ПОЛІТИЧНІ В’ЯЗНІ

 В Історія регіону

13

ПОЛІТИЧНІ В’ЯЗНІ – особи, засуджені до позбавлення волі із політичних мотивів.

Переслідування з політичних мотивів на українських теренах до початку Першої світової війни не набували масового поширення. Зокрема, у добу імперій Росії та Австрії застосування репресій із політичних мотивів залежало від погляду монарха та його уряду.

Число політичних в’язнів різко зросло в роки I Світової війни. Близько 30 тис. галичан і буковинців було звинувачено цісарськими властями у москвофільстві й інтерновано до концтаборів у Талергофі, Гмюнді, Гнаві, Терезієнштадті.

Аналогічно діяли на західноукраїнських землях і російські окупаційні власті. Через львівські розподільні тюрми вглиб Росії було переправлено понад 12 тис. заарештованих, у т. ч. митрополит Андрей Шептицький, ректор Греко-католицької духовної семінарії у Львові Йосиф Боцян, ін. діячі греко-катол. духовенства.

Політичні процеси, переслідування з політичних мотивів не вщухали в Західній Україні і в міжвоєнний період (1921–1939). Статусу політичних в’язнів набули члени Української військової організації, бійці Української Галицької армії.

У 1930 році, у зв’язку з репресивними заходами польського уряду щодо населення Галичини (т. зв. політика пацифікації), за ґрати потрапила значна група визначних українських громадських діячів – Д.Паліїв, В.Целевич, І.Ліщинський, В.Кохан, О.Когут та ін. (із 1739 ув’язнених активістів українських організацій 1143 віддано до суду).

У концентраційному таборі Береза Картузька, створеному для утримання політичних противників польської влади, 1934–1939 більшість політичних в’язнів становили активісти Комуністичної партії Західної України та члени підпілля УВО й Організації українських націоналістів (Ярослав Старух, Борис та Юрій Козубські, ін.).

Серед політичних в’язнів повоєнної доби опинилися активні учасники національно-визвол. боротьби кінця 1940-х – поч. 1950-х рр. у зх. областях, священики й віруючі УГКЦ, представники творчої інтелігенції, звинувачені сталінським режимом у «низькопоклонстві перед Заходом» та «космополітизмі».

Протягом короткого періоду «відлиги»  масово політично мотивованих арештів не відбувалось у зв’язку із проведенням комплексу реабілітаційних заходів, здійснюваних державою для поновлення репутації, доброго імені громадян, незаконно притягнутих до кримінальної відповідальності в часи панування сталінського режиму.

У ході боротьби владних структур з інакодумством у 2-й половині 1950-х – 1-й пол. 1980-х рр. у в’язниці, табори, спец. психіатричні лікарні потрапили учасники дисидентського руху, всі, хто за своїми переконаннями не могли й не хотіли коритися рад. тоталітарній системі в Україні (М.Руденко, Ю.Литвин, Л.Лук’яненко, В.Стус, В.Чорновіл та ін.).

 

По завершенні Другої світової війни за межами України було створено кілька організацій допомоги колишнім політичним в’язням. Серед них: Ліга політичних в’язнів (ОУН(б)) , Товариство українських політв’язнів (ОУН(м)) у Німеччині, Демократичне об’єднання колишніх репресованих українців радянським режимом у США і Союз українців – жертв російського комуністичного терору в Канаді.

Демократичні зрушення у внутрішній і зовнішній політиці, розпочаті в березні 1985, стали переломними для долі політичних в’язнів СРСР. У червні 1989 в Києві було засноване Всеукраїнське товариство політичних в’язнів і репресованих. У листопаді 1990 було звільнено останнього українського політв’язня Б. Климчака.

 

Джерела

Бажан, О. Г. Політичні в’язні [Електронний ресурс] /О. Г. Бажан. — Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Politychni_viazni (останній перегляд: 01.08.2017).

Военные преступления Габсбургской монархии: Галицкая Голгофа [Текст] // Талергофский альманах. — Львів, 1924.

Курносов, Ю. Інакомислення в Україні (60-ті – перша половина 80-х рр. ХХ ст.) [Текст] / Ю. Курносов. — Київ, 1994.

Рубльов, О. С. Західноукраїнська інтелігенція у загальнонаціональних політичних та культурних процесах (1914–1939) [Текст] / О. С. Рубльов. — Київ, 2004.

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt