ПОЛУПАНІВСЬКЕ РОДОВИЩЕ ВАПНЯКУ | Підволочиський район | Тернопільська область

 В Клімат | природні ресурси

ПОЛУПАНІВСЬКЕ РОДОВИЩЕ ВАПНЯКУ — місце видобування корисної копалини. Розташоване за 2 км на захід від с. Полупанівка Підволочиського району.

Детально розвід. 1977-81 трест «Київгеологія» на 84,2 га. Склад, з «Північної» та «Південної» ділянок, що мають однак, геологічну будову. Корисна копалина – вапняк літотамнієвий із прошарками органогенно-детритового, міцний, масивний, сірувато-білий, середньої потужнності 54,3 м.

За хімічним складом літотамнієві вапняки відповідають державним стандартам як камінь вапняк, для цукрової промисловості. Вихід технолог, вапняку (фракції 30- 150) – 35-44%. Затверджені запаси вапняків за промисловими категоріями – більше 110 млн. м3. «Північну» ділянку розробляє Полупанівський кар’єр, «Південна» перебуває на Державному балансі запасів як резервна розвідана.

Повторна геолого-економічна оцінка Південної ділянки Полупанівського родовища вапняків проведена відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 р №264 п.4. Роботи проводились камеральним шляхом за матеріалами детальних геологорозвідувальних робіт Полупанівського родовища,виконаних Правобережною геологорозвідувальною експедицією ГО «Північгеологія» у 1981 р.

Полупанівське родовище вапняків розташоване в східній частині Тернопільської області (межиріччя Гнізна – Збруч) в межах Товтрової гряди. В адміністративному відношенні родовище знаходиться в Підволочиському районі Тернопільської області.

Корисна копалина ділянки родовища представлена 2-ма різновидами вапняків. загальною потужність від 7,2 м до 36,2 м.

  • Перший різновид це вапняки нижньосарматського віку – перекристалізовані мілкокавернозні породи світло-коричневого або жовтувато-коричневого кольору. Вапняки мають обмежене поширення в межах ділянки, перекривають верхньотортонські вапняки, загальна потужність від 0,4 м до 30,9 м, середня по ділянці 4,2 м.
  • Другий різновид це вапняки верхньотортонського віку – світло-сірі, нерідко з ліловим відтінком мілкокавернозні масивні міцніпороди. Вапняки мають повсюдне розповсюдження в межах ділянки.

Загальна пройдена потужність, догоризонту + 333 м, коливається від 11,4 м до 70,0 м, середня по ділянці 50,5 м.

Загальний об’єм розкривнихпорід на Південній ділянці складає 1869,7 тис. м3, в т. ч. ґрунтово-рослиний шар 180,6 тис. м3. Запаси корисної копалини на площі 44,1 га повторно геолого-економічно оцінені по категорії В+С1 у кількості 16355,1 тис. м3.

Загальний водоприплив в кар’єр на кінець відпрацювання запасів складає 520 м3/д. Вапняки верхньоготортону, що хімічним складом, так і за фізико-механічними властивостями відповідають вимогам ДСТУ 1451-96 «Камінь вапняковий для цукрової промисловості».

Серпулові вапняки за фізико-механічними властивостямивідповідають ГОСТ 23845 та можуть використовуватись для виробництва щебеню для будівельних робіт, який згідно з вимогами ДСТУ Б В.2.7-75 відповідає марці за міцністю 200-400.

За даними радіаційно-гігієнічної оцінки вапняки та продукція з них відповідають вимогам ДБН В. 1.4-001-97 і відносяться до І класу. Забезпеченість заводу розвіданими запасами – 28,5 років. Перспектива приросту можлива тільки на глибину.

 

Джерела:

Василевський, В. В. Повторна геолого-економічна оцінка Південної ділянки Полупанівського родовища вапняків у Підволочиському районі Тернопільської області (станом на 01.01.2015 р.). Київ, 2015  [Електронний ресурс]  : геологічний звіт № 64847  / В. В. Василевський // Державна геологічна карта України / ДНВП  «Державний інформаційний геологічний фонд України». – Київ, 2015. – Режим доступу: http://geoinf.kiev.ua/wp/geologichni-zviti.php?rep=fnd_shifr.rdf&schifr=64847, вільний. – Дата ост. звернення: 10.02.2018.

Кітура, В.  Полупанівське родовище вапняку  [Текст] / В. Кітура, М. Сивий // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль, 2008. — Т. 3 : П — Я. — С. 112.

Через зсув терикона нависла загроза над Тернопільщиною [Електронний ресурс]  // Файне місто Тернопіль. – Режим доступу: http://ternopil.te.ua/cherez-zsuv-terykona-navysla-zahroza-nad-ternopilschynoyu/, вільний. – Дата ост. звернення: 10.02.2018.

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt