Міська геральдика: Монастириська

 В Геральдика | Родознавство
Сучасний герб міста Монастириська затверджений у листопаді 1999 року сесією міськради. У синьому полі поміж бічників зображений архангел Гавриїл у срібному одязі, з золотим німбом та крилами. В правій руці у нього золотий хрест, у лівій — Успенська та Воздвиженська церкви.


У документі 1454 року Монастириська над річкою Коропець вперше згадуються як місто. Першими власниками цього міста у XV столітті був шляхетський рід Монастирських. Століттям пізніше Монастириськами заволоділи Сенинські.

1552 року Ян Сенинський з дозволу короля Сигізмунда Августа надав мешканцям міста магдебурзьке право. Герб, який одержали тоді Монастириська, нині є невідомим. Можливо, що цим гербом був родовий знак Сенинських “Дембно”: “На червоному тлі срібний хрест, супроводжуваний у лівому нижньому куті срібним ламаним усіченим поясом”.

З 1630 року місто перейшло до вже відомого нам графського роду Потоцьких. Саме з цього часу в діловодстві Монастириськ з’явився новий герб, який залишився незмінним і пізніше, за доби австрійського панування, коли місту було надано заштатний статус у складі Бучацького повіту.

Опис цього герба в реєстрі Ф.Ковалишина виглядав так: у першій частині розколеного щита герб “Окша” (на червоному тлі срібний обернений праворуч бердиш), а в другій – герб “Пилява” (на блакитному тлі срібний семикутний хрест).

Герб “Пилява” в міській емблемі Монастириськ виступав як родова відзнака Потоцьких. Щодо герба “Окша” можна припустити, що він міг бути пов’язаним із родинними зв’язками цього роду або його попередників.

Джерела:

Клименко, О. Міська геральдика Тернопільщини [Текст] / Олег Клименко, Богдан Хаварівський. — Тернопіль, 2003. — 500 с.

Українська геральдика [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://heraldry.com.ua, вільний (20.06.2017).

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt