ПАШКІВСЬКА Марта

 В Військовики, ДОВІДКОВІ РЕСУРСИ, Історія регіону, КУЛЬТУРА | ЛІТЕРАТУРА | МИСТЕЦТВО, Митці | Мистецькі колективи | Виконавці, Музика | Хореографія

ПАШКІВСЬКА Марта (псевда «Маруся», «Мартуня»; 1925, м. Борщів — весна 1950, м. Львів) —учасниця національно-визвольних змагань.

22 лютого 1941 року Марта прибігла зі школи додому і розповіла матері жахливу історію: двадцятьох учнів гімназії забрали просто посеред уроку, а разом з ними – і її Льонгина. Пізніше хлопцеві вдалося утекти з-під арешту: він вистрибнув у вікно і зник. Решта так і не повернулась додому. А вже коли до Борщева прийшли німці, дівчина дізналася про страхітливу долю своїх однокласників, яких замучили кого в Чортківській, кого – в Уманській тюрмі. Саме тоді з`явився Льонгин і розповів, що є членом ОУН.

Їй було всього 17, коли супроти волі батьків, а особливо мами-полячки, вона подалася за коханим Льонгином Шиманським у підпілля. Йшов 1942-й рік. Льонгин був старшим від Марти на чотири роки, займався спортом, вчився у гімназії. Марта ж була білявою красунею з ямочками на щоках, у неї, кажуть, не можливо було не закохатися.

Мати-полячка була проти стосунків доньки з українським хлопцем. Але кохання було сильнішим від заборон. Годі й казати, що пережила мати, коли почула від доньки новину, що та збирається з коханим у підпілля. Ні сльози, ні вмовляння, ні погрози не діяли.

Від 1943 року співпрацювала з ОУН, виконувала завдання Крайового проводу УЧХ ЗУЗ (постій. у с. Литвинів, нині Підгаєцького району). Референт забезпечення членів жіночої мережі Юнацтва ОУН. Від січня 1945 року обслуговувала звязки Головного командира УПА Р. Шухевича. Від 1945 року – у м. Львів:

  • закінчила фельдшерсько-акушерську школу, забезпечувала зв‘язком хату для Р. Шухевича, займалася доставкою вакцини проти висипного тифу для підпільників у Карпатах.

Останній раз мати побачить Марту у Львові у 1946 році, запропонує їхати до Польщі, а та лише пригорнеться до неньки, попросить вибачення і… відмовиться. Вона б могла дійсно їхати з родичами до Польщі: у 1944-му німці розстріляли Льонгина Шиманського в середмісті Львова. Але…

1947-1948  утримувала конспіративну квартиру Р. Шухевича в с. Гімне, нині Городоцького району Львівської області. Від 1948 – член ОУН; 1949 – помічник надрайонного провідника «Левка».

Загинула у криївці за нез’ясованих обставин.

Автор музики до повстанських пісень:

  • «Самітність (Підпільне танго)» (1944)
  • «Повстанське танго» (1944)
  • «Нічний перехід (Карпатське танго)» (1945; усі видані 2000, в м. Тернопіль).

Голова районної організації «Просвіти», заслужений журналіст України Петро Довгошия в одному із номерів газети «Галицький вісник» присвятив новелу Марті Пашківській, де описав її життя у рідному місті і підпіллі.

«Повстанське танго»

Слова Ольги Ільків
Музика Марти Пашківської

Поглянь, ось перший сніг…
І мрія біла із недавніх днів,
І вдаль летить з-під стріх
Прядиво дивне із туги і снів…

Поглянь у серце, що томиться самітнє
І виглядає тебе із далини…
В своїй скорботі воно таке привітне…
Ах, повернися із срібної імли!

Пришли на крилах сну
Завзяття змагу і відчай жаги,
Тугу свою кріпку
І розмах, що не боїться зими!

В годину тиху ти розкажи про мрію,
Що каже нам віддати юність в дар,
І розігріває серця у сніговію,
Вливає в жили нам полум’яний жар!

Ми йдем, а гімн в душі
І крок несхитний по тріумф – чи смерть,
Щоби великі дні
Свідчили гідно про кривавий герць!

Одна шалена нас полонила доля, |
Що дарувала любов, як ніжний квіт. |
Чи переможем, чи згинем за волю, |
Жить буде вічно порив, заклятий в міт! | (2)

Джерела

Штокало, В. ПАШКОВСЬКА Марта [Текст] / В. Штокало // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 Т. Т. 3 . П-Я / голова редкол. Г. Яворський. — Тернопіль, 2008. — С. 42 : фот.

Рева, Л. Г. Жінки-зв’язкові легендарного Романа Шухевича: ким вони були і за що боролися?  [Електронний ресурс] // 7 Днів-Україна / ТОВ “Торгово-Інформаційний Дім “7 Днів-Україна. – Тернопіль, 2020. — Режим доступу:  https://7days-ua.com/news/zhinky-zv-yazkovi-lehendarnoho-romana-shuhevycha-kym-vony-buly-i-za-scho-borolysya-foto-video (останній перегляд: 21.09.2020).

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt