ПОЛЬЩА І ТЕРНОПІЛЬЩИНА

 В Історія регіону

ПОЛЬЩА І ТЕРНОПІЛЬЩИНА (Polska Rzeczpospolita – Польська Республіка; до 1569 – Польське королівство; 1945-90 – Polska Rzeczpospolita Ludowa – Польська Народна Республіка) – держава у Центральній Європі. Розташована в басейні рік Вісла та Одер, між Балтійським морем на півночі, горами Карпати й Судети на півдні. Площа 312,7 тис. км2. Населення –  бл. 40 млн. осіб.

Унаслідок занепаду Галицько-Волинської держави і натиску хрестоносців експансія Пльщі на українські землі Галичини, зокрема на територію сучасної Тернопільщини, посилилась у серед. 14 ст. (король Казимир III Великий).

Частина Тернопільщини, що належали до Півдня Волині (Кременеччина і Шумщина) залишились під владою Великого Князівства Литовського до Люблінської унії 1569. Від 1439 південно-східна частина Тернопільщини належала до Подільського воєводства.

На сеймі в м. Люблін (1569) власник Тернополя В.-К. Острозький підписав документ про приєднання Волині й Київського воєводства до Польського королівства. Похитнула польське панування на Тернопільщині національно-визвольна війна під проводом Б. Хмельницького, під час якої тут відбулися – Збаразька облога, Зборівська битва (обидві – 1649) та ін.

Частина Тернопільщини, що належала Подільському воєводству, стала частиною Гетьманщини під протекторатом Туреччини (нинішні Борщівський, Бучацький, Гусятинський, Заліщицький, Чортківський райони).

Після поразки турецьких військ (1683) біля м. Відень (Австрія) ч. Тернопільщини повернули до Польщі, під її владою перебувала до трьох поділів (1772, 1793, 1795). Згідно з поділом Речі Посполитої 1772 Галичину віддали Австрійській імперії (після 1867 – Австро-Угорщина), за поділом 1795 від Польщі до Російської імперії передали Волинь.

Після наступу польської Армії Ґаллера і окупації ЗУНР (серед. 1919), що було закріплено міжнародними угодами 1920- 1923, Тернопільщина опинилася під владою Польщі.

Відповідно до Варшавської угоди 1920 та Ризького мирного договору з РСФРР і УСРР (1921) до Польщі, крім Східної Галичини, передали Волинь, що зафіксовано у рішенні Ради Амбасадорів від 15 березня 1923. Таке становище – до вересня 1939.

Внаслідок радянсько-німецького пакту Молотова-Ріббентропа і початку ІІ Світової війни Польська республіка припинила своє існування, а всі українські землі Тернопільщини перейшли до УРСР у складі СРСР.

Джерело:

Окаринський, В. ПОЛЬЩА І ТЕРНОПІЛЬЩИНА  [Текст] / В. Окаринський // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль, 2008. — Т. 3 : П — Я. — С. 114.

 

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt