РАДЗІЄВСЬКИЙ Володимир Олександрович

 В Краєзнавці, науковці | винахідники | раціоналізатори, Освітяни
РАДЗІЄВСЬКИЙ Володимир Олександрович (18.04.1930, Миколаїв, нині село Хмельницького району Хмельницької області — 07.06.2011, м. Тернопіль) — український краєзнавець, спелеолог, засновник тернопільської спелеології, відкривач і дослідник перших і найбільших в Україні та світі гіпсових лабіринтових та інших печер. Член спілки журналістів СРСР  (1970), Почесний член Географічного товариства СРСР, Почесний член Української спелеологічної асоціації, член природоохоронних та екологічних організацій, член спелеоклубу «Поділля». Дійсний член Національного союзу спелеологів США (2000).

Народився Володимир Олександрович 18 квітня 1930 року в сім’ї вчителів Олександра Мартиновича та Наталії Володимирівни Радзієвських. Сестра, Анастасія Олександрівна Ленчишин – відомий на Тернопільщині фахівець бібліотечної справи, краєзнавець. Брат Валерій, за тисячі кілометрів від рідного дому вирощував сад, який нагадував рідний, батьківський.

Трудову діяльність розпочинав 1947 році в Підволочиській середній школі, де працював до 1959 року. У 1955 році закінчив фізико-математичний факультет Коломийського вчительського інституту.

Любов до подорожей і пошуків нового та цікавого поводила його численними експедиціями по Карпатах, Криму, Кавказі, Уралі, Тянь-Шаню та горах Білорусі. Свій творчий шлях, зокрема в дитячому туризмі, розпочав у 1959 році на посадах методиста та завідувача відділу обласного центру туризму, краєзнавства і експедицій учнівської молоді. Спеціалізувався на історико-географічному краєзнавстві.

Вже у 1960 році створив секцію спелеотуризму при обласній дитячій екскурсійно-туристській станції, де з гуртківцями проводив дослідження печер «Кришталева», «Озерна», «На Хомах», «Глінки». Саме тоді закохався в підземну красу, зали і коридори, прикрашені сталактитами і сталагмітами, які утворюють химерні колони, інші натічні форми створюють рельєфні прикраси на стінах, де все вкрито різнобарвними кристалами. А в більшості печер є ще й озера з прозорою, холодною водою.

Досліджуючи печери, В. Радзієвський робив картування та розробляв спелеомаршрути для туристів. Саме він розробив методику картування горизонтальних лабіринтів. Разом з учнями та іншими спелеологами обійшов та обстежив усі лабіринти печер Тернопільщини.

Свої дослідження дуже цікаво і образно виклав у книжці «У печерних лабіринтах Тернопільщини» (1967). За його безпосередньої участі проведено комплексні дослідження природи Кременецьких гір та Медоборів і розроблено туристичні маршрути й по цих унікальних природних об’єктах.

Здійснював першопроходження і картування печер «Млинки», «Ювілейна» і «Перлина», комплексу невеликих печер у Кременецьких горах та в долинах рік Стрипи та Дністра. Вищезгадані дослідження були описані у путівниках:

 • «Медобори» (1975),
 • «Кременецькі гори» (1976),
 • «Тернопільщина туристична» (1983),
 • «Подорож у підземну казку» (1984)
 • та інших.

Також Володимир Олександрович — ініціатор перших в Україні туристичних змагань учителів і головний суддя з 1964 року, головний суддя обласних туристичних змагань учнівської молоді, ініціатор обласних геолого-географічних змагань серед школярів, організатор і керівник масових туристсько-спортивних походів школярів і вчительського активу області

Сьогодні Тернопільський обласний комунальний центр туризму, краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді спільно з Українським державним центром туризму і краєзнавства учнівської молоді проводять відкриті змагання «Кубок України серед юнаків зі спелеотуризму «Кубок пам’яті Володимира Олександровича Радзієвського».

В. Радзієвський писав сценарії, тексти та знімався у кінофільмах про дивовижну природу Поділля. Ідеться про такі фільми, як «Людина шукає райдугу» (Київ, 1965), «Медобори» (Львів, 1978), «В краю неопалимої купини» (Тернопіль, 1997), «Світ під кам’яним небом» (Тернопіль, 1998-2000) та інші.

Світлій пам’яті Володимира Олександровича в одній із зал печери «Оптимістичної» створено спелео-куточок із його особистими речами, а в Тернопільському краєзнавчому музеї в 2015 році діяла виставка, приурочена 85-річчю спелеолога.

Автор путівників, нарисів, науково-популярних статей про історію, природу, спелеологію, екологію Поділля. Опублікував понад 150 праць:

 • Радзієвський В. О. У печерних лабіринтах Тернопільщини [Текст] / В. О.Радзієвський. — Київ, 1967. — 63 с.
 • Радзієвський В. О. Збруч — ріка єднання [Текст] : путівник/ В. О.Радзієвський. — Львів, 1969. — 163 с.
 • Радзієвський В. О., Бурма В. О. Медобори [Текст] : путівник/ В. О.Радзієвський. — Львів, 1971. — 182 с.
 • Радзієвський В. О., Бурма В. О. Медобори [Текст] : путівник/ В. О.Радзієвський. — 2-е вид. — Львів, 1975. — 88с.
 • Радзієвський В. О. Кременецькі гори [Текст]: Путівник по туристському маршруту/ В. О.Радзієвський. — Львів, 1976. — 112 с.
 • Лавренюк В. А., Радзієвський В. О. Тернопільщина туристська [Текст] : путівник/ В. О.Радзієвський. — Львів, 1983. — 126 с.
 • Радзієвський В. О. Подорож у підземну казку [Текст]: Путівник по карстових печерах Тернопільщини/ В. О.Радзієвський. — 2-е вид. — Львів, 1984. — 56 с.
 • Раздієвський В. О. Особисте туристське спорядження для зимових походів [Текст] / В. О.Радзієвський. — Тернопіль, 2000. — 15 с.
 • Радзієвський В. О. Змагання з орієнтування в печерах [Текст] : навч.-метод. посібник / В. О.Радзієвський. — Тернопіль, 2002. — 32 с.

Володимир Олександрович був консультантом і учасником створення краєзнавчого кінофільму про печери Поділля «Людина шукає райдугу» (1965) та автором сценарію краєзнавчого телефільму «Медобори» (1975). Автор сценаріїв і текстів телефільмів (спільно з облдержтелерадіокомітетом): «В краю неопалимої купини» (1997), «Світ під кам’яним небом» (1998), «Шумить під вітром ковила» (1999).

За значний внесок у розвиток краєзнавства та спелеотуризму був нагороджений рядом відзнак. Був відзначений Золотою медаллю Центральної Ради по туризму і екскурсіях, Почесним знаком «Природозахисник» (Болгарія), значком «Почесний працівник туризму України» (2000), лауреат Всеукраїнського конкурсу робіт туристсько-краєзнавчої тематики, нагороджений Почесними грамотами Міністерства освіти і науки України (2003, 2004).

Найвищими нагородами в житті Володимир Олександрович вважав «походи Україною, Карпати, Крим, Кавказ, Білорусь, Карелія, Урал, Тянь-Шань, першопроходження печер Тернопілля, участь у міжнародних експедиціях — спелео в Болгарії, ФРГ, змагання-зльоти, робота і спілкування з людьми, друзів по туристських стежках, мої колишні учні».

Джерела:

Баран, А. Таємничими лабіринтами великого спалеолога [Текст] /А. Баран // Вільне життя. — 2015. — 22 трав. — С. 3. — (Незабутні).

Історія відкриття печери Млинки [Електронний ресурс] // Наша спелеохата: Сайт Тернопільського Турклубу про екскурсії в печеру Млинки. — Тернопіль, 2016. — Режим доступу: https://goo.gl/Gk4RKP, вільний.

75 років від дня народження Володимира Радзієвського (18.04.1930) — краєзнавця, члена Національної Спілки журналістів України, почесного члена української спелеологічної асоціації, автора численних публікацій  [Текст] // Література до знаменних і пам’ятних дат Тернопільщини на 2005 рік : бібліогр. покажчик / уклад. М. Друневич ; ред.: Г. Моліцька. — Т. : Підручники і посібники, 2004. — 96 с. — Режим доступу: https://goo.gl/e0EVIN, вільний.

Сторінка пам’яті. Радзієвський Володимир Олександрович  (18.04.1930 р. – 07.06.2011р.) [Електронний ресурс] // Тернопільський обласний комунальний центр туризму, краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді. — Тернопіль, 2016. — Режим доступу: http://www.centr-tur.te.ua/memories, вільний.

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt