ШАТКІВСЬКИЙ Олекса Якович

 В Архітектори | Художники | Скульптори

ШАТКІВСЬКИЙ Олекса Якович (28.05.1908—28.06.1979) — художник, член Спілки художників УРСР (1947).— український живописець, графік, сценограф, педагог. Член групи «Спокій». Працював та викладав у Почаїві (з 1939). Після війни працював у Тернопільському драматичному театрі. Жив та працював у Львові, викладав в Інституті прикладного та декоративного мистецтва, Українському поліграфічному інституті ім. І.Федорова та училищі прикладного мистецтва ім. І.Труша (з 1946).

Народився 28 травня 1908 року на хуторі Сміх (нині не існує) поблизу м. Почаєва Кременецького району. Першими уроками творчості стали уроки малювання, які проводив шкільний учитель О. Цікутський. Освіту здобував у Почаївській іконописній майстерні (1926—1931), Академії мистецтв (1931—1939) та художній школі (1937—1938) у м. Варшаві (Польща).

Столична Академія красних мистецтв давала в ті роки хорошу фахову підготовку, яка ґрунтувалась на міцному рисунку, продуманому колориті й розвинутому композиційному мисленні. Учителями Шатківського стали провідні митці того часу: В. Скочиляс, котрий вів рисунок, П. Прушковський, який викладав живопис, та Л. Вичулковський — графічне мистецтво.

Ще в студентські роки О. Шатківський експонував свої графічні твори на виставках українського мистецького об’єднання «Спокій» у Варшаві та Інституту пропаганди мистецтв у Львові, Рівному, Луцьку: аркуші «Дроворуби», «Швачка», «Бабуся»,«Селянин із Почаєва».

У 1935 році за успішне навчання був відзначений 14 нагородами й безкоштовними поїздками в музеї Німеччини та Франції.  Завершивши навчання дипломною роботою «Шарварок», у червні 1939 року молодий художник одержує диплом Варшавської академії та повертається до рідного Почаєва учителем малювання. Тоді написав такі роботи:

  • «Дорога на Св. Почаїв»,
  • «Лавра Почаївська»,
  • «Портрет Т. Шевченка»
  • та інші.

А потім… прихід «перших совітів», депортації заможних селян, масові репресії молоді і врешті-решт — війна… Але митець не полишає улюбленого малювання, й у квітні 1942 року О. Шатківський бере участь у виставці Спілки праці українських образотворчих митців у Варшаві.

У 1944—1946 роках працював художником-декоратором у Тернопільському обласному музично-драматичному театрі (нині академічний обласний український драматичний театр ім. Т. Г. Шевченка).

У 1946 році переїхав до м. Львова, де займався викладацькою роботою. Творив у галузі живопису та графіки. На кінець 40- х і 50-ті роки припав найбільший творчий злет Шатківського як художника. У його малярській манері відбулися суттєві зміни. Він створив найкращі зразки живописних і графічних творів:

  • «Скверок»,
  • «Річка під Львовом»,
  • «Зоя»,
  • «Артемон»,
  • «Столітня хата».

У доробку художника є чимало натюрмортів, пейзажів, портретів. Від 1928 року живописець брав участь у виставках у Львові, Луцьку, Рівному, Варшаві (Польща) та містах Румунії. Персональні виставки проходили в Кременці, Львові, Почаєві, Тернополі.

Роботи зберігаються в музеях Львова, Тернополя, Варшави (Польща). Помер О. Шатківський 28 червня 1979 року, похований у м. Львові.

Джерела:

Шатківський Олекса [Текст] // Мистці Тернопільщини. Ч. 1. Образотворче мистецтво : бібліогр. покажч. / Департамент культури, релігій та національностей Терноп. облдержадмін., Терноп. обл. універс. наук. б-ка ; уклад. В. Миськів ; авт. вступ. ст. І. Дуда ; ред. Г. Жовтко ; керівник проекту та наук. ред. В. Вітенко. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2015. — С. 101—103 : фот. — (Мистецька Тернопільщина). — Режим доступу: http://library.te.ua/wp-content/uploads/2009/03/2016_mt.pdf (останній перегляд:  12.03.2019).

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt