Міська геральдика: Бучач

 В Геральдика | Родознавство

джерело

Сучасний герб Бучача затверджений Рішенням міської Ради від 24 жовтня 2002 року: «в блакитному щиті золотий семираменний хрест».

Датою появи містечка над Стрипою вважається 1397 рік. Протягом XV-XVII століть Бучач був важливим оборонним пунктом Східної Галичини під час воєн із Туреччиною та Кримським ханством.

1515 року король Сигізмунд І Старий надав Бучачу магдебурзьке право. На той час містом володіли магнати Потоцькі. Тому й історичний герб Бучача повторює родовий герб власників міста – «Пилява» (PILAWA). Австрійська влада підтвердила історичний герб Бучача ( «Пилява»).

У XIX столітті на друку Бучацької волості з’явився такий варіант герба: В синьому полі срібна голова міської ратуші, на вежі якої поміщений герб «Пилява».

Вірогідно, що герб «Пилява» у даному разі нагадував не лише про те, що місто є маєтністю Потоцьких, а й про те, що у XV столітті Бучач був «родовим гніздом» відомого шляхетського роду Бучацьких, так само приписаного до герба «Пилява».

Після приєднання Галичини до Австрії Бучач було зараховано як повітове місто до Станіславівської округи. Герб міста 1515 року імператорський уряд підтвердив без змін.

Його тогочасний опис був в усьому тотожним описові герба Бродів: «На блакитному тлі срібний трираменний патріарший хрест без правої частини нижнього рамена, на знак того, що се місто було маєтністю роду Потоцьких».

Від герба Бродів узаконена австрійським урядом бучацька відзнака відрізнялася лише розширеним підніжжям хреста. Щит герба Бучача було увінчано золотою п’ятилистковою короною.

Водночас на волосній печатці міста зображення тоді було дещо складнішим; крім міської емблеми (семикутного хреста), на ній містився також стилізований малюнок будинку бучацької ратуші.

Джерела:

Клименко, О. Міська геральдика Тернопільщини [Текст] / Олег Клименко, Богдан Хаварівський. — Тернопіль, 2003. — 500 с.

Українська геральдика [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://heraldry.com.ua, вільний (20.06.2017).

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt