ШВАЙКІВЦІ: фіґура св. Флоріана, 1864

 В Меморіальні об’єкти | Пам'ятники | Пам’ятки

 

Фіґура св. Флоріана, 1864. Тернопільська область. Чортківський район. Швайківці. На постаменті напис – «RENOVA TUM» та «1864».

Встановлений на кошти пана Родорфа у 1864 році. За переказами 1864 року в Швайківцях бенкетували військові. Одні джерела називають їх «драгунами», інші – «офіцерами-квалеристами», треті «військовими пожежниками». Випадково під час бенкету панський маєток запалав… Один із військових кинувся в панські палаючі конюшні – коней таки порятував, але загинув.

Пан, з почуттям вдячності за врятованих коней, виділив кошти на фіґуру святому Флоріану, і наказав майстру, щоб святий на пам’ятнику був схожий на відважного офіцера. На пам’ятнику вояк тримає у правиці глек з якого щедро струменить вода на якусь ошатну будівлю.

У селі вважають, що це пам’ятник святому Флорину, який за римо-католицьким обрядом є захисником від вогню.  Святий (за життя римський воїн) – покровитель пожежників. Згідно з переказами, якось загасив величезну пожежу кухликом, з ним (або глеком) і зображається, в одежі римського воїна.

Частково пошкоджений пам’ятник існує й зараз. До 2008 року монумент  був безголовим, пізніше голову «повернули»(виглядає, що голова «рідна»).   Це, на думку краєзнавців, одна з  найцікавіших скульптурних пам’яток Чортківського району.

Автором гіпотези, що «в Швайківцях єдиний в Європі пам’ятник військовому пожежнику», є колишній директор Чортківського краєзнавчого музею Яромир Чорпіта.

Джерела:

Мельничук, Б. Швайківці [Текст] / Б. Мельничук, В. Уніят, М. Федечко // Тернопільщина. Історія міст і сіл : у 3 т. — Тернопіль, 2014. — T. 3 : М — Ш. — С. 519—520.

Чортківщина [Текст]: істор.-турист. путівник / автор-упоряд. В. Погорецький. — Тернопіль, 2007. — 188 с.

Швайківці, пам’ятник св.Флоріану, 1864 [Електронний ресурс] // Тіні Ґардаріки: краєзнавство Тернопільського Подністровя. — 2008—2015. — Режим доступу:  http://archive.li/SW3gf, вільний (20.02.2018).

 

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt