РИБАК Тимофій Iванович

 В науковці | винахідники | раціоналізатори, Освітяни
РИБАК Тимофій Iванович (09.03.1932, с. Староміщина, нині Підволочиського району Тернопільської області – 15.01.2019, м. Тернопіль) — науковець, педагог. Завідувач «Кафедри технічної механіки, сільськогосподарських машин і транспортних технологій» ТНТУ імені Івана Пулюя. Доктор технічних наук, професор, академік АІН України, Заслужений працівник освіти України. Орден «За заслуги» III ступеня; медаль імені Григорія Ващенка. 

Народився 9 березня 1932 р. у селі Староміщина Підволочиського району Тернопільської області. Навчався у Підволочиській вечірній школі. 1949 року був заарештований за участь у молодіжній підпільній організації «Львинці». Покарання відбував у таборах Мордовії, в Омську, а також у Казахстані. Звільнений 25 травня 1954 року за амністією.

В 1964 році Т. І. Рибак успішно закінчив університет і був направлений на роботу в головне спеціальне конструкторсько-технологічне бюро «Львівхімсільгоспмашу», де пропрацював 26 років.

Пройшов шлях від інженера до начальника конструкторського відділу. Опублікував фундаментальні монографії та низку наукових статей. Захистив кандидатську і докторську дисертаційні роботи. Опісля був запрошений завідувати кафедрою технології машинобудування «Львівської політехніки».

З 1990 року професор Т. І. Рибак — завідувач кафедри технічної механіки та  сільськогосподарських машин,  а з 1997-го по 2007 — проректор з навчально-науково-виробничих комплексів і зовнішньоуніверситетської діяльності ТДТУ ім. І. Пулюя.

Тут він став «Заслуженим працівником освіти України», кавалером ордена за заслуги III ступеня, стипендіатом стипендії Президента України, нагороджений медаллю Григорія Ващенка. За його ініціативою у 1991 році вперше на Тернопільщині була відкрита спеціалізована вчена рада із захисту кандидатських і докторських дисертаційних робіт за спеціальністю «Сільськогосподарські та гідромеліоративні машини», яку він очолював донині.

Професор Тимофій Рибак з 1996 року — автор і керівник регіональної довготривалої програми «Взаємодії вищих закладів освіти західних областей із закладами освіти Автономної Республіки Крим та Військово-Морськими силами ЗС України». На виконання цієї програми провів вісім міжнародних симпозіумів Україна-Туреччина «Проблеми інтеграції науково-освітнього інтелектуального потенціалу в державотворчому процесі» у м. Севастополі з двома виїзними сесіями у Стамбулі.

У доробку Тимофія Івановича Рибака — створення аналітично-експериментальних основ розробки нових та удосконалення існуючих засобів сільськогосподарського виробництва.

Засновник наукової школи «Пошукове конструювання та оптимізація ресурсу мобільних сільськогосподарських машин», яка з 1990 р. функціонує у ТНТУ імені Івана Пулюя.

Автор 12 монографій, понад 400 публікацій та 25 авторських свідоцтв на винаходи. Під його керівництвом захищено 5 докторських, понад 30 кандидатських дисертацій. Очолював спеціалізовану вчену раду з захисту докторських (кандидатських) дисертаційних робіт за спеціальністю «Машини і засоби механізації сільськогосподарського виробництва».

Починаючи з 1997 р., провів 8 міжнародних кон­ференцій «Проблеми інтеграції науково-освітнього, інтелектуального потенціалу в державотворчому процесі» (Україна–Туреччина). За матеріалами конференцій видані наукові збірники, об’ємом 550–700 сторінок кожен.

Джерело

РИБАК Тимофій Iванович  [Електронний ресурс] // Тернопільський національний технічний університет імені Івана Пулюя. – Тернопіль, 1999—2020. – (Почесні доктори і професори). – Режим доступу: https://tntu.edu.ua/?p=uk/about/honorary-doctors-and-professor/rybak-ti, вільний. — Дата ост. пер.: 20.02.2020.

 

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt