Пилява, шляхетський герб

 В Геральдика | Родознавство
ПИЛЯВА (пол. Pilawa) — шляхетський герб. У синьому полі срібний хрест із двома кінцями праворуч і трьома ліворуч. У клейноді — п’ять страусових пір’їн.

Блакитний щит з двома білими хрестами і лівим нижнім раменом, як символ багатства і процвітання українських земель, і через століття часто можна зустріти на величних архітектурних шедеврах минулого, здебільшого належать спадщини могутнього магнатського роду Польського королівства Потоцьких.

І хоча ланцюг успадкування цього геральдичного символу простежується досить чітко, історія його поява досі втрачається в тумані невідомості другої половини XII століття.

Першим носієм цього дворянського знака був лицар Зарослав, що поодинці переламав хід битви з прусами під Пиллау (Пилява). Саме він знищив лідера ворожої армії, чим забезпечив перемогу свого війська (за цей подвиг до хреста на його щиті був доданий додатковий лівий нижній рамен).

За іншою версією нагороду отримав Януш (предок Суліслава з Потоку у Єнджеюв) з рук польського принцепса Казимира II за відвагу в боротьбі проти прусів все при тій же Пиллау, коли його мужністю був врятований від вірної смерті єпископ Краківський.

Уперше герб Потоцьких, які отримали його від одного зі своїх предків, з’являється в 1385 році, а через 15 років Владиславом II Ягайло була проведена офіційна його нобілітація з девізом «Щит протиставляє щитам».

Хоча пізніше за часів Станіслава «Ревера» Потоцького його стали розрізняти за кольором основного символу на срібну (Тульчинської гетьманську) і золоту (прімасову) гілки, що було пов’язано з поділом спадщини між двома його синами засновником Івано-Франківська Анджеєм (золота Пилява) і Феліксом (срібна Пилява), через шлюб з Теофілом Цетнер закріпилася на Поділлі.

Джерела:

Клименко, О. Міська геральдика Тернопільщини [Текст] / Олег Клименко, Богдан Хаварівський. — Тернопіль, 2003. — 500 с. — (Корінь і крона; Вип. 25).

Українська геральдика [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://heraldry.com.ua, вільний (20.06.2017).

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt