ПІДРУДА | Теребовлянський район | Тернопільська область

 В Адміністративно-територіальний устрій

ПІДРУДА — село в складі Золотниківської сільської територіальної громади. На початку 20 ст. називалося Підруда-Швейцарія (поселення об’єднувало два однойменні хутори). Розташоване за 44 км від районного центру і за 16 км від залізничної станції Денисів–Купчинці. До села належав хутір Сіножата. Територія – 1,29 кв. км. Дворів – 52. Населення – 96 осіб (2014).

Перша згадка про село датована 1675 р. Назва походить від розташування поселення – біля “руди” – іржавого болота, у міжгір’ї в оточенні мішаного лісу, що нагадує краєвиди Швейцарії. До 1939 р. у селі діяли філія товариств “Просвіта”, при якій була заснована читальня.

Від вересня 1939 р. Підруда – під радянською владою. Почалися масові арешти і розстріли “неблагонадійних”. Від 4 липня 1941 р. до 22 липня 1944 р. село – під німецькою окупацією. Після другого приходу радянської влади почалася нова хвиля масових арештів “ворогів народу”; через спротив організації колгоспу, селян родинами вивозили до Сибіру.

На 1 березня 1949 р. у селі було 20 дворів, де проживало 75 осіб; у 1940-х рр. функціонувала початкова школа. 1949 р. був заснований колгосп, а Підруда стала бригадним селом, на території якого діяла вівцеферма а також кар’єр із видобутку піску та глини. Було розвинуто виробництво цукрових буряків, пшениці, кукурудзи та гречки.

Нині земельні паї орендує ПАП “Агропродсервіс”, що займається вирощенням сільськогосподарських культур. Нині в Підруді діють фельдшерський пункт, торговий заклад. У 2007 р. в селі освячено капличку. У Підруді народилася:

  • майстер декоративно-прикладного мистецтва Марія Бобик (1952 р. н.).

На території сільської ради є гідрологічний заказник загально-державного значення “Студинка” (53 га).


СІНО ЖАТА – хутір, приєднаний до с. Підруда; був розташований за 4 км на північний захід від нього. За станом на 1 березня 1949 р. – 57 дворів (121 особа); діяла школа. Нині хутора нема.

ШВЕЙЦАРІ Я (у радянські часи – Привільний) – хутір, приєднаний до с. Підруда; розташований за 2 км від нього. Відомий від початку 20 ст. У 1940-х рр. перейменований на Привільний. За станом на 1 березня 1949 р. – 35 дворів, 100 жителів.

Джерело

Вальчишин, Д. Підруда [Текст] / Д. Вальчишин, Г. Івахів, Б. Мельничук, В. Уніят // Тернопільщина. Історія міст і сіл : у 3 т. Т. 3. — Тернопіль, 2014. — С. 313.

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt