МАТЕРСЬКИЙ Микола Антонович

 В Митці | Мистецькі колективи | Виконавці, Освітяни
МАТЕРСЬКИЙ Микола Антонович (05.09.1915, с. Новий Керменчик біля Маріуполя на Запоріжжі — 30.03.2006, м. Кременець) — український педагог, мовознавець, диригент, фольклорист, композитор, диригент.

Микола Матерський народився 5 вересня 1915 року в селі Новий Керменчик біля Маріуполя на Запоріжжі, куди його сім’я під час Першої світової війни була переселена із Холмщини. Перебула там 7 років і повернулася у рідне село Долобичів Грубешівського повіту на Холмщині.

Микола закінчив у Долобичеві семирічну школу, у Кременці – Українську православну духовну семінарію. 15-річним, у 1930 році, він вперше керував хором семінаристів.

У 1932 році родина перебралася до Кременця. Батько був дияконом Туницької церкви. У 1936 році Микола Матерський вступив на теологічний факультет Варшавського університету. Вчився три роки – освіту перервала ІІ Світова війна.

Восени 1939 року Микола Антонович став директором восьмирічної школи у селі Плоске – його давня назва Великі Фільварки Кременецького району. Викладав українську мову та літературу.

Із 1941 року працював у Кременецькій середній школі № 3, був регентом хору Туницької церкви.
У 1958 році закінчив заочно факультет української філології Львівського державного університету імені Івана Франка.

Окрім вчителювання у Кременецькій загальноосвітній школі № 3, Микола Антонович вчив українську мову і літературу у лісотехнічному технікумі, педагогічному училищі і був керівником хорів працівників цих обох освітніх установ.

Працював вихователем у дитячому санаторії і теж вів хор його працівників, хормейстером аматорських колективів працівників медицини, авторемонтного підприємства. У тодішньому Палаці піонерів під його орудою співав дзвінкоголосий хор хлопчиків.

Із 1976 року Микола Антонович Матерський у Плосківській восьмирічці вчив школярів співи, працював у сільському клубі, зокрема організував там вокальний ансамбль, який, збагативши свій репертуар народними піснями, обрядами, що побутували у цьому краї, в 1990 році став фольклорно-етнографічним. Микола Матерський керував колективом до 1993 року.

В Кременці у 1990 році організував хор церкви Воздвиження Чесного Хреста. Наступного року на фестивалі хорів української автокефальної православної церкви у Львові цей колектив посів перше місце. Із 1991 до 1996 року диригував прекрасним хором „Просвіта” Кременецького районного будинку культури.

Помер 30 березня 2006 року.

6 квітня 2017 року на фасаді районного будинку культури відкрито меморіальну дошку Миколі Антоновичу Матерському.

Джерело:

Микола Антонович Матерський [Електронний ресурс] / підгот. Б. Сененька// Facebook. Тернопільський обласний методичний центр народної творчості. – (Славетні постаті Тернопільщини). – Режим доступу: https://www.facebook.com/ternopilomcnt. – Назва з екрана. – Дата публікації: 13.08.2019. – Дата перегляду: 15.09. 2019.

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt