкевич» (за читанку для молодших школярів «Лісова скарбничка». 2011, Тернопіль).

У 2011 році про творчість Петра Сороки вийшла збірка досліджень «Вивільнення світла». Книга Петра Сороки «Шедевр» стала кращою книгою 2014 року (за версією НСПУ і Асоціації українських письменників). Видання «Жезл і посох» (2015) висунуто на здобуття Шевченківської премії.

2019 – Перші лауреати премії імені Петра Сороки

2016 – Петра Сороку нагородили медаллю Івана Мазепи

Продовжити читати →


2019, 28 травня, у рідному селі Петра Сороки (1956-2018) на стіні місцевої школи було встановлено пам’ятну дошку:

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt