МАЛІВ | Теребовлянський район | Тернопільська область

В Адміністративно-територіальний устрій, ДОВІДКОВІ РЕСУРСИ, Історія регіону

МАЛІВ  — село в Україні, в Теребовлянському районі Тернопільської області, у складі Теребовлянської міської територіальної громади. Розташоване на лівому березі р. Серет (ліва притока Дністра), за 3 км від районного центру і 5 км від найближчої залізничної станції м. Теребовлі. Територія – 1,10 кв. км. Дворів – 95. Населення – 300 осіб (2014).

За переказами поселення заснував близько 1556 р. теребовельський староста Юрко Балабан. Назва походить від слова “мал” – маленьке сільце, в якому на початку було 8 дворів. Перші відомості про село знаходимо в дипломі польського короля Стефана Баторія за 1576 р., де воно зафіксовано під назвою Пасічиська.

У 1661 р. Малів згаданий у документі про люстрацію Теребовлянського староства, де зафіксовано, що село мало 80 родин українців, 20 – латинників, 2 – євреїв; було дві криниці – в центрі села і на Деренисі, якою користуються донині. З північної сторони села ріс Теребовлянський ліс, неподалік від якого був цвинтар, а дорога попри нього вела до Теребовлі.

крема частини села називалися Стависько, Кут, Дерениха, Кінець. До 1774 р. у селі діяв монастир. Від часів Австро-Угорщини донині в селі діють каменоломні (кар’єри). 1880 р. у селі проживало 435 осіб; функціонувала філіальна школа.
1904 р. велика земельна власність належала Йозефові Козібродському.

У Леґіоні УСС воював Микола Ткач, який через переслідування з боку польської адміністрації виїхав у 1927 р. до Канади, де й помер. 1920 р. у центрі села був магазин-корчма єврея Ісака Ямбрумка. Між селами Малів і Семенів за Польщі був збудований млин, що діє донині.

Село належало до парафії с. Гумниська, хоча мало свою церкву; на відправу доїжджав отець Андрій Тимур, а після його смерті довголітнім парохом був Семен Гаврилюк, який разом із дружиною немало зробив для Малова. У 1928 р. в с. Семенів розібрали панський маєток і з тих матеріалів спорудили муровані будинки для школи і хати-читальні.

В селі функціонувала однокласна початкова школа; першою вчителькою була Анна Косцельник, а потім Михайликова, яку вислали у Сибір, де вона загинула. У Малові також була кооператива (організатор і перший керівник – Іван Понятишин), розташована в мурованому з каменю будинку неподалік від церкви.

В 1920-х рр. у селі діяли філії товариств “Просвіта”, “Січ” і “Луг” (ініціатори створення Федір Демида, Володимир Ониськів, Зеновій та Євген Солтиси, Петро Фіголь). У 1927 р. чимало із них, через переслідування з боку польської влади, змушені були еміґрувати за кордон. На свята до села часто приїжджав з Теребовлі оркестр під орудою Євгена Козака.

Від вересня 1939 р. Малів – під радянською владою. Від 6 липня 1941 р. до 22 березня 1944 р. село – під нацистською окупацією. Із мобілізованих на фронти німецько-радянської війни чоловіків 12 загинули, 15 пропали безвісти.

У 1949 р. в селі був організований колгосп, який діяв до 1990-х рр. Після війни у Малові відремонтували млин, запустили фабрику пластмасових ялинкових прикрас (розташували у колишньому маєтку ґрафині Войцехівської), спорудили нові будинки. Нині селянські паї орендує СП “Колос-2”.

• мурована церква Вознесіння Господнього (1908), мурована дзвіниця,
  • хрест-розп’яття Ісуса Христа (близько 1892),
  • “фіґура” Божої Матері (1911, побудувала родина Трендовацьких),
  • хрест на честь скасування панщини (1920),
  • символічні могили УСС (1946, відновлена у 1998), Борцям за волю України (1994).

Працюють бібліотека, крамниця. У селі народився ієромонах, політв‘язень, настоятель Унівської Лаври Іван Шерстюк (чернече ім’я – Йосиф; 1894–1978). Про село згадує Василь Буртник у книзі “Шлях до волі” (2007).

Буричок, С. Малів [Текст] / С. Буричок,  Г. Івахів, В. Солтис, В. Уніят // Тернопільщина. Історія міст і сіл : у 3 т. Т. 3. — Тернопіль, 2014. — С. 294—295.