ПАНТАЛИХА | Теребовлянський район | Тернопільська область

 В Адміністративно-територіальний устрій

ПАНТАЛИХА — село Теребовлянського району Тернопільської області. Адміністративно підпорядковане Соколівській сільській раді. Від вересня 2015 року  — в складі Золотниківської сільської територіальної громади. Село, підпорядковане Соколівській сільській раді. Розташоване в північно-західній частині району, за 18 км від районного центру і найближчої залізничної станції Теребовля. Північною околицею села проліг автошлях Галич–Сатанів.  Територія – 0,39 кв. км. Дворів – 19. Населення – 58 осіб (2014).

Село відоме від 1683 р. Назву Панталиха поселення отримало від місця розташування – в Панталиському степу, що розкинувсь в межиріччі Стрипи та Серету поміж автошляхами Тернопіль–Козова та Чортків–Бучач. До 17 ст. степ був незаселений і тут переховувалися розбійники – “панталахи”, тататари й інші. За дещо модифікованою версією, назва походить безпосередньо від слова “панталаха”, що означає розбійник, гунцвот, обірванець.

У другій половині 19 ст. поблизу села випасали табун коней англійської породи графа Володимира Баворовського. 1880 р. в селі проживало 123 жителі. 1904 р. велика земельна власність належала Йозефові Голуховському. 7 вересня 1915 р. в селі загинули десятник Леґіону УСС Федь Демків, стрільці Іван Іллюк і Василь Славійчук; цього ж дня поранені: Михайло Зубюк, Фома Ґондуряк, Микола Корольчук, Андрій Леськів, Федь Сумарук і Микола Тимчишин.

Протягом 1934–1939 рр. Панталиха належала до ґміни Дарахів. Від 5 липня 1941 р. до 24 березня 1944 р. село – під нацистською окупацією. Із Панталихи на фронтах німецько-радянської війни не воював ніхто, бо всі пішли в УПА, за що село у 1946–1949 рр. знищили більшовики.

1952 р. залишилося 5 дворів (19 жителів), яких готували до переселення, проте згодом вирішили залишити на місці і створили базу “Заготскот”. Нині селянські земельні паї орендують ТзОВ “Західа-гропродукт” і ТОВ “Золотники-Агро”.

ПАМ‘ЯТКИ

  • перебудована з колгоспного двору церква святої Великомучениці Параскеви (2004, УГКЦ),
  • пам’ятний знак воякам УПА (2001).

Діти навчаються у школі в Соколові. 2001 р. вийшла книга М. Смалиги «Вони загинули в Панталиському степу» (про патріотів України, які віддали своє життя за її волю).

Джерело

Горун, М. Панталиха [Текст] / М. Горун, Г. Івахів, В. Уніят // Тернопільщина. Історія міст і сіл : у 3 т. Т. 3. — Тернопіль, 2014. — С. 308.

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt