ПУНДІЙ Павло Йосипович

 В Бібліографи | Бібліотекарі, Діаспора, Доброчинність, ДОВІДКОВІ РЕСУРСИ, Історія регіону, КУЛЬТУРА | ЛІТЕРАТУРА | МИСТЕЦТВО, Лікарі, НТШ і Тернопільщина, ОХОРОНА ЗДОРОВ‘Я | МЕДИЦИНА
Пундій Павло Йосипович (14.04.1922, с. Косів, Тернопільська область — 25.08.2015, Чикаго, США) — лікар, історик медицини. Почесний член Українського Лікарського Товариства Північної Америки (УЛТ ПА) (1995), дійсний член НТШ в Америці (1996), Doctor Honoris Causa Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького (1996), почесний член СФУЛТ (1997), меценат і дійсний член Українського історичного товариства.

Тривалий час входив до складу Управи УЛТ ПА, виконував обов’язки скарбника, потім — очолював архів та бібліотеку товариства. На основі архівних документів підготував і видав 14 томів «Українського медичного архіву», які присвячені історії української медицини, видатним українським лікарям і медичним установам в Україні і діаспорі. Крім того автор численних статей про історію і діяльність УЛТ ПА. Автор 3 т. бібліографічного довідника «Українські лікарі».

Народився 14 квітня 1922 року в селі Косові в селянській сім’ї. Батько Йосип, мати Марія. У 1935 р. був прийнятий до Чортківської гімназії ім. Маркіяна Шашкевича, а згодом продовжив навчання у Станиславівській гімназії.

З початком Другої світової війни, довелося повернутися у Чортківську гімназію. У 1942 після відмінної здачі матури у гімназії одразу вступає на німецькомовні медичні студії, що були створені на базі Львівського медичного інституту.

Весною 1944 р. переїхав у Словаччину, де одружився з Дарією Склепович, а згодом переїхав у Прагу, де народився його перший син Йосиф-Володимир. У 1949 р. диплом лікаря медичного факультету Ерлянгенського університету (Німеччина, Баварія).

З 1950 р. – у США. Працював на фабриці ниток, лікарем у м. Бей Шор.  У 1953 р. після здачі американських іспитів і отримання диплому та ліцензії працював лікарем на головній залізничній станції у м. Чикаго аж до виходу на пенсію у 1988 р.

Після смерті дружини Дарії (1990), одружується вдруге (1992) з Орисею Вітковською. Усі діти Павла Пундія стали лікарями: Йосиф Пундій — лікар-інтерніст, Христина Пундій-Негвід — лікар-офтальмолог, Андій Пундій — лікар-психіатр, Лариса Пундій-Бозьо — доктор оптометрії.

З 1960 року був активним членом Іллінойського відділу Українського лікарського товариства Північної Америки (УЛТ ПА) та брав активну участь у житті української діаспори у м. Чикаго.

На 12-х загальних зборах УЛТ ПА було обрано управу, до складу якої як скарбник увійшов Павло Пундій. Від того часу він був постійним членом управи УЛТ ПА.

1977 року, після переведення Головної управи УЛТ ПА з Нью-Йорка до Чикаго, організував та очолив медичний архів та бібліотеку при товаристві. Він і довголітно служив офіційним фотографом УЛТ ПА. У 1980 р. вийшов перший том збірника «Український медичний архів», який був присвячений 120-річниці з Дня народження Євгена Озеркевича.

З того часу було видано

  • 13 томів «Українського медичного архіву», які були присвячені видатним українським лікарям, заснуванню Українського (таємного) університету, діяльності Українського лікарського товариства у Львові, створенню Українського шпиталю ім. Митрополита Андрея Шептицького.
  • «Українські лікарі» Т. 1 1994 р. біографічні дані про 428 українських лікарів.
  • «Українські лікарі» Т. 2 1996
  • «Українські лікарі» Т. 3 2008

Нагороди

  • Медаль ім. д-ра Мар’яна Панчишина Українського Лікарського Товариства Північної Америки.
  • Медаль «20 років відновлення НТШ у Львові».

Джерела:

Кобилюх, В. ВИДАТНИЙ ІСТОРИК УКРАЇНСЬКОЇ МЕДИЦИНИ/ В. Кобилюх // Кримська світлиця. – 2012. – 13 квіт. – Режим доступу: http://svitlytsia.crimea.ua/index.php?section=article&artID=10174, вільний. – Дата ост. публ.: 20.03.2020.

Павло Пундій // Праці наукового товариства ім. Шевченка. Медичні науки. Лікарський збірник. – 2015. – Т. 43, Т. 27. – С. 249-250. – Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/pntsh_lik_2015_43_27_29.

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt