ПІДЛІСЦІ. Каплиця, XVI в.

 В Меморіальні об’єкти | Пам'ятники | Пам’ятки, Церкви | Монастирі | Некрополі | Культові споруди
Підлісці. Каплиця, XVI в. Охоронний № 674.
Адреса: с. Підлісці, Кременецький р-н, Тернопільська oбласть

Переглянути на карті →

Розташована під горою, над яром, недалеко від джерела. Будівля була складена з місцевого піщаника, прямокутна в плані. Здавна носить вона назву Богданової. «У недалекому від Кременця селі Підлісцях ще на початку 60-х років XX століття стояла старенька кам’яна каплиця XVII ст., звана в народі Богдановою. Вона була зведена з місцевого каменю пісковику, у плані — прямокутна. Однак через байдуже ставлення в часи імперської системи каплиця розвалилася… Відбудована, відновлена з руїн, стала ще красивішою й нині милує око кожного, хто тут побуває…», — писав Гаврило Чернихівський.

За легендою, влітку 1651 року козаки Богдана Хмельницького освятили біля неї бойові знамена і зброю перед Берестецьким боєм. Після бою, на зворотному шляху, поховали біля каплиці важко поранених товаришів, про що досі нагадують старі козацькі могили.

Були вони не тільки біля каплиці, а й вище, у лісі. У червні,  на храмовий празник, після святкової літургії у храмі здійснюється урочистий хід до Богданової каплиці.

За переказами, орієнтовно у 900-х роках на цій горі стояв напівзруйнований монастир. У 1651 році на руїни звернув увагу Богдан Хмельницький і дістався до цього місця. Коли гетьман нагнувся над криницею, щоб напитися води, у віддзеркаленій поверхні він нібито побачив картину своєї поразки під Берестечком. Очевидно, другий раз у Підлісці Хмельницький не вступав – він був затриманий татарським ханом, а ось козаки, котрі залишилися живими, завернули до каплички, щоб поховати своїх побратимів…

Згадка про давню каплицю зафіксована у церковних хроніках середини ХVІІ століття.
Польський археолог, професор Олександер Цинкаловський у краєзнавчому словнику «Стара Волинь і Волинське Полісся» так писав про Підлісці: «Село Крем’янецького повіту, Бережецька волость, 6 км від Крем’янця, недалеко від р. Ікви. У кінці ХІХ ст. було там 73 доми і 346 жителів. В селі на стоці гори старі могилки, де, за переказом старожилів, в 1651 р. було поховано багато померлих там поранених козаків під Берестечком гетьмана Богдана Хмельницького».

Іван Крип’якевич у 1925 році присвятив перебуванню Хмельницького у селі навіть окрему статтю «Богданова каплиця біля Підлісець Крем’янецького повіту».


Підлісці – одне з двох сіл, яке належить до Великомлинівецької сільської ради. Назва села Підлісці ( тобто, «під лісом») за всю історію існування не змінювалась. Село розташоване у підніжжя Кременецьких гір.

Перша згадка про село Підлісці датується 9 (18) травня 1438 року у зв’язку із наданням Кременцю Магдебурзького права і довгий час належало Кременецькому замку. Вдруге про село згадується в акті опису Кременецького замку за 1545 рік. В цьому акті говориться, що люди цих сіл ходять для обробітку полів замкових.

У грудні 1917 року в селі було проголошено Радянську владу. До 1920 року влада мінялася кілька разів. З 1920 -1939 року село входило до складу Польщі, з вересня 1939  – УРСР. Під час ІІ Світовій війні загинуло 32 мешканці, упродовж 1944- 1950 роках  – 22.

У 1982 році у селі Підлісці було побудовано пам’ятник полеглим воїнам у Великій Вітчизняній війні.
У селі є каплиця Богдана Хмельницького та діє церква Святого Преображення, побудована у 1913 році на руїнах дуже старої церкви. В селі є школа І-ІІ ступенів, ФАП, бібліотека, клуб.

Джерела:

Галевич, О. Підлісці [Текст] /О. Галевич, Г. Івахів //  Тернопільщина: історія міст і сіл : в 3 т. Т. 2. Тернопіль, 2014. С. 576-577: фот.

Подлесцы, село. Часовня, XVI в. [Текст] // Памятники градостроительства и архитектуры Украинской РСР. Т. 4. Киев, 1986. С. 76.

 

 

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt