Медведик Петро Костьович

Medvedyk

 

Медведик Петро Костьович (22.1 0. 1925, с. Жабиня, нині Зборівського р-ну Тернопільської обл. – 02. 12. 2006, с. Великий Глибочок Тернопільського р-ну Тернопільської обл.), український літературознавець, фольклорист, етнограф, бібліограф, мистецтвознавець, краєзнавець.

Народився в багатодітній селянській родині. Уже в шкільні роки грав на музичних інструментах, малював, першим з односельців одержав середню, а згодом і вищу освіту.

Після закінчення в 1952 році філологічного факультету Львівського університету 6 років Петро Медведик працював в Обаринецькій (пізніше, після об’єднання Обаринців і Заруддя – Кобзарівській) середній школі на Зборівщині. Саме тут він по-справжньому почав займатися збиранням фольклору; його манило своєю загадковістю легендарне місто Бозок.

Там же, в Кобзарівці, Петро Костьович написав перші дослідження – “Літературна карта Тернопільщини” та “Використання краєзнавчого матеріалу на уроках літератури у 8—10 класах”. Невдовзі був удостоєний звання “Відмінник народної освіти”.

З 1959 року вчителював у Великому Глибочку Тернопільського району. Кілька років викладав на філологічному факультеті Тернопільського педінституту, а останні 20 років — займав посаду старшого наукового співробітника музею С. Крушельницької в с. Білій під м. Тернополем.

Найзначнішим доробком Петро Костьович вважав зібрані ним народні пісні, легенди та перекази рідного краю. Уже в шкільні роки записував у товстий зошит улюблені співанки свого села.

Від батьків і сестер він зробив перші записи пісень та переказів, помістивши їх пізніше в книгах “Село Жабиня на Зборівщині: Весілля. Народні звичаї та обряди” та “Моє рідне село Опілля”, “Пісні Тернопільщини” та ін.

П. Медведик дослідив, що відомий дослідник-фольклорист Петро Білинський перші записи казок на Тернопільщині зробив  у рідному селі Чернихові («Івасик Кутелесик», «Про космату біду», «Нема ніц злого, щоби на добре не вийшло»). Результатом творчо-пошукової діяльності Петра Костьовича стала поява таких книг, як:

  • «Літературна карта Тернопільщини» (1959)
  • «Використання краєзнавчого матеріалу на уроках у 8-10 класах» (1958)
  • «Іван Франко і літературна Тернопільщина» (1963)
  • «Катерина Рубчакова» (1989)
  • «Літературно-мистецька і наукова Зборівщина: Словник біографій визначних людей» (1998)
  • «Моє рідне Опілля: Історично-культурний нарис с. Жабиня та його околиць на Зборівщині» (2003).

Петро Костьович зібрав, упорядкував і видав

  • фольклорні збірки: «Пісні Тернопільщини» (К., 1989, вип. 1; 1993, вип. 2; співавтор С. Стельмащук), «Євшан-зілля: Легенди та перекази Поділля» (1992), «Народні пісні з села С. Крушельницької» (1993), «Казки Західного Поділля: Антологія» (1994), «Село Жабиня на Зборівщині: Весілля. Народні звичаї та обряди» (1996),
  • збірка творів Г. Савчинського (1992),
  • зб. «Віночок Соломії Крушельницької» (1992), «Неопалима купина» зб. народних легенд (2007), «Соломія Крушельницька. Шляхами Тріумфів» (2008).

Творчу, наукову та культурно-громадську діяльність Петра Медведика оцінено Почесною грамотою Верховної Ради України. Він також лауреат премій імені Павла Чубинського та Братів Лепких, першим удостоєний обласної премії імені Володимира Гнатюка.

Джерело:
Література до знаменних і пам’ятних дат Тернопільщини на 2015 рік [Текст] : бібліогр. покажч. Вип. 25 / уклад. М. Друневич. — Т. : Навчальна книга – Богдан, 2014. — С. 107 – 110. — Електрон. версія видання : http://library.te.ua/library_content/calendar/kalendar15/10_6.htm
Recent Posts

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt