ЦЕРКВА СВ. ІВАНА ХРЕСТИТЕЛЯ | Баворів

 В Меморіальні об’єкти | Пам'ятники | Пам’ятки, Церкви | Монастирі | Некрополі | Культові споруди

Церква св. Івана Хрестителя. Пам’ятка архітектури національного значення (охоронний номер 1597/0). Адреса: Тернопільський р-н, Тернопільська обл., с.Баворів. Телефон (0352) 294139  Пам’ятка архітектури національного значення в селі Баворів Тернопільського району Тернопільської області (охоронний номер 1597/0).

Замкових оборонних церков у Західній Україні майже не залишилось. До наших днів дійшла перебудована в 1743 р. із більш давнього замкового храму (XIV ст.) церква св. Івана Хрестителя в с. Баворів.

Церква збудована у XVI ст. у вигляді замкової каплиці. Півтораметрові стіни нагадують про романський архітектурний стиль. Церква носить назву Різдва Івана Хрестителя.  Коли і ким була посвячена вперше, немає. Від первісної оборонної церкви залишилась нижня частина півкруглої апсиди з товщиною стін 2,3 м.

Спочатку це була замкова каплиця, яку звели в XVI столітті родина Баворовських, церквою Різдва Івана Хрестителя стала з 1747 року — тоді каплицю дещо перебудували. Храм виконував свою місію до середини ХХ століття.

У 1954 році його примусово переведено в підпорядкування Московському патріархату. А вже в 1961 року церкву взагалі закрила більшовицька влада і почала нищити все, що було цінним у храмі. Руйнації не оминула дзвіниця. Та баворівчанам у 1963–1964 роках вдалося врятувати церковні дзвони від знищення.

6 січня 1989 року відбулося друге народження храму, а 7 січня баворівчани уже колядували у стінах своєї церкви.

Нині за кам’яна, однонавна з дещо вужчою від нави півкруглою в нижній частині і п’ятигранною у верхній частині апсидою та прибудованими до неї ризницею та паламарнею, центральною частиною нави здіймається на ліхтар.

Про оборонний характер церкви свідчать стіни і високо розміщені високі вікна з півциркульними перемичками. Пам’ятка фіксує територію одного з давніх укріплень.

У сакральній архітектурі оборонних храмів в останній чверті XIV-XVII ст. спостерігаються інтенсивні пошуки нових форм, здатних іти нові смаки та мистецькі ідеї. Оборонні храми Галичини позначені характерною технікою мурування та своєрідністю архітектурно-пластичного вирішення.

Джерела

Лещишин, А. Баворів Баворовських [Текст] : [про історію с. Баворів Терноп. р-ну та його архітектурні пам’ятки] / А. Лещишин // Місто. – 2011. – 6 квіт. – С. 17 : фот.

Мельничук, Б. Баворів [Текст] / Б. Мельничук, В. Уніят // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль, 2004. — Т. 1 : А — Й. — С. 64.

Мороз, В.Люди забули, що Баворів – місто [Текст] / В. Мороз // 20 хвилин. – 2009. – 10 лип. – С. 16 : фото. кольор. – (Історії).

Салабай, Н. “Наш Баворів – найкраще місце на землі” [Текст] : [бесіда з сільським головою Бавора / провела] Галина Юрса // Подільське слово. – 2010. – 12 лют. – С. 8 : фото. – (Гість сторінки).

Чень, Л. Я. Особливості оборонних церков Галичини [Текст] / Л. Я. Чень // Будівництво України. – 2015. – № 5. – С. 2- 11.

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt