МАРМУС Володимир Васильович

 В Видатні діячі регіону, почесні громадяни регіону
МАРМУС Володимир Васильович (21.03.1949, с. Росохач Чортківського району Тернопільської області) — український громадсько-політичний діяч, літератор. Депутат Тернопільської обласної ради 1, 3, 4 скликань. Член Української гельсінської групи (1988). Орден «За мужність» I ступеня (2006). Ювілейна медаль «20 років незалежності України» (2012).

Володимир Васильович Мармус народився 21 березня 1949 року в с. Росохачі, нині Чортківського району Тернопільської області. У 1969 році закінчив ремісниче училище у Львові, а у 2004 — історичний факультет Тернопільського державного педагогічного університету (нині національний).

З дитинства читав українську літературу, видану до 1939, розповсюджував літературу самвидаву, збирав пісенний фольклор з національно-визвольної тематики. Ініціатор створення в листопаді 1972 року і керівник національно-патріотичної підпільної організації, учасниками якої була молодь із с. Росохач: Петро Винничук, П. Вітів, А. Кравець, М. Лисий, Микола Мармус, Степан Сапеляк, М. Слободян.  В. Мармус написав текст присяги, яку повинен був скласти кожен, хто вступав в організацію. Усього в організацію вступило 9 осіб.

Написав листівки: «Свободу українським патріотам!» (про репресії 1972-1973 проти інакодумців), «Ганьба політиці русифікації!», «Хай живе зростаючий український патріотизм!».

Вночі 21/22 січня 1973-го року Володимир разом з іншими членами підпільної організації вивісили у місті Чортків чотири синьо-жовті прапори та 19 листівок з нагадуванням про те, що за 55 років до того Центральна Рада своїм IV Універсалом проголосила Україну незалежною державою. Учасники акції були заарештовані органами КДБ.

24 вересня 1973 року судова колегія Тернопільського обласного суду винесла вирок, яким за «антирадянську агітацію і пропаганду», «вчинення особливо небезпечних державних злочинів», «незаконне носіння, зберігання вогнепальної зброї» засудила Володимира Мармуса до 6 років позбавлення волі у колонії суворого режиму з наступним засланням на 5 років.

Інші члени організації засуджені на різні терміни (М.Мармус і С.САПЕЛЯК – на 5 р. ув’язнення та 3 р. заслання, П.Винничук та В.Сеньків – на 4 і 3, М.Слободян та А.Кравець – на 3 і 2, М.Лисий – на 1 р., П.Вітіва як неповнолітнього не судили).

У 1973 році був етапований у табір ВС-389/36 у с. Кучино Пермської обл., 1974 переведений до табору № 35 (ст. Всехсвятська), а потім — у табір № 37 (ст. Половинка). У таборах брав участь в акціях протесту з приводу дня Прав людини, підписання Гельсінських угод, нестерпних умов утримання політв’язнів.

Перебуваючи на засланні в Тюменській обл., М. неодноразово звертався в різні інстанції на захист О.Мешко, В.Підгородецького, З. Антонюка, Є.Сверстюка щодо їх лікування, поліпшення умов утримання тощо.  Звільнившись,  працював у колгоспі в рідному селі. Від 1984 — в м. Чорткові:

  • працював на відгодівельному підприємстві,
  • від 1996 — заступник директора станції юних техніків,
  • від 1997 — консультант заступника голови районної державної адміністрації з гуманітарних питань.
  • Від 2002 — головний спеціаліст служби РДА у справах неповнолітніх.

З 1988 — член Української Гельсінської Спілки, член-засновник Всеукраїнського товариства політв’язнів і репресованих (1989), організатор Чортківського «Меморіалу», член Народного Руху України, незмінний голова районної організації Української Республіканської, потім Республіканської Християнської партії.

Автор публіцистичних книг «Друже зверхнику» (2001, у співавторстві), книги спогадів «Доля обрала нас» (2004). Про Володимира Мармуса та членів Росохацької підпільної організації Харківською правозахисною групою видана книжка «Юнаки з огненної печі».

Джерела

Дем’янова, І. Мармус Володимир Васильович [Текст] / Дем’янова, І. // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль, 2005. — Т. 2 : К — О. — С. 461.

Сапеляк, С. Мармус Володимир Васильович [Електронний ресурс] / С. Сапеляк, допов. В.Овсієнко // Дисидентський рух в Україні. — Харків, 2005. — Режим доступу: http://museum.khpg.org/index.php?id=1113916453, вільний. — Дата публ. : 19.04.2005.

 

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt