МЕДВЕДИК Петро Костьович

Medvedyk

 

МЕДВЕДИК Петро Костьович (22.1 0. 1925, с. Жабиня, нині — село в складі Зборівської громади Зборівського (до 2020; з 2021 — Тернопільського району Тернопільської області — 02. 12. 2006, с. Великий Глибочок Тернопільського району Тернопільської області) — український літературознавець, театрознознавець, фольклорист, бібліограф і етнограф. 

ОСВІТА:

  • Львівський університет ім. І. Франка (1952).

ПРОФЕСІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ:

учителював, викладав у виші, працював у музеї С. Крушельницької в с. Білій Тернопільського району Тернопільської області. Окремими виданнями вийшли праці:

  • «Літературна карта Тернопільщини» (1959),
  • «Іван Франко і літературна Тернопільщина» (1963)
  • та ін.

Упорядник ряду фольклорних збірників, укладач кількох бібліографічних покажчиків.


Народився в багатодітній селянській родині. Уже в шкільні роки грав на музичних інструментах, малював, першим з односельців одержав середню, а згодом і вищу освіту.

Після закінчення в 1952 році філологічного факультету Львівського університету 6 років Петро Медведик працював в Обаринецькій (пізніше, після об’єднання Обаринців і Заруддя – Кобзарівській) середній школі на Зборівщині. Саме тут він по-справжньому почав займатися збиранням фольклору; його манило своєю загадковістю легендарне місто Бозок.

Там же, в Кобзарівці, Петро Костьович написав перші дослідження – “Літературна карта Тернопільщини” та “Використання краєзнавчого матеріалу на уроках літератури у 8—10 класах”. Невдовзі був удостоєний звання “Відмінник народної освіти”.

З 1959 року вчителював у Великому Глибочку Тернопільського району. Кілька років викладав на філологічному факультеті Тернопільського педінституту, а останні 20 років — займав посаду старшого наукового співробітника музею С. Крушельницької в с. Білій під м. Тернополем.

Найзначнішим доробком Петро Костьович вважав зібрані ним народні пісні, легенди та перекази рідного краю. Уже в шкільні роки записував у товстий зошит улюблені співанки свого села.

Від батьків і сестер він зробив перші записи пісень та переказів, помістивши їх пізніше в книгах “Село Жабиня на Зборівщині: Весілля. Народні звичаї та обряди” та “Моє рідне село Опілля”, “Пісні Тернопільщини” та ін.

П. Медведик дослідив, що відомий дослідник-фольклорист Петро Білинський перші записи казок на Тернопільщині зробив  у рідному селі Чернихові («Івасик Кутелесик», «Про космату біду», «Нема ніц злого, щоби на добре не вийшло»).

П. Медведик — автор шевченкознавчих статей у періодиці, більшість із яких присвячено вивченню зв’язків Шевченка із Зх. Україною, зокрема Тернопільщиною. У статтях «Твори Т. Г. Шевченка в Галичині» (Вільне життя. 1961. 10 січ.) і «Так Надзбруччя пізнавало “Кобзаря”. Перші сліди творів Т. Г. Шевченка на Тернопільщині» (Вільне життя. 1961. 5 лют.) П. К. Медведик на основі листування М. Шашкевича, Я. Головацького, І. Вагилевича з укр. та чес. літераторами й ученими встановив шляхи, якими потрапляли поезії Шевченка в Галичину.

Про відвідини Шевченком Почаєва, Вишнівця, Кременця йдеться у ст. «Перебування Т. Г. Шевченка на західноукраїнських землях» (Жовтень. 1961. № 3) та в ін., у яких використано місцеві архівні джерела.

Роль і значення творчості Шевченка в родині Крушельницьких  розкрив у розвідках :

  • «З юних літ. Мар’ян Крушельницький — популяризатор безсмертного Кобзаря» (Вільне життя. 1964. 8 берез.),
  • «Поєднання високої краси: Твори Тараса Шевченка в сім’ї Крушельницьких» (Вільне життя. 1989. З берез.)
  • та ін.

Дослідив сценічну історію п’єси «Назар Стодоля», зокрема в театрах Галичини (Вільне життя. 1963. 9 берез.). Народним пісням про Шевченка присвячено статтю «Тарас Шевченко в народних піснях Надзбруччя» (НТЕ. 1966. № 2). Переважна більшість їх, які П. Медведик записав на Тернопільщині, — літературного походження, однак слова пісень, як подеколи й музика, в устах народу зазнали значних змін. Написав ряд статей для Шевченківського Словника.

Твори:

  • Сторінки палкої дружби. (До 150-річчя з дня народження І. Сошенка) // Вільне життя. 1957. 14 черв.;
  • Вшанування пам’яті Тараса Шевченка в Галичині // Жовтень. 1963. № 3;
  • Шевченковою музою окрилений: [Г. Топольницький] // Вільне життя. 1969. ЗО квіт.;
  • У пам’яті поколінь назавжди [до 60-річчя пам’ятника Шевченку в Харкові] // Тернопіль вечірній. 1995. 24 черв.

Автор видань:

  • «Літературна карта Тернопільщини» (1959)
  • «Використання краєзнавчого матеріалу на уроках у 8-10 класах» (1958)
  • «Іван Франко і літературна Тернопільщина» (1963)
  • «Катерина Рубчакова» (1989)
  • «Літературно-мистецька і наукова Зборівщина: Словник біографій визначних людей» (1998)
  • «Моє рідне Опілля: Історично-культурний нарис с. Жабиня та його околиць на Зборівщині» (2003).

Упорядник видань:

  • фольклорні збірки: «Пісні Тернопільщини» (К., 1989, вип. 1; 1993, вип. 2; співавтор С. Стельмащук), «Євшан-зілля: Легенди та перекази Поділля» (1992), «Народні пісні з села С. Крушельницької» (1993), «Казки Західного Поділля: Антологія» (1994), «Село Жабиня на Зборівщині: Весілля. Народні звичаї та обряди» (1996),
  • збірка творів Г. Савчинського (1992),
  • зб. «Віночок Соломії Крушельницької» (1992), «Неопалима купина» зб. народних легенд (2007), «Соломія Крушельницька. Шляхами Тріумфів» (2008).

Творчу, наукову та культурно-громадську діяльність Петра Медведика оцінено Почесною грамотою Верховної Ради України. Він також лауреат премій імені Павла Чубинського та Братів Лепких, першим удостоєний обласної премії імені Володимира Гнатюка.

Джерела:

Боронь, О. МЕДВЕДИК Петро Костьович [Текст] / Олександр Боронь // Шевченківська енциклопедія : в 6 т. — Т. 4: М-Па / НАН України, Ін-т л-ри ім. Т. Г. Шевченка ; редкол. : М. Г. Жулинський (гол.) [та ін.]. — Київ, 2013. — С. 127.

Література до знаменних і пам’ятних дат Тернопільщини на 2015 рік [Текст] : бібліогр. покажч. Вип. 25 / уклад. М. Друневич. — Т. : Навчальна книга – Богдан, 2014. — С. 107 – 110. — Електрон. версія видання : http://library.te.ua/library_content/calendar/kalendar15/10_6.htm

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.