МАЛЮЦА (Пальчинецький) Степан Іванович

 В Діаспора, Митці | Мистецькі колективи | Виконавці
МАЛЮЦА (Пальчинецький) Степан Іванович (19.02.1915, с.Пальчинці Збаразького пов.(нині Підволочиського р-ну) Тернопільської обл. – 11.04.1951, Клівленд, Огайо, США) – музикант-бандурист, громадський діяч.

Народився в сім’ї священика. Після початкової освіти вчився в Тернопільській, а потім в Львівській гімназії. За націоналістичні погляди був заарештований поляками. Мав перерву в навчанні та все ж в 1934 здав успішно матуру (в філії гімназії).

У м.Львів закінчив Духовну семінарію (1935), музичний інститут (нині музичну академію) та мистецьку школу (1942). Був учнем проф. Колесси. Ще студентом познайомився з бандуристом Костем Місевичем, в якого навчився грати і робити бандури.

Сам з допомогою вчителя Місевича виготовив собі бандуру і їздив з ним виступати на концертах. Із керівниками та референтами кабінету музики при Інституті народної творчості займався організацією курсів гри на бандурі й ансамблю бандуристів (1941).

Разом зі старшим братом Антоном закінчив в 1942 мистецьку школу у Львові, добре малював. В 1943-1944 концертував з визначними бандуристами Юрієм Сінгалевичем, Степаном Ганушевським, Зиновієм Штокалком,
Семеном Ластовичем, Володимиром Юркевичем.

12 березня 1943 грав на з’їзді бандуристів у Львові в складі ансамблю (11 чоловік). Від 1944 вояк-бандурист УПА. В
1944 в Карпатах в селі Ластівка був на проголошенні УГВР, грав свою новостворену пісню „Гей степами”. 1945 – виїхав на Захід; 1945-1947 виступав як соліст-бандурист в Австрії. В 1945 виступав з концертами в Добірні (Австрія). Переїхавши до Мюнхена (Німеччина) вступив на дентистичні студії, а потім перейшов на фармацію, яку закінчив в 1947 з присвоєнням звання „Магістр фармації”.

У м. Мюнхен (Німеччина) видав І співаник українських повстанських пісень. Далі виступав як бандурист під прізвищем Пальчинецький, щоб не наражувати на більшовицькі переслідування родину, яка залишилася в Галичині. Також виступав в складі тріо бандуристів разом з Зиновієм Штокалком та Володимиром Юркевичем. Тріо концертувало по таборах американської зони в Німеччині.

В 1947 після одруження переїхав з дружиною Ярославою до Америки в місто Буфало (Бофало) (Нью-Йорк). Тут продовжував виступати як соліст-бандурист в т. ч. по телебаченні укр. програми Романа Мартиновича. Робить бандури своїм дітям: дочкам Галі, Марусі, Марті та синові Романові, яких навчив грати на бандурах.

Разом з дітьми успішно виступав на Міжнародному культурному фестивалі в Кантоні Огайо (США). В Буфало і Канаді вчив грати на бандурі, вів українські хори. Серед його учнів бандурист Роман Левицький.

В репертуарі С. Малюци крім багатьох українських народних пісень та танців (окремі із них у власній обробці та аранжировці) були українські народні думи „Буря на Чорному морі” та власні твори: „Гей степами” (1944), „Виїзд на чужину” (1983).  Похований на цвинтарі Пресвятої Діви Марії в Клівленді (Огайо).

Джерела:

Євгеньєва, М. Малюца-Пальчинецький [Текст] / Євгеньєва, М. // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль, 2005. — Т. 2 : К — О. — С. 452.

Жеплинський, Б. М. МАЛЮЦА (Пальчинецький) Степан Іванович [Текст] / Б.М. Жеплинський, Д.Б. Ковальчук // Жеплинський, Б. М. Українські кобзарі, бандуристи, лірники : енцикл. довідник. – Львів, 2011. – С. 152.

 

 

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt