МЛИНКИ | Чортківський район | Тернопільська область

 В Охорона природи | Пам'ятки природи, Спелеотуризм

Тернопільська область. Чортківський район. с.Залісся
Довжина – 44 809 м. Пам’ятка природи загальнодержавного значення.
Розпорядження РМ УРСР від 02. 08. 1971р. № 61р.
Постанова КМ України від 12. 10. 1992р. № 584

Загальна довжина печери — 49 684 м. Закладена у гіпсах баденського регіоярусу середнього міоцену. Вхід розташований на висоті приблизно 270 м над рівнем моря. Потужність шару гіпсів становить близько 20 м.

Печера розвивається вздовж долини Млинки, з південного сходу на північний захід, та заглиблюється у гіпсовий масив у північному напрямку. Млинки — еталон гіпсового карсту — являють собою субгоризонтальну порожнину лабіринтового типу.

Більшість довгих галерей та залів печери утворились у тріщинах з азимутами простягання 10—20 градусів, в перпендикулярному напрямку їх з’єднують короткі переходи.

Висота ходів коливається від 0,5 до 20 м, подекуди пронизуючи всю товщу гіпсів. Деякі зали мають обвальне походження, в стелі оголюються мергелями і вапняками, що залягають вище.

Попри майже стовідсоткову вологість, температура в печері є порівняно високою (9,6° С).

У більшості галерей стіни рясно вкрити гіпсовими кристалами різних розмірів, забарвлених у білий, жовтий, чорний та червоний кольори, кристалічним снігом; де-не-де можна побачити геліктити, виходи «шаблевидного» гіпсу, плафони пластинчастого гіпсу та карбонатні натічні утворення, групи сталактитів, «макаронів» та поодинокі сталагміти.

Першу публікацію про печеру дав директор Угриньської школи М. А. Біль у 1960 році. У кінці того ж року В. О. Радзієвський привіз 13 гуртківців Тернопільської обласної дитячої екскурсійно-туристичної станції під село Угинь, на огляд Угринської печери. Там їх зустрів місцевий школяр Михайло Гриців, який і привів групу до вхідного грота печери Млинки. Так було розпочато дослідження печери.

Тривалий час печера використовувалась як полігон для навчання підземному орієнтуванню і топозйомці. У печері також проводилися змагання зі спелеоорієнтування республіканського і місцевого рівнів.

На даний час використовується як екскурсійний об’єкт. Нещодавно Чортківськи спелеологи відновили дослідження печери, і як наслідок печера «стала довше» на 9 км.

Вхід до печери обмежено. Куратор:Чортківський СК «Кристал»

Джерела

П‘ятківський, І. Млинки [Текст] / П‘ятківський, І. // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль, 2005. — Т. 2 : К — О. — С. 541.

Радзієвський, В. У печерних лабіринтах Тернопільщини [Текст] / В. Радзієвський. — Київ, 1967.

Свинко, Й. Сторінки геологічного минулого рідного краю [Текст] /Й. Свинко. — Тернопіль, 1991.

Печери України: Млинки // Природа України : портал. — Режим доступу: http://speleo.land.kiev.ua/cave-4.html, вільний.

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt