СПАСО-ПРЕОБРАЖЕНСЬКА ЦЕРКВА ТА ДЗВІНИЦЯ | Підгайці

 В Меморіальні об’єкти | Пам'ятники | Пам’ятки, Церкви | Монастирі | Некрополі | Культові споруди

ПІДГАЙЦІ. Дерев’яна Спасо-Преображенська церква (1772)  і дзвіниця середина XIX ст. Церква збудована у 1772. Також у с. ХІХ ст. збудована дзвіниця.

Переглянути на карті →

У 1851 році добудований зруб до північної сторони апсиди. Датується за різьбленим написом на південному фасаді бабинця. Будівля дерев’яна, тризрубна, одноповерхова. Неф квадратний в плані, бабинець і апсида – прямокутні, довга сторона орієнтована по поздовжній осі будівлі. Бічні зруби однакової висоти.

Неф значно перевершує за обсягом бічні зруби, перекриті зімкнутим зрубним склепінням на світловому восьмерику. Четверик нави переходить у восьмерик, врублені з підйомом догори, ілюзорно підсилюють висотне розкриття простору.

Бабинець і апсида перекриті циліндричними рубаними склепіннями, захованими зовні під двосхилими дахами. Простір бабинця розкрито в неф п’ятигранним вирізом, прикрашеним у верхній частині мотивом «заплічок». Високо влаштоване опасання ілюзорно зменшує об’єм, пом’якшуючи співвідношення різновеликих частин споруди.

Зіставлення в композиції горизонтальної розчленованості з вертикалями врівноважує об’єм. Вхід на південному фасаді бабинця оформлений різьбленим ґанком. Круглі вікна, прорубані в діагональних гранях восьмерика, і трикутні фронтончики, що декорують південний і північний фасади нефа, з’явилися пізніше. Пам’ятник є творінням майстрів галицької школи дерев’яного народного зодчества. 

Дзвіниця розташована на південний схід від церкви, дерев’яна, двоярусна, каркасної конструкції, чотиригранна. Покрита шатровим дахом. Нижній ярус значно вище верхнього аркадного, оперезаний двома рядами опасання.

Джерело:

Спасская церковь, 1772 г. и колокольня,   середина XIX в.  [Текст] // Памятники градостроительства и архитектуры Украинской РСР. — Т. 4. — Киев, 1986. — С. 43.

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt