САВЧАК Володимир Васильович

 В Архітектори | Художники | Скульптори, Видатні діячі регіону, почесні громадяни регіону, Діячі культури й мистецтва, Освітяни
САВЧАК Володимир Васильович (25.05.1911, м. Бережани – 06.03.2007, Австралія) – український художник, пейзажист, педагог. Почесний громадянин міста Бережани (1993).

Народився Володимир Васильович Савчак 25 травня 1911 року на околиці Бережан, у так званій Адамівці (нині вулиця Шевченка), поблизу старовинної дерев’яної церкви св. Миколая. Навчався в Бережанській гімназії.

Малюванням цікавився змалку, то ж довкола малювання зосередив і свою освіту – Львів, Варшава, і нарешті, Віденська Мистецька Академія. Великою підтримкою в його студіях була стипендія від Митрополита Андрея Шептицького.

Вчителювати почав перед війною. Під час першої радянської окупації був декоратором в Бережанському театрі «Сокіл», а в час ІІ Світової війни викладав малювання у Бережанській гімназії. Емігрував спочатку до Німеччини, згодом до Австралії (1948). Жив та працював у Мельбурні, Брізбені, Катумбі (з 1970).

У 1950 році Володимир Савчак став офіційним членом Мистецтв Австралії і членом Галереї мистецтв у Сіднеї. Майже щороку брав участь у збірних виставках Галереї Мистецтв Вікторії в Мельбурні. З 1956 року викладав малярство в Місії св. Терези.

Околиці Брисбена. 1962. Полотно, олія. 46 × 62 см. джерело

Мистецький доробок Володимира Савчака можна розділити на три групи – пейзажі, портрети і релігійне мистецтво. Твори його експонувались на 10 персональних виставках в Австралії (з 1956), Лондоні (1981), Парижі (1981), Нью-Йорку (1980 і 1982), Філадельфії (1980 і 1981), Вашингтоні (1980), Торонто (1980, 1982), Оттаві (1982), Чікаґо (1982). В Україні твори В. Савчака експонуються з 1993 р. На виставці «Митці Синіх Гір» (Австралія) одержав нагороду «Найкращого місцевого митця».

Починаючи з перших виставок Володимира Савчака, сучасники підкреслювали великий поступ художника в картинах, що зображують центральну Австралію, звертають увагу на майстерне використання світла та барв, на проникливий зір і мистецьке відображення баченого.

У творчому доробку художника окремо виділяють твори релігійної тематики, особливо розписи української католицької церкви Успіння Пресвятої Богородиці в околиці Ардір в Мельбурні.

Картини Володимира Савчака зберігаються в музеях і приватних колекціях Австралії, Канади, США, України та інш. У 1989 році Міжнародний біографічний центр в Кембріджі (Англія) вніс його до переліку найбільш видатних і діяльних людей світу (у 8 виданні енциклопедії “Хто є хто”), як “одного з найбільш потужніших інтелектуалів світу”.

Церква св. Миколая на Адамівці в Бережанах. джерело

Помер художник 6 березня 2007  року, похований на Голосківському цвинтарі у Львові. У Бережанському краєзнавчому музеї виділено Фонд Володимира Савчака. Тут зберігається 169 робіт і особисті речі художника. За цей внесок у розвиток культури району митцю присвоєно звання “Почесний громадянин міста Бережани”.

Джерела:

Савчак Володимир Васильович [Текст] // Мистці Тернопільщини. Ч. 1. Образотворче мистецтво : бібліогр. покажч. / Департамент культури, релігій та національностей Терноп. облдержадмін., Терноп. обл. універс. наук. б-ка ; уклад. В. Миськів ; авт. вступ. ст. І. Дуда ; ред. Г. Жовтко ; керівник проекту та наук. ред. В. Вітенко. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2015. — С. 441—443. — (Мистецька Тернопільщина). — Режим доступу: http://library.te.ua/wp-content/uploads/2009/03/2016_mt.pdf (останній перегляд: 30.03.2019).

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.