Регіональний інформаційний портал «Тернопільщина» — загальнодоступний універсальний електронний інформаційний ресурс, який містить дані про історію, культуру, географію, природу, населення, економіку, освіту, громадсько-політичне життя й інші сфери діяльності людей; про уродженців Тернопільщини та відомих осіб, котрі проживали, перебували, навчались, творили і творять історію нашого краю. Портал базується на основі друкованих джерел з бібліотечних, архівних, приватних фондів, колекцій, електронних бібліотек і є джерелом об’єктивних довідкових знань про історичні надбання та сучасний стан регіону.

Рік започаткування — 2004.

Ідея — об’єднання та систематизація об’єктивних, документно підтверджених, відомостей про регіон на єдиній інформаційній платформі, що значно спрощує пошук краєзнавчої інформації та робить доступ до неї швидким та зручним. Завдяки створенню регіонального інтернет-ресурсу користувачі отримали максимально широкий доступ до краєзнавчої інформації, представленої у фондах бібліотек-учасниць.

Завдання — представлення соціально важливої, актуальної інформації краєзнавчого характеру. З 2020 року опрацювання матеріалів електронного інформаційного ресурсу здійснюється на базі  Індексу краєзнавчих ресурсів, розробленого працівниками Національної історичної бібліотеки України. Інформація згрупована за 14 розділами та 125 категоріями, що репрезентують усі сфери життя Тернопільщини.

Відвідувачі мають можливість познайомитися з пам’ятками області та постатями історії, науки, культури, господарства, державотворення, які зробили значний внесок у його розвиток. До публікації включено персоналії осіб, які проживали та проживають на території, що нині входить до складу Тернопільської області та про тих, хто прославився поза її межами, але є вихідцем із Тернопілля, підтримував і підтримує тісний зв’язок зі своєю малою батьківщиною.

З початку 1990-х рр. краєзнавча дослідницька праця на Тернопіллі позначена помітною активізацією біографічних досліджень, про що свідчать численні публікації, монографії, дослідження, регіональні й галузеві біографічні довідники, біобліографічні посібники, підготовка й видання 4-томного видання Тернопільського енциклопедичного словника (2004—2009).

Тому одним із пріоритетних завдань даного проекту —  «заселити» «обезлюднену» за радянських часів історію регіону незаслужено забутими постатями, повернутись до вивчення історії краю через дослідження діяльності її громадян. У  ході роботи опрацьовуються історіографічні та бібліографічні джерела, опубліковані збірники документів, діловодна документація, спогади. Засадничим принципом концепції порталу є акцент на «краєзнавчому компоненті» діяльності персоналій.

У статтях-персоналіях у дужках наведені уточнення — оригінальне написання прізвища та імені, якщо персоналії з інших країн (в окремих випадках), справжні прізвища, псевдоніми, криптоніми, псевда, що відокремлені крапкою з комою від дати народження (дат життя). Терміни, запозичені з іноземних мов, здебільшого мають відповідні пояснення.

Дати життя, подій до 1918 року, що стосуються українських діячів та історії України, подані переважно за старим стилем. Якщо є дві дати, то перша — за старим стилем, а друга — за новим. У тексті в усіх датах числа, що означають рік, вказані без слова «рік», одночасно при них не вжито прийменник в (у).

Відомості про населені пункти подані за нинішнім адміністративно-територіальним поділом, про що свідчить слово «нині». Якщо місця народження і смерті діячів однакові, то в другому випадку написано: там само.

У тексті, бібліографії творів і праць, списку літератури назви подані мовою оригіналу або в перекладі українською. Якщо всі твори чи праці видані в одному місці, це зазначено раз при останньому джерелі (наприклад: усі  —  Тернопіль).  Загальні назви та тексти публікацій подані за 4-м виданням «Українського правопису» (Київ, 1993).

Даний ресурс є результатом спільних зусиль та співпраці спеціалістів Тернопільської ОУНБ, центральних публічних бібліотек територіальних громад області, краєзнавців, науковців, дослідників.

Портал є одним із інформаційних інтернет-сервісів Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки. Він пропонує ефективні засоби систематизації й публікації краєзнавчих матеріалів, забезпечує систематизацію регіональних інтернет-ресурсів, дозволяє розповсюджувати різнопланову, універсальну інформацію про регіон в інтернеті.

На початок серпня 2023 року база даних Регіонального інформаційного порталу  «Тернопільщина» містить 11 000 повнотекстових публікацій краєзнавчого характеру. Робота над наповненням та оновленням контенту порталу триває постійно.

Регіональний інформаційний портал «Тернопільщина» є відкритим ресурсом, інформацію на якому можуть розміщувати всі бажаючі.

Запрошуємо до співпраці підприємства, установи, організації Тернопільської області, приватних підприємців та окремих громадян.

Contact Us

Надішліть нам електронний лист, і ми швидко зв’яжемося з вами.

Нечитабельно? Натисніть для зміни тексту! captcha txt