Ляймберґ Семен (Соломон) Якович

 В Військовики
Ляймберґ Семен (Соломон) Якович (1891, м. Тернопіль — 9 квітня 1938, м. Ленінград) — український та радянський військовий діяч, поручник Української Галицької Армії.

Соломон Ляйнберг народився 1891 року в Тернополі. Закінчив Першу Тернопільську гімназію, а згодом юридичний факультет Львівського університету.

Під час Першої світової війни був поручником 15-го піхотного полку австрійської армії, а після проголошення ЗУНР — командир єврейської міліції в місті Тернополі.

Був командиром створеного в 1919 році Тернопільського єврейського куреня, що входив до складу Української Галицької Армії.Незважаючи на те, що УГА була, в цілому, національно однорідною, в ній все ж воювали галицькі німці, поляки та євреї, які виявили бажання вступити в українське військо.

Так, наприклад, після заняття Тернополя військами Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР) 16 червня 1919 року в штаб I корпусу УГА прибув командир тернопільської єврейської міліції, колишній поручик 15-го піхотного полку Соломон Ляйнберг і запропонував сформувати окрему єврейську частину.

Командир корпусу полковник Осип Микитка особисто знав Ляйнберга по спільній службі в австро-угорської армії, і багато українських офіцери були його товаришами по службі по 15-му полку, до листопадових подій 1918 року дислокованому у Львові.

До того ж, Ляйнберг добре зарекомендував себе ще на посаді начальника тернопільської єврейської міліції, створеної в Східній Галичині за сприяння українців для підтримки їх дій із захоплення влади 1 листопада 1918 року. Єврейська міліція формувалася з військовослужбовців-євреїв і демобілізованих солдатів єврейського походження.

Тому майже відразу при одному невеликому українському загоні – групі поручика Вовка був сформований очолюваний С. Ляйнберг єврейський ударний курінь, що отримав офіційну назву «Єврейський пробойовий курінь I корпусу УГА » , що став, по суті, першим єврейським військовим формуванням нових часів.

Курінь особливо відзначився в боях під час українсько-польського збройного конфлікту 1918-19 рр., Причиною якого стало повалення українцями у Львові 1 листопада 1918 року австрійської адміністрації і створення ЗУНР.

Українці, знаючи, що поляки теж готують таку операцію, випередили їх. З цим галицькі поляки змиритися не могли, і за підтримки деяких військових комендантів гарнізонів Львівщини підняли заколот, який переріс згодом у війну між Польщею та ЗУНР.

До єврейського куреня (батальйону) УГА входили 4 стрілецьких — по 200—220 вояків- і скорострільна — 8 кулеметів — сотні, й 3 чоти — кінноти, саперна та зв’язку. 3 серпня 1919 бойовий курінь Ляйнберга взяв Михальпіль, полонивши при цьому майже весь більшовицький гарнізон.

Внаслідок такого успіху 21-ша Збаразька бригада УГА, а разом із нею і Жидівський курінь, відпочивали в Михальпілі дві доби. Як авангард бригади, курінь першим дійшов до передмість Києва — станції Святошино та зайнявши її, утримував до загального відходу УГА з Києва.

Після розформування УГА невелика частина бійців куреня дісталися до Одеси і виїхали до Палестини. Решта, в тому числі й Соломон Ляйнберг, повернулися до окупованого поляками Тернополя. Це рішення стало для нього фатальним – він був схоплений і замучений у Тернопільській тюрмі.

За іншою версією : Ляйнберг залишився в Радянській Україні, з 1921 член ВКП(б). Служив начальником радіочастини 4-го (розвідувального) управління штабу РСЧА. Проживав за адресою — м. Москва, Смоленський бульвар, буд. 53, кв. 98.

У 1933 був засуджений до 3-х років позбавлення волі, після звільнення працював завідувачем радіовузла Белбаткомбінату в Карелії. Повторно заарештований 3 жовтня 1937 та засуджений до вищої міри покарання. Розстріляний 9 квітня 1938 в Ленінграді.

З 1992 року у Львові на вшанування його пам’яті названо вулицю.

Джерела

Лазарович, М. Активні діячі ЗУНР на Тернопільщині [Текст] / М. Лазарович // Ї. — 2010. — Ч. 63. — С. 77—90.— Режим доступу: http://shron1.chtyvo.org.ua/Chasopys_Ji/N63_Ternopil.pdf, вільний.

Ляймберґ Семен (Соломон) Якович [Текст] / М. І. Мушинка // ЕСУ / Інститут енциклопедичних досліджень НАН України. — Київ, 2014 – . Режим доступу: http://esu.com.ua, вільний.

Ониськів, М. Ляймберґ Семен (Соломон) Якович [Текст] / М. Ониськів, Б. Пиндус // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т . — Т. 2. К–О. – Тернопіль, 2005. – С. 418.

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt